Už zásah proti múzeu Perm-36 bol predobrazom Putinovej štvavej rétoriky a vojny proti Ukrajine

 
Z múzea, ktoré stojí na mieste niekdajšieho gulagu Perm-36 na Urale, pred piatimi rokmi odstránili zmienky o zločinoch i obetiach komunistickej diktatúry. Aj takúto podobu nabralo už pred časom putinovské prepisovanie dejín.

Perm-36 sa nachádza sto kilometrov na severovýchod od ruského mesta Perm. Múzeum vzniklo z bývalého tábora nútených prác a je jediným zachovaným gulagom s budovami z čias stalinského teroru. Všetky ostatné tábory boli v čase rozpadu Sovietskeho zväzu zlikvidované alebo chátrajú v ruskej tajge. Práve v Permskej oblasti bola najväčšia koncentrácia gulagov v celom Sovietskom zväze.

Do sovietskych pracovných táborov boli posielané milióny sovietskych občanov, ale aj z iných krajín vrátane Československa.

V permskom tábore boli spočiatku väznení najmä Ukrajinci a obyvatelia pobaltských republík. Po Stalinovej smrti sem boli umiestňovaní nepohodlní príslušníci sovietskych silových zložiek. Od roku 1972 sem posielali politických väzňov odsúdených zväčša na desať a viac rokov.

Permský gulag bol zrušený až koncom osemdesiatych rokov. Roku 1996 tu bolo otvorené Múzeum histórie politických represií Perm-36.

Múzeum ročne navštívilo 35 tisíc návštevníkov. Od roku 2005 sa tu každoročne konal festival Pilorama, v rámci ktorého sa konali prednášky, koncerty a diskusie. Lenže festival bol pre Kremeľ nepohodlný, pretože sa tam stretávala Putinova opozícia a vôbec kritici Putinovho režimu.

Roku 2012 Putin dosadil za gubernátora Permskej oblasti svojho človeka Viktora Basargina. Ten okamžite zrušil finančnú podporu festivalu Pilorama.

Múzeum pôvodne spravovala ruská mimovládna organizácia Memorial. Po anexii Krymu a udalostiach na východe Ukrajiny ruské nacionalistické organizácie a štátne médiá označili Perm-36 ako súčasť piatej kolónie, proti ktorej treba bojovať. Ruská štátna televízia prezentovala múzeum ako miesto propagácie ukrajinského fašizmu.

Roku 2014 prevzali správu múzea dosadení permskí štátni úradníci. Pôvodné vedenie múzea označili za fašistov, exkurzie zakázali a múzeum pod zámienkou rekonštrukcie zatvorili. Na nemeckých a poľských záujemcov o exkurziu dokonca zavolali políciu, ktorá ich niekoľko hodín držala vo väzbe.

Rekonštrukcia napokon znamenala odstránenie všetkých odkazov na Stalina aj Brežneva a ich zločiny, boli odstránené všetky odkazy na represie totalitného režimu a jeho obete. Múzeum histórie politických represií sa zmenilo na expozíciu o bežnom väzenstve. Bez zmienky o útlaku, represiách či politických väzňoch. Zostali však odkazy na väznenie Ukrajincov a Poliakov – v expozíciách ich teraz označili za fašistov, čo mal byť dôvod ich väznenia.

Sovietsky zväz bol v poriadku, Ukrajinci sú fašisti, Západ je zlý. Príbeh múzea Perm-36 bol predobrazom tej hanebnej a šialenej rétoriky, ktorú počúvame od začiatku Putinovej vojny proti Ukrajine.