Koalícia s Babišom môže byť pre ČSSD riziková

 
Aktuálna ponuka Babišovho ANO smerom k ČSSD je pre českých sociálnych demokratov horšia než tá, ktorú nedávno odmietli. Napriek tomu sú dnes ochotní uvažovať o koalícii s Babišom viac než predtým. Aspoň takto sa to javí spoza Česka.

Okrem toho ČSSD spočiatku odmietala byť vo vláde, ktorej predsedom by bol trestne stíhaný Andrej Babiš. Ako chcú českí sociálni demokrati po tomto všetkom verejnosti vysvetliť prípadnú zmenu postoja, je otázne. Ak na vládnutie s Babišom prikývnu, dokonca za horších podmienok než aké boli pôvodne v hre, všetky vysvetlenia budú podozrivé a nedôveryhodné.

Budú mať po ruke iba také argumenty, aké sme počuli aj na Slovensku. Podobne ako Bugárov Most-Híd bude musieť ČSSD tvrdiť, že do koalície s Babišom ide preto, aby zabránila vzostupu extrémistov či vládnutiu nesystémových hnutí a zároveň chce plniť svoj program. Tak ako to znelo a znie pochybne a nedôveryhodne u nás na Slovensku, rovnako pochybné a nedôveryhodné to bude aj v Česku. Reakcie, že dôvodom vstupu do koalície a potom aj tmelom koalície je – podobne ako v slovenskom ekvivalente – biznis, bude logická.

Vládna koalícia ANO-ČSSD by najviac vyhovovala aj prezidentovi Zemanovi. Cez svojich ľudí medzi socialistami bude mať taký vplyv na vládnu politiku, aký by v prípade menšinovej vlády nemal. A v prípade potreby môže hrať zákulisnú hru aj s Okamurom. Okrem toho už teraz sa to javí tak, že ČSSD by bola len do počtu k nepísanej, no dnes celkom dobre fungujúcej tichej koalícii ANO, SPD a KSČM. Toto napokon naznačil už aj predseda poslaneckého klubu ČSSD. K tomu si ešte pripočítajme „koalíciu“ Babiš-Zeman, takže ČSSD bude vlastne do počtu aj k tomuto tandemu.

Ak ČSSD prikývne, dostane sa do podobnej situácie ako u nás Most-Híd. Stane sa komparzom a legitimizujúcim nástrojom Babišovho mocenského, populistického a oligarchického vládnutia. A rovnako ako sa na Slovensku pripomínajú slogany o charaktere, o tom pošliapanom charaktere, rovnako sa v Česku budú pripomínať nedávne postoje ČSSD vo vzťahu k Babišovi.

Ak by sa však takýto scenár začal napĺňať, môže sa stať, že dôjde k pnutiam, ba k rozdeleniu vnútri strany a k odlivu členov i voličov. Potom už bude pre českých sociálnych demokratov situácia oveľa vážnejšia.

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs