Fico proti mimovládkam

 
Financovanie mimovládok je dohľadateľné pre každého gramotného človeka. Aj pre Fica. Premiérovi a jeho mediálnemu tímu zjavne dochádzajú nápady.

Ak sa s niektorými mimovládkami spája kamuflované pozadie a bezpečnostné riziko, či riziko rozkladného pôsobenia na demokratický systém, kompetentné štátne zložky a orgány mali v rámci svojich úloh konať už dávno a premiér mal byť o takýchto organizáciách informovaný.

Nie je nezaujímavé, že premiér práve po veľkom protikorupčnom pochode prehlásil, že „sa organizujú všelijaké stretnutia na uliciach a stoja za tým mimovládne organizácie zo zahraničia“. Hlas mladej generácie, ktorý nahlodáva verejnú mienku, je mu nepríjemný. A v paranoidných predstavách hlasy znejú silnejšie.

Premiér svoje ťaženie proti mimovládkam nevymyslel vlastnou hlavou. Inšpiroval sa Putinom. Navyše zapadá to do jeho politiky založenej na hľadaní nepriateľa. Predvádza to, čo sa vlastnou hlavou naučil vo svojej materskej komunistickej strane: kamuflovať vlastné problémy a odvádzať od nich pozornosť vyrábaním nepriateľov.

Fico si už na neprajnosť mimovládok v minulosti posťažoval. Teraz urobil ďalší krok:zaujíma ho ich pozadie (hoci mu na to stačí pár minút klikať na internete) a chce si na ne posvietiť. Ale pozadie spriaznených firiem, ktoré vykrádajú štát na predražených zákazkách, firiem, ktoré neplatia veriteľom, no presadia si reštrukturalizáciu, alebo konanie spriaznených oligarchov podozrivých z podvodov a zlodejstiev, či finančné pozadie človeka, v ktorého byte  býva, ho už asi nezaujíma.

Mimochodom, keby neboli mimovládky, ktoré v deväťdesiatych rokoch šírili demokratické povedomie a burcovali proti Mečiarovej vláde, dnes by sa asi stavali busty Mečiarovi, stáli by sme v kolónach s pasmi na hraniciach a Fico by bol predsedom nejakej bezvýznamnej ľavicovej strany. A keby sme dnes nemali mimovládky, ktoré sa denne prehrabávajú v štátnych tendroch a zmluvách, o mnohých kauzách, podvodoch a netransparentnostiach by sme ani netušili.

Slovensko patrí medzi krajiny silno zraniteľné informačnou vojnou a šírením klamných správ (z ruského prostredia) s cieľom nahlodať demokratický systém a ukotvenie v euroatlantických štruktúrach. Ak ide premiérovi o demaskovanie takýchto organizácií a ich pozadia, potom fajn. Máme však veľa dôvodov o tom pochybovať a myslieť si, že mu ide o niečom celkom iné.

(Aktuálne.sk 2. 5. 2017)