Z Bugára je dnes odmietnutý politik

 
Asi nik neočakával (a zrejme ani vedenie Mosta-Híd), že by sa Béla Bugár mohol dostať do druhého kola. Bolo zjavné, že jeho kandidatúra mala byť prostriedkom mobilizovania jeho voličov a zároveň testom pred parlamentnými voľbami.

Výsledkom je však zahanbujúca prehra, fiasko, po ktorom sa z Bugára stal odmietnutý politik. Až takúto facku Bugár isto nečakal. Má však to, o čo si koledoval od vstupu Mosta-Híd do koalície s Ficom a Dankom.

Bugárových 3,1 percent je facka od voličov. Ak by však predseda SMK Menyhárt svoju kandidatúru nestiahol (jeho preferencie sa pohybovali okolo 1,5 percent), Bugárov výsledok by bol zrejme ešte horší.

Zaujímavé je aj porovnanie s výsledkom, aký dosiahol pred piatimi rokmi Gyula Bárdos, kandidát SMK. Bárdos vtedy získal 5,1 percent, Bugár dnes 3,1. Bugár dnes získal z „maďarských“, resp. jazykovo zmiešaných regiónov zhruba 50 tisíc hlasov, Bárdos pred piatimi rokmi takmer dvakrát toľko.

Iste, mnohí voliči Mosta-Híd zrejme zvolili priechodnejšiu voľbu. Lenže podobnú možnosť priechodnejšej voľby mali voliči Mosta-Híd aj pred piatimi rokmi, takže takýto argument obhajoby Bugárovho fiaska by neobstál. Doterajší voliči Mosta-Híd sa môžu aj v parlamentných voľbách rozhodnúť pre inú voľbu.

Mimochodom, v prvom kole Harabin a Kotleba získali dokopy viac percent ako dvaja kandidáti s podporou svojich vládnych strán. Aj takýto je výsledok tej hrádze proti extrémizmu, ktorú chcel Bugár stavať s Ficom a Dankom.

Bugár ako predseda vládnej strany utrpel fiasko. Ešte aj František Mikloško bez straníckej podpory a prakticky bez financií (pozrite sa, aké sumy dávali niektorí Bugárovi ľudia na jeho kampaň) získal takmer dvakrát toľko ako Bugár.

Voliči vystavili Bugárovi vysvedčenie. V každej krajine s vyspelejšou politickou kultúrou by predseda strany v takejto situácii okamžite oznámil svoje odstúpenie. Nečakal by ani na druhé kolo, teda na skončenie volieb.

Jednoducho predseda strany Most-Híd Béla Bugár je dnes odmietnutý politik. Jeho podpora v maďarských, resp. jazykovo zmiešaných regiónoch klesá, v slovenských už nemajú motiváciu ho voliť. Môže sa stať, že v parlamentných voľbách bude aj Most-Híd odmietnutou stranou.

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs