Rašiho návod pre občanov

 
Prepojenie politiky a biznisu, arogancia mocných, či ignorovanie odôvodnených postojov a názorov občanov je práve ten spôsob politiky, ktorý dnes mnohých voličov posúva k iracionálnej voľbe extrémistov. Ak sa toto začne diať aj na komunálnej úrovni, bude to cesta ku katastrofe.

Po takej vehementnej obhajobe súkromnej firmy a jej parkovacieho biznisu očakávať zmenu postoja Rašiho a spol. by bolo naivné. To, ako sa v tejto kauze správajú Rašiho ľudia, je zaužívaná súčasť štýlu vládnutia ich strany. O mnohom svedčí aj fakt, že niektoré vyjadrenia či postoje primátora neboli v súlade ani s právnou analýzou petície, ktorú si dal magistrát vypracovať.

To podstatné však je, že občania prejavili svoj postoj a ponúkli riešenie. Ukázali, že nie sú ovce. Ukázali, že im na veciach verejných záleží. A že si nenechajú len tak nadávať do kráv a primitívov. Aj keď sa ich aktuálny pokus javí ako neúspech, ich občianska aktivizácia nastavila zrkadlo.

Magistrát odporučil poslancom, aby petíciu občanov (len) vzali na vedomie. Stalo sa. Košický primátor tak aj nechtiac dal tisícom občanov návod: keď sa bude znovu uchádzať o ich dôveru, postačí, ak to len jednoducho vezmú na vedomie.

(kosicednes.sk 16. 12. 2016)

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs