Pán Kaliňák, odstúpte!

 
Už doposiaľ bol dostatok dôvodov, aby bol minister vnútra Róbert Kaliňák z funkcie odvolaný, alebo sám odstúpil. V civilizovanejšej a demokraticky vyspelejšej krajine by už dávno nebol ministrom.

Stačí sa pozrieť na dôvody odstúpenia niektorých politikov v Európe: tie sú v porovnaní s Kaliňákom obyčajné malichernosti.

Ak teraz opomenieme už doposiaľ relevantné dôvody, Róbert Kaliňák by mal odstúpiť z prostého ľudského dôvodu. Z pozície ministra sa cynicky vyjadroval na adresu Jána Kuciaka v súvislosti s Kočnerovými vyhrážkami a arogantne znevažoval Kuciakovu osobu i prácu. Ján Kuciak s jeho partnerkou sú dnes mŕtvi. Malo by byť vecou slušnosti za svoje predošlé správanie sa ospravedlniť a okamžite odstúpiť z funkcie. Tak by to bolo v každej kultivovanejšej spoločnosti aspoň s minimálnou mierou politickej kultúry. Lenže sme na Slovensku a v ére Roberta Fica a Róberta Kaliňáka. A v ére kešu na Úrade vlády.

Generálny prokurátor sľubuje rozpútať peklo. Polícia ešte nevie, no Čižnár už vie: Kočnera sa to netýka. Na jednej strane povie, že ohľadom motívov tohto brutálneho činu „my v tom jasno nemáme“, zároveň však má jasno v tom, že spájanie Kočnerových vyhrážok s touto dvojnásobnou vraždou je nezmysel. Takéto niečo by si v civilizovanej spoločnosti z dôvodu profesionality i kvôli vlastnej dôveryhodnosti nik v podobnej funkcii nedovolil.

Čižnár vyzýva novinárov, aby prípadné zastrašovania oznámili. Dobre. Lenže Ján Kuciak tak urobil aj bez Čižnárovej výzvy. Polícia si ho škandalózne pohadzovala z jedného oddelenia na druhé ako horúci zemiak. Lebo Kočner. Napokon polícia vyhrážky vyhodnotila tak, že nejde ani o priestupok. Lebo Kočner.

Za spôsob, akým polícia pristupovala ku Kočnerovým vyhrážkam nesie policajný šéf Tibor Gašpar plnú zodpovednosť. Bez ohľadu na to, kam povedú alebo nepovedú tie-ktoré indície súvisiace s úkladnými vraždami, mal po zavraždení novinára a jeho priateľky policajný šéf odstúpiť. Tak by si to vyžadovala celkom obyčajná slušnosť a ľudskosť. Nehovoriac už o tom, že keď jedna z indícií zároveň odkrýva vzťahy ľudí z prostredia Smeru a blízkosti Roberta Fica s človekom z prostredia mafie, policajný šéf nemá čo mať tlačovku spoločne s čelnými predstaviteľmi tejto strany. Ak ju má, prehlbuje tým nedôveru k polícii, k svojej vlastnej osobe i k samotnému vyšetrovaniu.

Ak bol Ján Kuciak pre objednávateľov vraždy väčšou hrozbou než celá NAKA i prokuratúra dokopy, o niečom to vypovedá. Ako povedal Eugen Korda, „hrubokrkých teraz nahradili biele goliere, ktoré mafiánov kryjú“.

Možno predpokladať, že v najbližšom čase budú do mediálneho priestoru vypúšťané rozličné informácie, mnohé z nich s cieľom zaplniť verejný priestor a odpútať pozornosť od podstaty systému, ktorý tu Robert Fico a strana Smer postupne vybudovali.

Pri tomto všetkom nezabúdajme, že premiér pred časom (hoci v inej súvislosti, ale predsa) jasne prehlásil, že jeho povinnosťou je „chrániť mojich ľudí“.

 

Print Friendly
Marián Balázs