Veľký uvoľnením opatrení vláda ustupuje kričiacej menšine a priznáva zlyhanie

 
Nezmyselné povinné celoplošné antigénové testovania v rozpore s odporúčaniami odborníkov. Bezprecedentné grobianske útoky proti vedcom a expertom, ich spochybňovanie a podkopávanie rešpektu k vedeckým autoritám. Lockdown, ktorý ani nebol (s výnimkou toho prvého, keď sme boli všetci vystrašení).

Zákaz vychádzania, ktorého dodržiavanie nik nekontroloval a porušovanie nik nesankcionoval. Samotní politici papalášsky porušovali opatrenia a polícia to neriešila.

Milióny hore komínom na lotérie a kadejaké vyšinuté nápady. Posielanie šekov seniorom, ktorí nevládni, slabí a chorí musia ísť v zime na poštu (mnohí sa k peniazom ani nedostanú, pošty poväčšine ani ich najbližším príbuzným peniaze nevydajú), namiesto toho, aby tým, čo majú bankový účet posielali peniaze elektronicky.

Žiadna kampaň za očkovanie, len hádzanie zodpovednosti výlučne na občanov. Mizerná miera očkovanosti a strach vlády (rozumej v obave z ďalšieho prepadu preferencií) nariadiť povinné očkovanie aspoň pre niektoré profesie a rizikové skupiny. Politici, ktorí vyhlásili, že nebudú počúvať odborníkov. Opozícia, ktorá podnecuje luzu. Minister financií s podvodnou diplomovkou sa povyšuje nad všetkých a hrá sa na hlavného epidemiológa.

Takto vyzerá slovenský boj s pandémiou. Amatérsky, zbabraný a navyše aj spolitizovaný. Nemožno sa diviť, že ho (okrem prvej vlny) prehrávame a patríme medzi krajiny s najhorším zvládaním pandémie.

Zúri omikron a prichádza jeho nový subvariant. Denne sú tisíce infikovaných a pozitivita testov je vysoká. Narastá počet infikovaných detí. Ale namiesto povinného očkovania budeme mať totálne uvoľnenie opatrení. Lebo podľa premiéra Hegera nám covid predsa nebude diktovať, ako máme žiť.

Veľké uvoľnenie opatrení mnohých poteší. No zodpovedných ľudí vystaví obrovským rizikám najmä pri potenciálnom kontakte s nezaočkovanými (vyšinutí antivaxeri a nezodpovední jedinci sa rizikám vystavujú aj sami a dobrovoľne).

Vláda sa na to jednoducho vykašľala. Vzdala to a občanov a ich zdravie hádže cez palubu. Napriek tomu, že samotný generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie sa jasne vyjadril, že „pre akúkoľvek krajinu je ešte predčasné sa vzdať alebo vyhlásiť víťazstvo“ nad pandémiou.

Áno, sú krajiny, ktoré uvoľňujú opatrenia. Sú to však krajiny so zodpovedným prístupom vlády i opozície, s rešpektom k vedeckým autoritám a najmä s vysokou mierou očkovanosti. Argument uvoľňovania opatrení aj v iných krajinách je preto falošný a neobstojí.

Neobstoja ani nápady s premorením obyvateľstva. Je to nezmysel. Stačí sa pozrieť, ako to dopadlo v Brazílii. Alebo si stačí pozrieť českú odbornú štúdiu, ktorá ukázala, že stratégia premorenia je neúčinná a nereálna.

Veľké uvoľnenie opatrení je v skutočnosti priznaním zlyhania a neschopnosti. Priznaním vlády, že boj s pandémiou nie je schopná a sčasti ani ochotná (viď neochotu nariadiť povinné očkovanie) efektívne riešiť.

Aj rozhľadenému laikovi je jasné, že vírus sa vyvíja, prispôsobuje sa a prídu ďalšie varianty a mutácie. Najmä v krajine s takým nízkym počtom očkovaných budú riziká obrovské.

Vláda sa mala postaviť na stranu zodpovedných a zaočkovaných ľudí a umožniť im výhody oproti antivaxerom. A tým nezaočkovaným odkázať, keď odmietajú vakcínu, môžu zostať v pre nich uzavretom svete.

Namiesto hlúpych rečí, že covid nám nebude určovať pravidlá života, namiesto nevhodných rečí, akoby sa pandémia skončila, by bolo potrebné manažovať prípravy na nástup nových mutácií a na ďalšiu etapu pandémie.

No ako s povzdychom hovorieva policajný šéf Haller v Polícii Hamburg, Bóóóže, bože, bože, bože…