Archív | KOŠICE:DNES RSS pre túto sekciu

Alibistická výzva

  Výzva košického magistrátu spriaznenej parkovacej firme, aby do konca augusta splnila harmonogram budovania parkovacích miest, je smiešna a alibistická.

Priveľa pochybností

  Kto sú skutoční vlastníci schránkovej firmy, v prospech ktorej Krajský súd v Košiciach rozhodol, nik nevie. Nie je to prvý (a asi ani posledný) prípad, ktorý vyvoláva otázky a pochybnosti o nestrannosti košických sudcov.

Úspech košických vedcov

 

Kontrola uránu

  Firma Ludovika Energy sa dlhé roky pokúšala získať súhlas na ťažbu uránu na Jahodnej. Vďaka odporu verejnosti sa jej ťažbu uránu nepodarilo presadiť. Napriek tomu stále má nad uránovým ložiskom kontrolu.

Pochodeň Michala Lefčíka

  Po sebaupálení Jana Palacha nasledovala vlna ďalších protestných samovrážd, aká v dejinách nemá obdobu. A potom vzbĺkla pochodeň aj v Košiciach. Príbeh sebaupálenia Michala Lefčíka sme však začínali objavovať až po zmene režimu.

Paškovci a procesná chyba

  Keby šlo o bežných výtržníkov, čo mlátia bezbranných ľudí a spôsobia ťažké ublíženie na zdraví, a ešte ich aj usvedčí kamerový záznam, už dávno by boli v base. Lenže Paškovci nie sú „bežní“. A tak sa ich prípad ťahá už od októbra 2015. Čo si má o tom myslieť bežný občan?

Papaláši

  Ak si politici medzi sebou udeľujú ocenenia, nemožno to nazvať inak než paplášstvom. Nehovoríme, samozrejme, o situácii, keď ocenenia starostom či primátorom odovzdáva napríklad Združenie miest a obcí Slovenska, čo je celkom iný prípad.

Kosáky a kladivá

  Je to už priam nekonečný príbeh. Niekto tie komunistické symboly strhne a potom sa mestskí úradníci znovu rozhodnú ich tam vrátiť späť. Takto dokola to pôjde zrejme ešte dlho.

Keď poslanec posiela poslanca do plynu

  Keď sa starosta mestskej časti a zároveň mestský poslanec vyjadruje na adresu svojich kolegov-poslancov fašistickým, xenofóbnym a vulgárnym slovníkom, presahuje to rovinu čisto osobného konfliktu.

Po oslobodení Košíc prišlo nové zotročenie

  V januári 1945, po odchode fašistických jednotiek z Košíc, sa začalo rabovanie obchodov.

Zakliate cestovanie do Košíc

  Diaľnica z Bratislavy do Košíc je naďalej fantazmagóriou, vlaky sú už samostatnou kapitolou a lety z Bratislavy do Košíc sú dvakrát drahšie než do Berlína. A k tomu parkovací chaos a nezmyselné riešenia na hony vzdialené od civilizovaného sveta. Celé toto dopravné kocúrkovo by bolo úsmevné, keby v praxi nebolo pre občanov také trpké.

Vianočné paradoxy a zápas o humánnejší svet

  Na Vianoce 1952 predseda československej komunistickej vlády Antonín Zápotocký oznámil pracujúcemu ľudu, že „Ježiško vyrástol a zostarol a stáva sa z neho Dedo Mráz. Nechodí už nahý a otrhaný, je pekne oblečený v kožuchu a baranici. Prichádza k nám od východu a na cestu mu žiaria aj hviezdy, nielen jediná betlehemská. Celý rad červených hviezd na našich šachtách, hutách, továrňach a stavbách.“