Britskí lekári bijú na poplach: nezaočkovaní mladí ľudia končia s vážnym priebehom covidu na jiskách

 
V Británii narastá počet mladých ľudí hospitalizovaných po nákaze koronavírusom. Stále viac mladých ľudí má ťažký priebeh covidu a končí na jednotkách intenzívnej starostlivosti. „Zdravotníci bijú na poplach,“ uviedol denník The Guardian.

Lekári apelujú na mladých ľudí, aby sa dali zaočkovať. Lekárka intenzívnej starostlivosti Dr. Samantha Batt-Rawdenová upozorňuje, že na jiskách ležia dvadsiatnici, tridsiatnici, ktorí pred nákazou nemali žiadne iné zdravotné problémy. Mnohí z nich zrejme zomrú, a to iba preto, že sa nedali zaočkovať. „Ako lekárka na jednotke intenzívnej starostlivosti vás prosím, dajte sa zaočkovať. Nedopusťte, aby sa vaše odmietanie očkovania stalo najväčšou chybou vášho života.“

Profesor Adam Finn z Bristolskej univerzity konštatuje, že priemerný vek hospitalizovaných v Bristole s delta variantom je 40 rokov. „Na jiskách máme mladých ľudí do 30 rokov, ktorí takisto potrebujú intenzívnu kyslíkovú liečbu. Nie vždy má toto ochorenie u mladých ľudí ľahký priebeh. Máme tu mladých ľudí, ktorí majú naozaj vážny priebeh ochorenia. Je to dobrý dôvod rozhodnúť sa pre očkovanie. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že vakcína nielenže znižuje riziko infekcie, ale aj riziko prenosu na druhých ľudí.“

Nárast počtu infikovaných mladých ľudí je podľa britských zdravotníkov varovný. Rovnako ako aj priebeh ochorenia: nielen ťažký priebeh, ale aj dlhotrvajúci.

Lekári tiež upozorňujú, že dlhotrvajúce ochorenie má omnoho vážnejší dopad na organizmus, než si mnohí myslia. „Títo ľudia už nemôžu normálne vykonávať svoju prácu, nedokážu vykonávať bežné činnosti, majú problémy s chôdzou aj s akýmkoľvek cvičením,“ citujú britské noviny lekárku Dr. Kaveri Jalundhwalaovú. „Delta variant sa šíri všade, každému absolútne odporúčame dať sa čo najskôr zaočkovať.“

Podobne cituje britský denník aj nositeľa Nobelovej ceny, austrálskeho imunológa Petra Dohertyho, ktorý upozorňuje, že pri delta variante sú mladí ľudia vystavení „väčšiemu riziku ochorenia než pri predchádzajúcich variantoch“. Mladí ľudia „by si nemali myslieť, že im nehrozí žiadne riziko alebo len minimálne. Pretože to je cesta k smrti.“