Garancia straty, podvodu a klamstiev

Najnovším hitom medzi klamstvami Roberta Fica je, že „cena plynu stúpala vždy len za pravicovej vlády“. Podľa Roberta Fica vraj „okamžite ako nastúpila vláda Ivety Radičovej, znovu cena plynu stúpala“. Aby táto lož bola presvedčivejšia, dodal, že za jeho prvej vlády i terajšej „je úplná stabilita“. Alebo inak: „Keď boli pravicové vlády, vždy išli ceny hore. Keď došli ľavicové vlády, vždy boli ceny stabilné.“

Len naivný človek by uveril, že premiér, ktorý sa aktuálne venuje napríklad problematike plynu, nevie, aký bol vývoj cien plynu za jeho prvej vlády. Robert Fico potrebuje pred svojimi voličmi udržiavať pozitívny obraz o sebe, raz zjavnými píár článkami a seriálovo propagovanou odhalenou hruďou, inokedy klamstvami ako na bežiacom páse.

V skutočnosti ceny plynu pre domácnosti preukázateľne stúpali aj počas prvej vlády Roberta Fica. Podľa údajov Eurostatu v rokoch 2006 až 2009, čiže počas prvej vlády Roberta Fica, cena plynu každoročne stúpala, a to z 9,1219 eur za gigajoule v roku 2006 na 10,7810 eur za gigajoule v roku 2009. To znamená nárast približne o 18,2 percent. Takže žiadna stabilita. Aj po miernom poklese ceny v roku 2010 bol nárast oproti roku 2006 stále ešte 11, 5 percent.

Premiér o cenách plynu klamal najprv v monológu v spriaznenej spravodajskej televízii (15. septembra). Ján Figeľ mal týždeň na to, aby sa pred diskusiou  s premiérom (22. septembra) na takéto klamstvá pripravil a aby ho z nich pred verejnosťou usvedčil. Napriek tomu  šéf kresťanských demokratov na ne nereagoval, nechal ich bez povšimnutia. On i jeho tím musia byť veľmi zaneprázdnení, ak za týždeň nemali čas vytlačiť si na papier obyčajnú tabuľku. Lenže permanentné koketovanie s Ficom a školácka neškodnosť v diskusiách s ním naznačuje čosi iné.

Späť k téme. V auguste 2005 predstavitelia Smeru tvrdili, že vedia „zagarantovať nákupné ceny SPP, to znamená, že v určitom zmysle zagarantovať ceny ropy, ktoré vplývajú na cenu plynu“. Aby tých nezmyslov nebolo málo, Robert Fico vtedy vyhlásil, že Smer, ak sa dostane do vlády, nikdy nerezignuje na úlohu štátu pri tvorbe cien energií. Odborníci sa vtedy zhodli, že takéto niečo je nereálne, pretože Slovensko  na to nemá prostriedky, prípadne, že jedinou možnosťou by bolo, že štát bude dotovať nízke ceny plynu a pohonných hmôt.

Lenže keď sa Robert Fico prvý raz dostal k moci, ceny plynu stúpali. A nielen to. Od kompetentných dnes počúvame, že dnešnú stratu v SPP spôsobuje zmluva uzavretá v roku 2008.

Jediné, čo vie Robert Fico garantovať, sú straty, rastúca nezamestnanosť, rastúci dlh štátu a biznis pre bohatých donorov, kamarátov či lojálnych lokajov. Dnešné slová o garancii nízkych cien sú len prekrývaním podvodu storočia.

Použime slová, ktoré Robert Fico tak rád používa o druhých: obyčajný klamár.