Spoločná vec

 
Ak stredopravé strany, najmä tie, čo sú dlhodobo nad čiarou, skutočne chcú budúcu vládu bez Smeru, mali by ponúknuť jasnú programovú, hodnotovú a personálnu alternatívu, ktorá by mala perspektívu spoločnej realizácie po voľbách. To predpokladá odložiť vzájomné nevraživosti, hádky a boj o toho istého voliča.

V istej miere boj o toho istého voliča zákonite bude vždy a zákonite budú aj vzájomné, neraz oprávnené výhrady jeden voči druhému. Žiadna strana však nemôže vyťahovať iba výhrady voči druhej strane a zároveň idealizovať seba a ospravedlňovať výhrady druhých voči nej samej. Toto všetko by malo ustúpiť spoločnej predstave, spoločnému postupu a spoločnej nádeji.

Iba vôľa k spolupráci a konštruktívna a pozitívna ponuka osloví a zmobilizuje voličov, ktorí nechcú vládu Smeru, no ktorí už majú dosť toho všetkého, čo sa dlhodobo deje v stredopravých stranách.

Vylučovať z potenciálnej spolupráce niekoho, koho percentá sú a budú nevyhnutné pre reálnu alternatívu voči vláde Smeru, je hlúpe a neprezieravé. O to viac, ak sa takéto vylučovanie a priori deje dokonca vo vzťahu ku kandidátke, ktorej obsadenie ešte ani nie je známe.

Naším dnešným problémom je v prvom rade autokracia, oligarchia, vykrádanie štátu a proruská politika. Musíme preto vedieť, o čo nám ide. Nech už majú stredopraví politici jeden voči druhému neraz aj oprávnené výhrady, treba ich prekonať a ponúknuť spoločnú, reálnu a perspektívnu alternatívu.

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs