Most a Sieť popreli otvorené vládnutie

 
Utajovanie obsahu koaličnej zmluvy na dôvere občanov k politike a politikom nepridá. Naopak, iba prehlbuje nedôveru.

To, že ide o materiál, ktorý slúži pre vnútornú potrebu koalície, je v poriadku. V poriadku je aj to, že nič nenariaďuje takúto dohodu zverejniť. Jej zverejnenie je však vecou politickej kultúry.

Demokracia nie je len o inštitúciách a zákonných normách, ale aj o nepísaných pravidlách. Keď o tie prestaneme dbať, znižujeme štandardy demokracie a vytvárame pôdu aj pre obchádzanie písaných pravidiel.

Podobne ako bola nápadná rýchlosť, akou sa Bugár s Procházkom vopchali do náruče Smeru, aj rýchlosť podpísania koaličnej zmluvy a jej utajovanie vyvolávajú podozrenia o skutočnom zmysle ich vládnutia s Ficom.

Alibistické odvolávanie sa na nízke percentá limitujúce ich vyjednávacie možnosti sú kecy. Ak sa už raz rozhodli pre Smer, mali a aj mohli rokovať dlhšie a žiadať viac. Ak by boli chceli. Vraj nemali žetóny. Hlúposť. Mali najsilnejší žetón: mohli pohroziť odchodom z rokovaní, bez nich by Fico vládu nezostavil. Silnejší žetón ani nemohli mať.

Iste, celá téma môže byť zbytočne nafúknutá. Zopakujme však: ide tu o politickú kultúru. A o úctu k voličom.

Utajovanie koaličnej zmluvy je prejavom neúcty aj k vlastným poslancom. Aj ich úlohou je držať hubu. To im odkazujú ich lídri.

Možnože pod vonkajším tlakom bude zmluva napokon predsa len zverejnená (a kto vie, či v pôvodnej verzii alebo radšej v upravenej). Zatiaľ je to len ďalšie pohŕdanie voličmi, prehlbovanie nedôvery a voda na mlyn protestným a nesystémovým stranám.

Most ako jednu zo svojich priorít deklaroval otvorené vládnutie. K transparentnosti sa hlásila aj Sieť. Krátko na to sa už podieľajú na utajovaní dohody medzi vládnymi stranami. Hneď na úvod tak popierajú otvorené vládnutie a transparentnosť. Zvláštna etika zodpovednosti. Prispôsobiť sa Smeru im naozaj netrvalo dlho.

(Aktuálne.sk 5. 4. 2016)

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs