Prezident, ktorého sa oplatí počúvať

 
Andrej Kiska nie je ľudskoprávny svätuškár ani nevysedáva v bratislavskej kaviarni. Niektorým sa jeho postoje nepáčia. Nech. Volaním po slušnosti a odsúdením šírenia nenávisti sa opäť prejavil ako štátnik a ukázal citlivosť na ohrozenia.

Je zrejmé, že práve teraz sú tieto prezidentove postoje mimoriadne dôležité. Nie preto, že by boli garanciou zmeny, ani preto, že by mali viesť k neprimeraným očakávaniam, ale preto, že – opäť niekto – nastavuje zrkadlo a volá po slušnejšom svete vrátane toho politického.

Prezident Kiska má pravdu, že ak prejavy nenávisti, vulgárnosť a urážky šírené na internete a sociálnych sieťach považujeme za závažný spoločenský problém, no pritom nad nimi len mávneme rukou, v skutočnosti tak akceptujeme niečo, „čo by väčšina z nás nepripustila doma, na pracovisku, medzi priateľmi, známymi alebo aj cudzími ani verejne na ulici, to, čo by drvivá väčšina z nás nechcela, aby sa takto správali naše deti“. Áno, ak si neuchránime „kultúrne pravidlá nášho spolužitia“, prehráme všetci.

Je dôležité, ak prezident autoritou svojej funkcie povie, že „posielať ľudí do plynu, hoci len na internete, je jednoducho neprípustné“. Je dôležité, ak prezident povie, že vyvolávať nenávisť a zlobu voči skupinám obyvateľov, národom, národnostiam či náboženstvám, hoci „len“ na internete, je „neprípustné a netolerovateľné“.

Nie je úlohou prezidenta detailne rozoberať, čo to znamená v praxi. To si už musí dosadiť každý na svojom mieste a v rámci svojej zodpovednosti.

Rovnako je dôležité, že prezident nahlas a otvorene odsúdil aj šírenie nevraživosti v politike. Aj tu to pomenoval presne: kde chýbajú rozumné argumenty, používa sa hulvátstvo. Nevraživosť „prekročila nové hranice“.

Tu sa azda žiadalo trochu viac naznačiť nebezpečné dôsledky politickej nevraživosti, grobianstva či podnecovania nenávisti a neznášanlivosti na atmosféru v spoločnosti a na iracionálnu voľbu extrémistov najmä u mladých ľudí. To však váhu prezidentovho zástoja v zápase o podobu verejnej sféry neznižuje.

Na nebezpečenstvo a dôsledky šírenia nenávisti, neznášanlivosti a agresivity v politike i na internete a sociálnych sieťach už dlhý čas upozorňujú mnohí, čo vnímajú ohrozenia, ctia si kultúru demokracie a slušnosť považujú za nenahraditeľnú hodnotu. Bolo však dôležité, že tieto deštruktívne tendencie pomenoval a jasne odsúdil aj prezident a že sa o týchto témach vyjadril váhou svojej funkcie a sledovaného prejavu. Pri pohľade na súčasnú politickú scénu je zrejmé, že ešte bude mať dostatok dôvodov k týmto témam sa v budúcnosti znovu vrátiť.

(Aktuálne.sk 5. 1. 2017)