Papaláši

 
Ak si politici medzi sebou udeľujú ocenenia, nemožno to nazvať inak než paplášstvom. Nehovoríme, samozrejme, o situácii, keď ocenenia starostom či primátorom odovzdáva napríklad Združenie miest a obcí Slovenska, čo je celkom iný prípad.

Môže sa stať, že niektorý starosta, primátor, či ktokoľvek z komunálnych politikov vykoná skutok, za ktorý si objektívne tu a teraz zaslúži z rúk kolegov ocenenie. Napríklad, ak by zachránil ľudský život. V takom prípade by verejnosť špeciálnemu oceneniu rozumela a dožičila by ho. Ale to je asi tak všetko. Výpočet oprávnených dôvodov tu končí.

Oceniť politikov až po skončení ich mandátu nie je žiadna diskriminácia aktívnych politikov. A prirovnávať vzájomné oceňovanie politikov k oceňovaniu aktívnych lekárov, vedcov či športovcov je od veci.

Košice majú dostatok osobností z rôznych iných oblastí či profesií súcich na ocenenie. Aby nedošlo k nedorozumeniu: nejde o to, že by sme chceli hodnotiť či spochybňovať prínos starostov navrhnutých na ocenenie. Otázka nestojí tak, či si ocenenie zaslúžia alebo nie. Je však vhodnejšie, ak politici dostanú ocenenie od svojich kolegov až po skončení funkčného obdobia. Nejde o nič viac ani o nič menej ako o otázku politickej kultúry.

(kosicednes.sk 3. 3. 2017)