Toto nie je čas na nerozvážnosti, frajerskú revoltu či šírenie bludov

 
Kým niektoré známe české osobnosti šíria svoje názory typu, že koronavírus nikoho neohrozuje, infikovaný herec Petr Čtvrtníček leží na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Napríklad Bára Basíková sa pred časom rozohnila, „nech už idú všetci, čo otravujú s koronavírusom a šialenými správami o ňom, do prd…*“. Lucie Bílá, ktorá sama prekonala ochorenie Covid-19, našťastie s ľahším priebehom, odkazuje, že je to len „blbá chrípka, ktorá sa dá prežiť“. Iste, prežiť sa dá. No dnes je už jasné, že nie v každom prípade.

Skupina Lucie, ktorá roky neskúšala kvôli sporom medzi jej členmi, teraz vyhlasuje, že svoj koncert nezruší, lebo „nie je dôvod“. Klávesista kapely Michal Dvořák k hospitalizácii Petra Čtvrtníčka poznamenal, že mu je síce ľúto, čo sa hercovi prihodilo, no na JIS je kvôli chrípke každoročne veľa ľudí.

Exprezident Václav Klaus hovorí o covidovej „hystérii“ a napíše, že nie je tu „žiadna druhá vlna choroby“, ale „je to druhá vlna poplašných správ“.

Pre podobné nerozvážnosti však nemusíme ísť ďaleko. Lebo keď lekár dietológ, ktorý si za roky mediálnych vystúpení vybudoval  pomerne široké publikum a má nezanedbateľný verejný vplyv, zľahčuje situáciu či priebeh ochorenia Covid-19, je to rovnako nezodpovedné a prispieva to k ďalšiemu šíreniu dezinformácií.

Rovnako nezodpovedné je, keď v takejto vážnej situácii verejnoprávna televízia pozve do debaty fašistu a šíriteľa dezinformácií.

Možno predpokladať, že televízny štáb upozornil Kotlebu už pred reláciou, že si má nasadiť rúško. Ak to Kotleba odmietol alebo odmietnutie aspoň naznačil, nemali ho vôbec pustiť do štúdia. O to viac, že pôvodne nebol medzi avizovanými hosťami, čo televízia mohla využiť na jeho vykázanie už pred reláciou. No ak na to nemali odvahu a on potom v diskusii odmietol rešpektovať opakované upozornenia, ďalší hostia sa mali zdvihnúť a odísť so slovami, že to považujú za nezodpovednosť a na takomto zľahčovaní situácie sa nechcú podieľať.

V kontexte vzniknutej situácie treba oceniť aspoň to, že RTVS v ďalšom podmieni účasť na diskusiách nasadením si rúška.

Moderátor nechcel z Kotlebu urobiť obeť, no urobil z neho hrdinu. Frajera s ignorantským postojom siahajúcim k množstvu mladých ľudí.

V takejto vážnej situácii, keď ide o naše zdravie a životy i o stav spoločnosti, verejnoprávna televízia namiesto odbornej, vysvetľujúcej a osvetovej diskusie ponúka politickú debatu so širokým priestorom pre šírenie bludov a dezinformácií.

Televízia na facebookovej stránke Správy RTVS píše, že „internetom sa šíri množstvo falošných a zavádzajúcich správ o ochorení Covid-19“. A v jej spravodajstve zaznie, že „stúpa počet falošných správ, tzv. hoaxov najmä na sociálnych sieťach“. Takéto konštatovanie je, samozrejme, namieste. Je však zarážajúce, že popri tom dáva priestor šíriteľom bludov a dezinformácií samotná verejnoprávna televízia.

Print Friendly
Marián Balázs