Pod ochranou systému

 
Hoci na Kočnerových podozrivých obchodoch mal štát prerobiť milióny eur na vratkách DPH, je to len ďalší skutok, ktorý sa nestal. Naopak, stíhaní sú tí, čo na podozrenia upozornili.

Policajný prezident Tibor Gašpar v súvislosti s Kočnerovým podozrivým konaním povedal, že to „je z rokov 2010, 2012“ a pýta sa, kde boli vtedajšie orgány polície a finančnej správy a prečo daný prípad vtedy neriešili.

No… Vtedajšie orgány konali a kontrola finančnej polície odhalila podozrivý prevod finančných prostriedkov, ktorý sa mal týkať Kočnera. Do vyšetrovania koncom marca 2012 zasiahla aj generálna prokuratúra a od polície si vyžiadala všetky príslušné dokumenty. Generálna prokuratúra sa zároveň vyjadrila, že kontrola v súkromnej Privatbanke (kam mali prísť na Kočnerov účet peniaze z maltskej banky) môže plynule pokračovať.

Na prevod peňazí upozornila aj maltská finančná polícia, ktorá ho tiež považovala za podozrivý. Peniaze na účet v Bank of Valetta mali prísť z daňového raja v Belize, následne smerovali z Malty na Slovensko.

Takže, pán Gašpar, „vtedajšie“ orgány vyšetrovali a konali.

Daňovému úradu Bratislava boli 20. apríla 2012 a 23. apríla 2012 predložené daňové priznania, ktorými boli deklarované uplatnenia nadmerného odpočtu. To je už obdobie vlády Roberta Fica, pričom krátko potom nastúpilo nové vedenie polície na čele s Tiborom Gašparom. Takže aj v tomto prípade je odkaz na „vtedajšie“ policajné orgány, t. j. pred nástupom Tibora Gašpara, zavádzajúci. Otázka je, čo robila polícia po nástupe Tibora Gašpara. A tiež, čo robila prokuratúra.

Odpoveď je dnes zrejmá: hoci na Kočnerových pochybných obchodoch s hotelmi mal štát prerobiť milióny eur na vratkách DPH, Kočner je čistý a skutok sa nestal. Nie prvý raz. Kočnerove podozrivé daňové transakcie NAKA vyšetrila tak, že trestné stíhania zastavila. Ale Daniel Lipšic, ktorý svojho času ako dosluhujúci minister vnútra informoval o zisteniach finančnej polície, je spolu s Gáborom Grendelom od minulého roka trestne stíhaný.

(Aktuálne.sk 15. 6. 2017)