Daň z poistného pripomína výpalnícku politiku

 
Vláda sa marketingovo hrdí kadejakými takzvanými sociálnymi balíčkami, no v ich tieni nenápadne okráda občanov a finančne ich ešte viac zaťažuje.

Najnovším príkladom je daň z poistenia, čo v praxi bude znamenať zdraženie poistného. Zjednodušene povedané za rovnakú službu vyššie náklady pre občanov. Opäť na to doplatia ľudia s nižšími príjmami, navyše niektoré druhy poistiek môžu byť pre nich nedostupné. To znamená zníženie kvality poistenia a tým aj zníženie kvality života. Už dnes je na Slovensku poistených málo ľudí, teraz to bude ešte menej. Mnohí si zrejme zúžia rozsah poistného krytia. Namiesto opatrení v prospech zvyšovania kvality života vláda prijíma opatrenia, ktoré kvalitu života občanov znižujú.

Vláda už má spočítané, koľko vyberie na novej dani. Vláda, ktorá sa vychvaľuje napredovaním ekonomiky a dobrou ekonomickou kondíciou štátu, zjavne potrebuje peniaze. Oligarchická a biznisová vláda umožňuje rozkrádanie štátu a odliv financií v prospech „našich ľudí“ a potom to kompenzuje vyšším finančným zaťažením občanov. Kšefty pre straníckych a biznisových kamarátov, teda „našich ľudí“, platia bežní občania. Popri všetkých kauzách a škandáloch, ktoré sa od začiatku tejto vlády, resp. koalície valia ako lavína, je takáto politika, teda politika proti občanom a proti ich kvalite života, ďalším škandálom charakterizujúcim túto vládnu koalíciu.

Argument typu, že daň z poistenia majú napríklad aj v Rakúsku, neobstojí. Pretože touto logikou by potom mali občania právo nárokovať si aj také platy, aké majú v Rakúsku.

Nehovoriac o tom, že daň z poistného v Európskej únii nie je v takej podobe, ako ju zavádza táto vláda, bežná. Okrem toho v mnohých krajinách sú náklady občanov na poistenie vyvažované rôznymi zvýhodneniami, pričom vybrané finančné prostriedky z poistnej dane idú do účelových fondov (a sú teda pod verejnou kontrolou) a v konečnom dôsledku ďalej slúžia občanom a ich kvalite života. Kam pôjdu tieto financie u nás, vláda nedokáže povedať. Pripomína to výpalnícky systém.

Vládnu koalíciu vôbec nezaujíma, že občanov finančne ešte viac zaťažuje a že mnohí si niektoré doposiaľ využívané druhy poistiek asi nebudú môcť dovoliť. Vláda tak vystavuje občanov ešte väčším rizikám, ohrozeniam a neistote.