Takto sa bojuje proti korupčnej chobotnici

 
Brazílsky Najvyšší súd rozhodol o začatí vyšetrovania až 98 politikov kvôli podozreniam z korupcie. Medzi vyšetrovanými je aj osem ministrov súčasnej vlády.

Najvyšší súd tiež zverejnil obvinenia voči súčasnému prezidentovi Temerovi, ktorý podľa súdu prijal dokopy 40 miliónov dolárov. Temer prevzal moc v krajine po puči, ktorým minulý rok zvrhli reformnú prezidentku Dilmu Rousseffovú.

Už pred časom bol zatknutý bývalý minister zdravotníctva za účasť na podvode, pri ktorom bolo zo zdravotníctva vytunelovaných v prepočte 100 miliónov eur.

Pre korupciu už skončilo vo väzení aj niekoľko ľudí z prostredia najznámejšieho ľavičiara v krajine, bývalého prezidenta Lulu. On sám čelí obvineniu z prijatia dokopy 13 miliónov dolárov od šéfa najväčšej brazílskej stavebnej spoločnosti Odebrecht. Jej šéf Emílio Odebrecht prehovoril po tom, ako prepukol škandál okolo tunelovania verejných financií predraženými zákazkami v prospech tejto firmy a keď bolo pre korupciu spolu s ním uväznených vyše 70 vrcholných manažérov firmy. Odebrecht a s ním aj zatknutí manažéri uzavreli so súdom dohodu o vine a treste, v rámci ktorej sa zaviazali povedať všetko o úplatkoch.

Uvedená firma dostávala od štátu najväčšie a najlukratívnejšie zákazky. Korupčne mala rozdať dokopy až tri miliardy dolárov. A to je ešte nič oproti štátnej ropnej spoločnosti Petrobras, ktorá sa takisto ocitla v obrovskom korupčnom a tunelárskom škandále a podľa brazílskej polície uplácala v celkovej výške asi 40 miliárd dolárov.

Jedným z argumentov proti exprezidentovi Lulovi je aj to, že býva v byte, ktorý vlastní stavebná spoločnosť. Jeho plány s opätovnou prezidentskou kandidatúrou sa rúcajú.

Za posledné dva roky skončilo vo väzení viac než 150 súčasných či bývalých politikov a s nimi spriaznených podnikateľov. Z ich zahraničných účtov bolo skonfiškovaných dokopy vyše 40 miliárd dolárov.

Začiatkom roka sa začala ďalšia etapa boja proti korupcii. Jeden zo sudcov Najvyššieho súdu mal rozhodovať o ďalšej stovke politikov a biznismenov obvinených z korupcie a podvodov. Krátko pred začatím procesu sudca tragicky zahynul. Jeho kolegovia sudcovia vyslovili pochybnosti a obavy z okolností jeho smrti. Celá krajina bude teraz pozorne sledovať, kto bude zvolený na jeho miesto.

Ako bolo možné v tak silne skorumpovanej krajine účinne zakročiť proti korupcii na najvyšších miestach, resp. proti politikom a biznismenom namočeným do korupčných a tunelárskych škandálov? Dnes už bývalá prezidentka Dilma Rousseffová svojho času presadila dôležité systémové zmeny, vrátane konceptu otvoreného vládnutia i zmien týkajúcich sa postavenia prokuratúry a federálnej polície. Rovnako kľúčové bolo aj personálne obsadenie dôležitých postov ľuďmi ochotnými dôsledne riešiť všetky kauzy bez ohľadu na osoby, ich moc, vplyv a postavenie.

Zakrátko proti Rousseffovej zosnovali puč a zosadili ju práve tí, ktorí sú vyšetrovaní z obrovskej korupcie. Opatrenia však už nebolo možné zrušiť. Noviny The Financial Times vyhlásili Dilmu Rousseffovú za ženu roka 2016.

Brazílsky príklad potvrdzuje, že dôležité sú nielen legislatívne opatrenia, ale aj a najmä to, aké je personálne obsadenie, akí ľudia zastávajú rozhodujúce posty v polícii, prokuratúre a justícii.

(Aktuálne.sk 20. 4. 2017)