Všetci Babišovi eštebáci

 
Je zarážajúce, – no mnoho to napovedá o stave demokracie –, že poverenie zostaviť vládu v Českej republike dostal človek, ktorý je trestne stíhaný. Rovnako nechutná je však aj mimoriadne silná koncentrácia bývalých dôstojníkov alebo agentov ŠtB (nehovoriac o samotnom agentovi Burešovi, ale o tom sa už napísalo veľa), ktorí sa pohybovali alebo pohybujú v blízkosti Andreja Babiša či hnutia ANO.

Aj keď sa už o Babišových eštebákoch najmä v českých médiách viackrát písalo, v kontexte súčasného povolebného diania v Česku stojí za to aspoň si načrtnúť aj tieto kontúry dotvárajúce obraz Babišovho príbehu.

Jedna z kľúčových osôb Babišovho Agrofertu Libor Široký bol pred novembrom 1989 dôstojníkom 4. oddelenia 10. správy ŠtB. K jeho činnosti v kontrarozviedke patrilo najmä monitorovanie a rozkladanie českého disentu a sledovanie aktivít českej emigrácie. V rámci pracovnej náplne spolupracoval aj s KGB. Široký ako pracovník analytického odboru ŠtB získaval množstvo informácií z kontrarozviedky. Český týždenník Reflex v minulosti informoval, že Široký zo svojej pozície rozbehol akciu proti rodine herca Martina Štěpánka, ktorý emigroval a pracoval v Rádiu Slobodná Európa.

Pri vzniku Agrofertu stál aj bývalý major ŠtB Josef Kubů. Používal krycie meno Luňáček a pôsobil ako špión vo Viedni a Berlíne. Od októbra do decembra 1989 sa zúčastnil na školení KGB v Moskve.

Kubů bol pred časom šedou eminenciou pražskej organizácie ANO. Bol aj na kandidátke strany, no potom, čo sa v médiách prepierala jeho minulosť, odstúpil. Na jeho eštebácku minulosť ako prvá upozornila MF Dnes patriaca do Babišovho portfólia. Nasledujúci mesiac po zverejnení Kubovej minulosti sa už šéfredaktorka tohto denníka porúčala z funkcie.

Ďalšou z prostredia Agrofertu i ANO je Radmila Kleslová, ktorá pred novembrom 1989 pôsobila ako dôstojníčka komunistickej rozviedky a referentka zvláštnej činnej zálohy Štb (krycie meno Lia). Bola pripravovaná pre činnosť na Západe pod fiktívnou identitou a mala sa tiež venovať náboru a výcviku agentov pre pôsobenie na Západe.

Zakladajúcim členom ANO je aj majiteľ textilnej továrne Jan Heřmanský. Bol aj členom predsedníctva hnutia. Ako agent Štb mal donášať na svojich kolegov z podniku, kde pracoval.

V riadiacich orgánoch viacerých firiem z Babišovho portfólia v priebehu rokov nájdeme aj Romana Karlubíka, bývalého agenta Štb s krycím menom Janovic. V orgánoch Agrofertu pôsobil aj Babišov brat Alexander vedený ako agent ŠtB s krycím menom Miki.

S Agrofertom je spojené aj meno advokáta Alexeja Bílka. Ten síce nebol agentom Štb, zato však pôsobil na Vysokej škole politickej Ústredného výboru KSČ.

Takže tak. Aj toto je svet Andreja Babiša a hnutia ANO. Pre mnohých ako prijateľná alternatívna.

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs