Mikulec je ešte minister?

 
Polícia sa niekoľko hodín nečinne prizerá, ako antivaxerskí ultras blokujú premávku v jednom z kľúčových dopravných ťahov hlavného mesta, blokujú aj prejazd vozidiel s právom prednostnej jazdy, útočia na vodičov, ako opäť napadli kameramana.

Protesty a blokády ciest sú aj v iných krajinách a v ešte väčšej miere. Z tohto hľadiska nie sú tie bratislavské ničím výnimočným. Vakcinácia je dnes už len zástupný dôvod na prejavy protestu proti všetkému a najmä proti systému.

Rozdiel je však v tom, že inde zložky štátu na neoznámené demonštrácie reagujú a ukazujú týmto ľuďom hranice ich agresivity a svojvôle. Slušní ľudia vidia, že sa na inštitúcie štátu môžu spoľahnúť.

Obavy z dôsledkov zásahu možno pochopiť. Rovnako je jasné, že takýto dav len čaká na zásah polície, aby sa potom mohol uchýliť k väčšej agresívnosti a zodpovednosť hodiť na políciu. Tomuto všetkému možno rozumieť. Avšak to, čo sa pochopiť nedá, sú alibistické vyjadrenia jej zástupcov a nepripravenosť polície.

Pointa primárne nie je v otázke, či polícia mala zasiahnuť alebo nie. Podstata problému je v nepripravenosti polície zvládnuť neoznámený protest a zabezpečiť verejný poriadok. Ďalšou podstatou problému je prístup ku kritike nečinnosti, respektíve v absurdných vyjadreniach kompetentných.

Polícia vraj nedokáže odlíšiť protestujúcich od turistov. To myslíte vážne, že neviete odlíšiť turistu od hulváta, čo vykrikuje vulgárnosti ako prejav protestu a ohrozuje vodičov, blokuje MHD, sanitky a celú dopravu? To nás máte za hlupákov? Ale ak to naozaj nedokážete odlíšiť, tak pardon, sú to limity vašich schopností a radšej uvoľnite svoje miesto tým, ktorí to dokážu. Alebo absolvujte nejaký rýchlokurz. Pretože zajtra to možnože bude fakt treba vedieť odlíšiť.

Podľa viceprezidenta Policajného zboru Róberta Bozalku nedošlo k žiadnemu vážnemu narušeniu verejného poriadku. Isteže, keď si prečítame paragraf o narušení verejného poriadku, je to tak. Lenže to naozaj stačí vybaviť takto alibisticky?

Pred mesiacmi sa polícia nečinne prizerala ako dav protestujúcich porušil opatrenia, ktoré všetci občania mali pod hrozbou pokuty dodržiavať. Pred pár dňami agresívny davu atakoval Národnú radu, polícia nebola pripravenú udržať ľudí päťdesiat metrov od budovy, až napokon policajti museli vlastnými telami blokovať vstup do Národnej rady. Klobúk dole pred tými policajtmi a policajtkami, bolo to len o šťastí, že na neschopnosť ich nadriadených nedoplatili vážnejšími zraneniami (lenže aj zranenie jednej policajtky je poľutovaniahodné). No a teraz týmto antivaxerským a anarchistickým dobrodruhom polícia svojou nepripravenosťou umožnila ochromiť hlavné mesto, blokovať dopravu a ohrozovať slušných ľudí.

Problém nie je v radových policajtoch, tí robia, čo môžu a sami sa neraz vystavujú rizikám. Tí si naozaj zaslúžia poďakovať. Už nie raz preukázali odvahu i schopnosť včas a správne reagovať či spacifikovať agresívnych ľudí. Niekedy čelia neférovej a znechucujúcej kritike. Nezaslúžia si, aby sa stali terčom sklamania či frustrácie, ani to, aby sme ich hádzali do jedného vreca s populistickými politikmi a neschopnými policajnými úradníkmi reprezentujúcimi bezzubý štát.

Za nepripravenosť polície a jej neschopnosť prijateľným spôsobom zabezpečiť verejný poriadok nesú v konečnom dôsledku prezident Policajného zboru a napokon minister vnútra. Kovařík je ešte šéfom polície? A Mikulec je ešte minister?

Mikulca mrzí, že neohlásené zhromaždenie znepríjemnilo deň vodičom i obyvateľom hlavného mesta. Heger je znepokojený, Remišová so Šeligom protestujúcim čosi naivne odkazujú. To je fakt všetko, na čo sa zmôžete?