Pán Bugár, s porozumením!

 
Neviem, či ste sa tak veľmi zmenili, alebo to v minulosti bol iba klam. Štvavé reči a bičovanie emócií vidíte len u Vašich oponentov, no nevadí Vám byť v koalícii so stranou, ktorej predseda roky šíri svojim militantným populizmom iba zlobu, nenávisť a neznášanlivosť.

Naopak, stojí Vám to za to: už druhýkrát ste sa rozhodli legitimizovať štýl a spôsob politiky, ktorý je zavrhnutiahodný a ktorý ste kedysi ostro kritizovali.

Renomované zahraničné médiá denne informujú o situácii na Slovensku a hovoria o arogancii moci. Mrzí ma, že Vám neprekáža byť toho súčasťou. Mrzí ma, že nie ste schopný rázne odmietnuť útočné konšpirácie Vášho koaličného partnera, ani jeho arogantné útoky proti prezidentovi, či novinárom, ani podsúvanie nekalých úmyslov mimovládnym organizáciám.

Tá tretia veta, ktorú sme si vraj nevšimli, je pre Vás politické alibi, nám však jej dnešný výsledok ukazuje niečo viac, niečo hlbšie, niečo, z čoho sme zhrození. Dnes ešte viac ako pred dvomi rokmi. No Vy stále opakujete čosi o tretej vete a chcete, aby sme sa upokojili. Lenže my sme boli pokojní dosť dlho.

Áno, nejedna Vaša kritika voči lídrom opozície je oprávnená a namieste. Aj ja mám k nim vážne výhrady. Ich vystupovanie nepovažujem za dôstojné, dôveryhodné ani politicky kultúrne. Tobôž nie za prijateľnú alternatívu. Ani ja netlieskam ich stand-up comedy. Pri tom všetkom mi chýba aj odbornosť, dôveryhodnosť a štábna kultúra z čias, keď ste aj Vy boli súčasťou kultivovanej opozičnej ponuky a alternatívy. Ale to je len jedna strana tej povestnej mince.

Pretože mať takéto výhrady ešte neznamená, že máme mlčať a byť pokojní, keď nám pred našim zrakom opäť raz unášajú štát, lámu demokraciu a pohŕdajú politickou kultúrou.

Masy ľudí na námestiach tam nie sú kvôli opozícii. Sú tam preto, lebo ste ich k tomu dohnali vy vo vládnej koalícii. Vy, pre ktorých už ľudia nemajú dobré slovo, nie preto, že ich k tomu ženie nedočkavá opozícia, ale preto, že ich k tomu dohnala arogantnosť vládnej moci a poznanie, že sme sa ocitli v mafiánskom štáte s jeho organizovaným vykrádaním a ochranou „našich ľudí“.

Ani raz sme od Vás nepočuli, že by ste cítili zahanbenie, či aspoň trochu zodpovednosti za súčasný stav. Len hádzanie viny na druhých a podráždenosť pri každej zmienke o dotáciách a eurofondoch. A slová o upokojení a tretej vete.

Myslím si, že toto všetko musí znechucovať aj Vás. Možnože si aj vravíte, že toto ste nechceli. No ak Vám to stojí za to pokračovať tak ako doposiaľ, potom nám nemajte za zlé, ak tú tretiu vetu nevieme čítať s porozumením.

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs