Procházka ako biely kôň Roberta Fica?

Po celý čas medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb sme nepočuli o inom než o scientológii a o tom, že Procházka by mohol, respektíve mal byť lídrom pravice. Len hlupák uverí, že je to len prirodzený vývoj udalostí.

Do nechutnej hry odpútavania pozornosti od stavu krajiny, do ktorého ju vláda Roberta Fica doviedla, Procházka priam denne vstupoval s permanentne vyárendovaným mediálnym priestorom. Najprv ho Robert Fico vychválil ako nikdy nikoho z pravice a verejne mu odporučil, aby založil stranu. Potom Procházka vychválil Fica ako najlepšieho človeka na zahraničnú politiku (čo je samo osebe nonsens, ale účel svätí prostriedky aj u Procházku). Toto vzájomné okiadzanie na okamih prekrylo nechutný politický obchod kresťanských demokratov so Smerom, zároveň odpútavalo pozornosť a zahlcovalo médiá a napokon sugestívne podsúvalo verejnosti, že práve Procházka je pravicový „len on“. Nehovoriac o tom, že Procházka nebol schopný ani ochotný vyzvať svojich voličov, aby volili Ficovho protikandidáta. V podstate, hoci sa snažil tváriť inak, nepriamo robil kampaň predsedovi strany a vlády.

Za normálnych okolností by žiaden stredopravý politik takéto divadlo nehral, aspoň nie počas prezidentskej kampane. Ak to alfasamec Procházka robil, vzbudzuje to mnohé otázky a pochybnosti. Napríklad o jeho rokovaniach po prvom kole prezidentských volieb, alebo aj o jeho sponzoroch. Mimochodom, kto si zráta náklady len na viditeľnú časť Procházkovej kampane, veľmi rýchlo zistí, že mnohonásobne museli prevýšiť stanovený limit. Záhadou (ne)zostáva, prečo médiá, ktoré sa v minulosti vehementne zaujímali o náklady na kampane, teraz v podstate mlčia.

Spoločná hra Fica a Procházku je priehľadná. Procházka urobí za Fica čiernu robotu v pravici a Fico bude mať súčinnú pravicovú stranu s Procházkovou tvárou. Po Jánovi Figeľovi je tak v nádvorí Smeru machiavellisticky zaparkovaný aj Procházka, len pre bežného diváka trochu nenápadnejšie.

Procházka dobre vie, že priveľmi otvorený obchod so Smerom na Figeľov spôsob vyvoláva odpor stredopravých voličov. Preto svoju súčinnosť robí a bude robiť nenápadnejšie a v prípade potreby ju bude podsúvať ako spoluprácu. Otázka je, či si bežný, najmä mladý konzervatívny volič, hľadajúci politickú nádej, všimne, že Procházka sa stal takpovediac bielym koňom Roberta Fica v pravici. A ak áno, či mu to pri rozglejenej a v agónii tápajúcej pravici bude vadiť.

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs