Ficova filozofia

Dočasné zvýšenie DPH o jedno percento Robert Fico v opozícii agresívne kritizoval. Dnes si efekt jedného percenta pochvaľuje lebo pred voľbami môže rozdávať.

V júli 2013 boli medializované informácie, že vláda Roberta Fica uvažuje o zmene zákona, aby ani pri poklese deficitu pod 3 % nemusela znižovať sadzbu DPH. V reakcii na tieto informácie sa vtedy úrad vlády oficiálne vyjadril, že „predseda vlády nikdy o zmene zákona nehovoril. Naopak, stále platí oficiálny postoj vlády, opakovane potvrdený v uplynulom období ministerstvom financií, že dodrží spomínaný zákon. Teda, ak deficit v tomto roku klesne pod 3 % HDP, zníži sa aj DPH.“

Dnes je však už všetko inak. Podľa Fica by zníženie DPH nemalo žiaden efekt a bol by to len dar 200 miliónov eur obchodníkom. Iste, jeho obchodníci, donori a jachtári sú za vodou. Im to chýbať nebude a navyše dnes majú bezpočet možností, ako si svoje kontá zvyšovať aj prostredníctvom štátu.

Keď predchádzajúca vláda – po tom, ako Robert Fico svoju prvú vládu odovzdal s katastrofálnym stavom verejných financií a deficitom takmer 8 % – rozhodla o dočasnom zvýšení DPH o 1 %, Fico chrlil žlč, tvrdil, že je to úplne zbytočné, že je to proti ľuďom atď. Teraz hovorí, že 20 percent je vlastne fajn a pochvaľuje si prínos miliónov eur do štátneho rozpočtu. Pretože ich môže rozdať. Rozdeľme tých 200 miliónov medzi ľudí, ako ich máme dávať obchodníkom. To je naša filozofia,hovorí dnes Fico. Bezpochyby, keby 200 miliónov eur zostalo v obchodnom kolobehu, Smer by si za ne nemohol robiť kampaň. A tak stačí oddanému ľudu spomenúť nenásytných kapitalistických obchodníkov a vec je vybavená.

Mimochodom, ešte v roku 2004 Robert Fico sľuboval, že v prípade účasti vo vláde by Smer okamžite pristúpil k zavedeniu 5-percentnej DPH na lieky a potraviny. Neurobil tak ani za svojej prvej vlády a zjavne o tom neuvažuje ani teraz. Klamstvá a populizmy. Taká je v skutočnosti filozofia Roberta Fica.