Ruskí vedci opäť pod kontrolou tajnej služby

 
Pred časom Kremeľ opäť pokročil v okliešťovaní slobody v Rusku. Tentoraz v oblasti vedy a výskumu.

Už od roku 1993 museli ruskí veci opäť predkladať tajnej službe na schválenie všetky svoje výsledky, vedecké práce a články súvisiace napríklad s oblasťou priemyslu. Pred časom však prezident Putin šiel ešte ďalej a presadil zmenu zákona o štátnom tajomstve tak, že pôsobnosť zákona bola rozšírená na všetky oblasti vedy a výskumu súvisiace s nejakými novými produktmi či poznatkami.

Inými slovami ruské vysoké školy, univerzity a všetky vedecké pracoviská by mali v duchu zákona vyžadovať od svojich vedeckých pracovníkov, aby svoje práce predkladali tajnej službe na schválenie.

Zakrátko začali univerzity a vedecké inštitúty a ústavy vydávať inštrukcie pre svojich vedcov. Ako prvá tak učinila najväčšia ruská univerzita. Ako pred časom upozornil vedecký časopis Nature, Ústav biológie Lomonosovej univerzity vydal svojim vedcom inštrukciu, podľa ktorej všetky práce musí pred ich prezentovaním na konferenciách alebo v časopisoch schváliť ruská tajná služba. Nehovoriac o tom, že v prípade záujmu publikovať práce v angličtine (v zahraničí), musia vedci tieto práce najprv preložiť do ruštiny a tak ich predložiť tajnej službe na schválenie.

Jeden z vedeckých pracovníkov najväčšej univerzity sa pre časopis vyjadril, že „je to návrat do sovietskych čias, keď ste pre odoslanie článku do medzinárodného časopisu potrebovali povolenie stanovujúce, že výsledok nie je nový a dôležitý a teda môže byť publikovaný v zahraničí“.

V praxi to funguje tak, že pred prípadným zverejnením svojich prác v časopisoch alebo na konferenciách doma i v zahraničí musia vedci požiadať o povolenie Prvé oddelenie Federálnej bezpečnostnej služby, pričom takéto oddelenie tajnej služby existuje na všetkých ruských univerzitách a výskumných ústavoch. Totálne degradovanie akademickej a vedecko-výskumnej slobody, návrat cenzúry a demotivovania akademikov a vedeckých pracovníkov.

Ruská vláda by rada videla do roku 2020 päť ruských univerzít v prvej stovke svetového rebríčka. Putinove opatrenia sú však s týmto cieľom protichodné. Čo je však ešte horšie, toto nariadenie sa zároveň javí ako ďalší spôsob, ako odstaviť kritikov Putinovho režimu. Ak sa totiž niektorý vedecký pracovník vyjadrí kriticky voči Putinovi a jeho politike, tajná služba mu jeho práce nemusí schváliť, čím ho odsunie na vedľajšiu koľaj. Znamená to posun k autocenzúre a degradovanie vedcov a výskumníkov na politicky lojálne figúrky vydané napospas Putinovi a ruskej tajnej službe.

 

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs