Archív | 2013-2016 | Global magazín (globalmagazin.sk) RSS pre túto sekciu

Migračná kríza a kresťanstvo: výzvy a podnety pápežov

  Pred desiatimi rokmi pápež Ján Pavol II. vyzval kresťanov, aby boli vnímaví na „volanie o pomoc prichádzajúce od mnohých migrantov a utečencov“ a aby „s aktívnym nasadením“ pomáhali budovať „otvorenejšiu a solidárnejšiu spoločnosť“.

Spoločná vec

  Ak stredopravé strany, najmä tie, čo sú dlhodobo nad čiarou, skutočne chcú budúcu vládu bez Smeru, mali by ponúknuť jasnú programovú, hodnotovú a personálnu alternatívu, ktorá by mala perspektívu spoločnej realizácie po voľbách.

Ficova stolička, limuzína a sekretárky

  V súvislosti s odvolávaním Jána Figeľa sa Robert Fico obul do oponentov, že „držia sa tých stoličiek ako malí chlapci“ a že Figeľ sa „nechce vzdať limuzíny, sekretárok a poradcov“. Keď už teda Robert Fico hovorí o stoličkách, limuzínach, či sekretárkach, pripomeňme si niektoré jeho vyhlásenia z minulosti.

Diaľnice na spôsob Roberta Fica

  V júli 2006 minister dopravy Ľubomír Vážny pripustil, že budovanie a financovanie diaľnic prostredníctvom PPP projektov nebude potrebné a povedal, že „diaľnice cez PPP sú o 50 až 70 percent drahšie ako bežné investície od štátu“. V novembri toho istého roku však Robert Fico prehlásil, že PPP projekty sú výhodné.

Juraj Široký v službách ŠtB

 

Vianočný koncert so scenárom bývalého agenta ŠtB

Ak po štvrťstoročí od pádu komunistického režimu scenár Vianočného koncertu Slovenského a Českého rozhlasu pripravil niekdajší agent ŠtB, je takáto voľba vedenia RTVS viac než zarážajúca. Preto je v tejto súvislosti vhodné pripomenúť si aj odvrátenú stranu príbehu úspešného textára Ľuboša Zemana.

Referendum bez zmyslu

Prvé dve otázky referenda sú už legislatívne jednoznačne vyriešené, a to presne podľa úmyslu realizátora referenda. Prvá dokonca ústavne. Je nepochopiteľné, prečo je o týchto otázkach vyhlásené referendum.

Ficova filozofia

Dočasné zvýšenie DPH o jedno percento Robert Fico v opozícii agresívne kritizoval. Dnes si efekt jedného percenta pochvaľuje – lebo pred voľbami môže rozdávať.

Procházka ako biely kôň Roberta Fica?

Po celý čas medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb sme nepočuli o inom než o scientológii a o tom, že Procházka by mohol, respektíve mal byť lídrom pravice. Len hlupák uverí, že je to len prirodzený vývoj udalostí.

Ako je to s tou vierolomnosťou?

Keď vo februári 2006 KDH pod vedením Pavla Hrušovského vystúpilo z vlády kvôli neprijatiu zmluvy s Vatikánom o výhrade vo svedomí, vyvolalo tým predčasné voľby. Po vystúpení z vlády Hrušovský vyhlásil, že ak by bol v parlamente návrh na odvolanie premiéra, KDH ho podporí.

Završuje sa stranícka kolonizácia a politicko-ekonomická klientelizácia médií

Médiá na Slovensku boli významným aktérom revolučných a porevolučných zmien. V začiatkoch transformačného procesu sa však nevyjasnila úloha či postavenie žurnalistov a nevyjasnili sa ani normatívne základy žurnalistiky.

Od kultu boha Slnka ku kresťanským Vianociam

Vo všeobecnosti oslavovanie narodenín má pohanský pôvod. Z tohto dôvodu kresťania v prvých dvoch storočiach neoslavovali ani svoje narodeniny, ani si nepripomínali narodenie Krista. V centre prvotnej kresťanskej liturgie bola Ježišova smrť a zmŕtvychvstanie.