Futbalista, ktorého zničila ŠtB

 
Pred desiatimi rokmi, 18. apríla 2007 zomrel vo veku 83 rokov bývalý futbalový reprezentant a politický väzeň Michal Benedikovič. Posledný zo štvorice vynikajúcich futbalistov chýrneho Slovana, ktorým ŠtB zničila život i hráčsku kariéru.

Benedikovič mal iba osemnásť rokov, keď začal hrať ligu v Trnave. Keď mal Slovan roku 1948 záujem o jeho prestup, trnavské vedenie to pred hráčom zatajilo. Zakrátko už Slovan radšej oslovil priamo Benedikoviča. So Slovanom potom získal dva tituly majstra Československa. Bol viacnásobným reprezentantom a roku 1954 hral aj na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku.

Keď slovanisti hrali niekde na Západe, neraz ich vyhľadali emigranti, pre ktorých to bola radosť stretnúť hráčov, ktorým fandili. Avšak po revolučných dňoch roku 1956 v Maďarsku a po emigrácii viacerých maďarských futbalistov bola pre ŠtB každá podobná komunikácia podozrivá. Režim sa obával emigrácie našich futbalistov. ŠtB preto začala pripravovať plán na exemplárne zastrašenie hráčov.

ŠtB si vyhliadla štvoricu slovanistov Pavla Beňu, Viktora Tegelhoffa, Ladislava Steinera a Michala Benedikoviča, ktorí sa rozhovorom s emigrantmi nevyhýbali a rozprávali sa s nimi normálne ako s krajanmi a fanúšikmi. Keď hral Slovan priateľský zápas vo Viedni, ŠtB zariadila, že hráčom bol zverený list, ktorý mali odovzdať v Bratislave. Tento list sa potom stal podkladom pre ich odsúdenie. Štvoricu vynikajúcich futbalistov po návrate z Viedne zatkli a odsúdili na päť rokov.

V Benedikovičovom prípade ŠtB vykonštruovala popri vyzvedačstve aj ďalšie obvinenia. Napríklad zo zorganizovania skupiny futbalistov pre špionážnu činnosť. Alebo zo spievania fašistických piesní počas zájazdu v Nemecku a Švajčiarsku, hoci so spoluhráčmi si pospevoval slovenské ľudové piesne. Ďalšie absurdné obvinenie znelo, že počítal počet preletov vojenských lietadiel MiG, hoci ani nevedel, ako ten typ lietadiel vyzerá.

Noviny písali o tom, že futbalisti sa zaplietli do protištátnej činnosti. Režim o nich šíril klamstvá a očierňoval ich. ŠtB na Pavla Beňu a Michala Benedikoviča v apríli 1958 založila evidenčné zväzky, ktoré po troch mesiacoch uložili do archívu. Evidenčné zväzky boli ako predbežné opatrenia zavedené na osoby, ktoré ŠtB podozrievala z protištátnej činnosti a potrebovala ich dôkladne preveriť.

Všetkých štyroch futbalistov prepustili vďaka širokým amnestiám roku 1960. Po väznení a nútených prácach v jáchymovských uránových baniach ani jeden z nich už nebol schopný nadviazať na predošlú kariéru. Mali podlomené zdravie, Benedikovič mal aj zranenie hlavy v dôsledku úrazu v bani.

Benedikovič ešte krátko hral za Trnavu a potom za menšie kluby. Nejaký čas trénoval na vidieku. V dôsledku neľudských podmienok a zaobchádzania vo väzení, resp. v uránových baniach, musel podstúpiť početné operácie. Keď pred desiatimi rokmi nasledoval svojich spoluhráčov a spoluväzňov, uzavrel sa príbeh štvorice skvelých futbalistov, ktorým komunistický režim zničil život i športovú kariéru.

(Aktuálne.sk 18. 4. 2017)

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs