Posielať seniorom šeky a hnať ich všetkých na poštu je absurdné

 
Mohol to byť konečne dobrý nápad. No zdá sa, že nech sa objaví akýkoľvek nápad, už vopred môžeme predpokladať, že bude zbabraný.

Peniaze za očkovanie, sprostredkovateľský bonus a lotéria boli choré nápady, pričom lotéria sa ukázala ešte aj ako totálne zbabraná. Tak to dopadne, keď cieľom je byť za každú cenu na očiach, navyše bez najmenšej ambície efektivity riešení a ich praktickej dôslednosti.

Finančná odmena pre seniorov podmienená očkovaním mohla byť niečím, čo by sme za iných okolností mohli pochváliť. Lenže aj toto dokázal minister financií spolu s tými, čo mu to v takejto podobe schválili, zbabrať.

Všetci vieme, že seniori sú rizikovou skupinou, a to aj po očkovaní. Teraz uprostred vlny poznačenej omikronom, ktorý je infekčnejší než predošlé varianty, vláda ženie seniorov medzi ľudí na poštu. Že predsa chodia aj nakupovať do potravín? Áno, ale to je nevyhnutnosť. No trmácať sa na poštu a vystavovať sa rizikám nemuselo byť nevyhnutné. Stačilo trochu empatie a vec sa dala zorganizovať ústretovejšie.

Okrem toho seniori v nevľúdnom zimnom počasí zvažujú, či niekam vôbec pôjdu. Mnohým zabezpečujú nákupy či výber liekov ich blízki alebo známi. Najmä pre chorých a tých, čo sa ťažko pohybujú, je to na snehu ešte väčšie riziko a na zľadovatených chodníkoch má problém aj mladý a zdravý človek. Lenže Matovič si zmyslel, čo tam po tom, nevadí, nech to nejako risknú.

Mimochodom, koľko rečí o digitalizácii alebo tiež o životnom prostredí a pritom štát masívne posiela seniorom papierové šeky. Kde ste pani Remišová, kde ste pán Budaj?

Od seniorov štát očakáva, že aj oni sa budú prihlasovať na očkovanie elektronicky, cez internet. Nijako im to neuľahčil. Ten istý štát im však posiela papierové šeky, teda nie peniaze elektronicky na účet. Spôsob, aký štát od seniorov očakáva, sám voči nim nechce realizovať. Napriek tomu, že by to bolo jednoduchšie, rýchlejšie a bezpečnejšie.

Vláda, ktorá by mala najmä seniorov čo najviac chrániť a čo najviac im pomôcť, im prijatie finančnej pomoci sťažila. Lebo peniaze za nich nik iný prevziať nemôže a keby, iba s notársky overeným splnomocnením. Komplikácia za komplikáciou.

Možnože si minister financií povedal, že keď šli na očkovanie, môžu ísť aj na poštu. Lenže ono to tak nie je. Je to rozdiel, ale to mu zjavne nedochádza.

Stačilo sa pritom dohodnúť so Sociálnou poisťovňou a tým seniorom, ktorí majú otvorený bankový účet, peniaze mohli prísť na účet podobne ako dôchodky. Ide pritom o väčšinu seniorov. Asi len tretina dôchodcov si dôchodok preberá v hotovosti na pošte. Je to ich rozhodnutie a tak by v týchto prípadoch boli namieste šeky.

Alebo v prípade peňazí za očkovanie mohol štát doručiť peniaze seniorom ústretovo  prostredníctvom doručovateľov v hotovosti domov. Ale nie, radšej ich všetkých pošlú v zime, na snehu a poľadovici medzi ľudí, kde im hrozí ďalšie riziko aj keď sú očkovaní. No je tu ešte aj iné riziko, na ktoré sa zabúda. Senior, ktorého si na pošte vystriehne nejaký zlodej, môže byť potom ľahkou korisťou.

Stále je možnosť tento spôsob zmeniť. Bezodkladne. Tým seniorom, ktorým je dôchodok vyplácaný na účet, nech sú peniaze za očkovanie vyplácané tiež na účet. Pri citlivejšom a empatickejšom vnímaní života seniorov by to malo byť ľudskou a morálnou povinnosťou.