Teraz je potrebná empatia k zdravotníkom a zdravotným sestrám, nie cynizmus a odsúvanie problémov

 
Najprv minister zdravotníctva oznámil, že platy zdravotníkov by sa v budúcom roku mohli zvýšiť tak, aby naše zdravotníctvo bolo konkurencieschopné. Realita je však nateraz iná.

Zvýšenie platov zdravotníkov o 34 eur nielenže vôbec neznamená konkurencieschopnosť voči iným krajinám, ale nepokryje im ani tohtoročnú infláciu. Takže ono je to vlastne výsmech. Najmä vzhľadom na vážnu pandemickú situáciu, v ktorej by vláda mala ukázať – nie rečami a prázdnymi frázami, ale skutkami a riešeniami -, že si prácu zdravotníkov a zdravotných sestier váži a mala by urobiť všetko, aby nám ich na Slovensku udržala.

V zdravotníctve stojíme na prahu kolapsu. O tom vieme už dlho. Nie je to vina len tejto vlády, samozrejme. Na dedičstvo neriešenia problémov za predošlej vlády neexistuje žiadny čarovný prútik. Ide však o to, aký vidíme prístup a akú mieru nádeje na zlepšenie situácie.

Len v tomto roku odišlo zo slovenského zdravotníctva ďalších tisíc zdravotných sestier. Dnes ich na Slovensku chýba takmer 15 tisíc. Tá tisícka odišla v druhom roku pandémie. Nemožno pochybovať o tom, že väčšina tých sestier by rada ďalej zostala pracovať v zdravotníctve na Slovensku, keby…

Na celoplošné testovanie, pri ktorom odborníci upozorňovali, že v tej podobe je zbytočné a neefektívne, šli hore komínom milióny eur. Pardon, nie hore komínom, však vieme, kam. Na ešte nezmyselnejšiu a neefektívnu lotériu boli vyhodené ďalšie milióny. A teraz šeky za očkovanie seniorov.

V takejto vážnej situácii je každý dobrý návrh hodný súhlasu, ale zopakujme, dobrý a účinný, nie taký, ktorý je nezmyselný a neefektívny. Na nezmyselné a neúčinné nápady peniaze sú. Pre vyčerpaných, preťažených a slabo ohodnotených zdravotníkov a zdravotné sestry, nie.

Vzhľadom na vážnosť situácie sú reakcie predstaviteľov koalície na zdravotníkov pokrytecké, cynické a bez kúska empatie.

Môže sa stať, že hoci všetci vieme o vážnej situácii v zdravotníctve, čoskoro aj reálne nastane kolaps, na ktorý doplatíme všetci. Tí, ktorým sa už mesiace odkladajú operácie, zákroky a diagnostikovanie (skúste si predstaviť tie fyzické a psychické dopady na trpiacich a zúfalých pacientov trápiacich sa doma bez svetielka nádeje) aj tí, ktorí sú dnes zdraví, no jedného dňa budú potrebovať pomoc vrátane pomoci záchranárov. Naozaj toto chcete?