Je najvyšší čas zastaviť to nebezpečné šialenstvo

 
Spomínate si na Matovičove psychopatické výpady proti šéfke ŠÚKL? Spomínate si na jeho spochybňovanie vedcov a odborníkov a útoky proti nim? Na jeho nedôstojné statusy? Tým všetkým podnecoval a smeroval agresivitu a primitívne pudy, až sa napokon lekári a vedci museli začať obávať o vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych.

Že to s dnešnou situáciou nemá nič? Omyl. Samozrejme, sú tu aj iné faktory vrátane nezodpovedných postojov a spôsobov opozície. Ale to stupídne vypúšťanie a smerovanie agresivity zo strany vtedajšieho premiéra bolo pre mnohých spúšťačom a samo osebe i vo svojich dôsledkoch bolo mimoriadne nebezpečné. Na zahrávanie sa s prízemnými emóciami a pudmi vždy doplatia nevinní, príkladov je na to viac než dosť.

Prerážanie dna politickej (ne)kultúry prináša trpké ovocie. Slušní ľudia sú ohrozovaní a čoraz ťažšie je zastať sa vedcov a expertov bez vystavenia sa riziku vlastného ohrozenia. Vedci, zdravotníci, predavačky i ďalší sa musia obávať o svoju bezpečnosť a na kolabujúce nemocnice doplácajú zodpovední a zaočkovaní pacienti. Verejný priestor ovládli extrémisti a iní šialenci. Provokujú, terorizujú, ohrozujú. Oni určujú aj témy. Absurdné. Je najvyšší čas to zastaviť.

Doteraz sme počúvali, že s týmito ľuďmi treba diskutovať, presviedčať ich, počúvali sme priam plačlivé výzvy, aby sa správali zodpovedne. Toto všetko je namieste na začiatku, no v situácii, akej už nejaký čas čelíme, je potrebné urobiť viac. Ešteže konzílium odborníkov stratilo trpezlivosť a prišlo s návrhmi sprísnenia opatrení. Lenže opäť tie vládne polovičaté riešenia…

Ak sa s niekým dnes treba rozprávať, ak niekoho treba počúvať, tak sú to vedci, proti ktorým luza dvíha zaťaté päste, zdravotníci, ktorým sa vyhrážajú, predavačky atakované v obchodoch, policajti, ktorí čelia útokom a vyhrážkam. Takisto aj pacientov, ktorí sú nedoliečení prepúšťaní z nemocníc, alebo mesiace čakajú na operáciu či iný zákrok a pritom denne žijú s bolesťami a vo fyzickom a psychickom diskomforte. Je tiež čas otvorene sa postaviť na stranu tých, čo zodpovedne dodržiavajú opatrenia.

Týchto všetkých treba počúvať, s týmito sa treba rozprávať a týchto treba podporiť. Tým vyšinutým zmanipulovaným a organizovaným šialencom treba ukázať, že oni nebudú určovať témy, že s nimi už niet o čom diskutovať a to, čo si doteraz dovolili, už viac robiť nebudú. Dosť, už stačilo. Vajatanie a nerozhodnosť vlády im len rozširuje priestor, posilňuje ich sebavedomie a primitívne pudy a upevňuje ich mentalitu stáda.

To že Smer a Hlas sa snažia zo situácie politicky vyťažiť, nie je nič nové, je to len pokračovanie cynizmu, ktorý tu od nich vidíme stále. Je to obludné a sprosté, ale oni vždy boli takí. Ich spôsoby treba opakovane pripomínať, ale od predstaviteľov koalície to niekedy vyznieva až priveľmi alibisticky.

Koalícia zjavne v obave z ďalšej straty preferencií nie je ochotná prijať odporúčania. Kým bude prijímať polovičaté riešenia, budeme na to doplácať všetci. Pokým vláda neprijme účinné nástroje na vymáhanie dodržiavania opatrení a nebude dôsledná kontrola takéhoto vymáhania, pokým provokatéri nebudú exemplárne trestaní a odmietači očkovania nebudú cítiť vážny finančný (áno, kým si liečbu covidu a jeho dôsledkov nebudú hradiť z vlastného vrecka) i mobilitný (áno, kým ich sloboda ohrozovať verejné zdravie nebude prísne limitovaná) dopad svojich postojov, pokiaľ sa nezmení režim na pracoviskách a nebude nutné očkovanie alebo test a tak ďalej, budeme sa točiť v bludnom kruhu a situácia sa bude zdravotne aj spoločensky iba zhoršovať.

Nehovoriac o tom, že zahrávať sa s trpezlivosťou slušných a zodpovedných ľudí donekonečna nejde.