Hneď na úvod treba upresniť, že veta z nadpisu platí iba pri použití Matovičovej logiky. Tej logiky, ktorou zaútočil na Andreja Kisku, že nepriniesol opozícii žiadnych nových voličov, iba preberá voličov od iných.
Keď hovoríme o nových voličoch, buď porovnávame spoločné preferencie vybraných strán pred vznikom novej strany a po vzniku, alebo vyhodnocujeme výsledky volieb. Matovič nečakal na výsledky volieb, ale porovnal prieskumy politických strán pred vznikom strany Za ľudí a po jej vzniku. Spriemerované súčty preferencií relevantných opozičných demokratických strán sa ukázali zhruba rovnaké v oboch obdobiach. O to opiera Matovič svoj útok proti Kiskovi.
Použime teda Matovičovu metódu a logiku a pozrime sa, ako to bolo s preferenciami pred zaregistrovaním Oľano (november 2011) a potom.
Z prieskumov agentúr MVK a Focus, ktoré sú z toho obdobia najviac dostupné, vyplýva, že počas štyroch mesiacov pred zaregistrovaním Oľano mali strany SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd spolu v priemere zhruba necelých 40 percent. Počas štyroch mesiacov po vzniku Oľano malo týchto päť strán spolu v priemere necelých 38 percent. Vo voľbách 2012 dosiahli tieto strany spolu 36,25 percent.
Ak teda použijeme Matovičovu logiku, ktorou zaútočil proti Andrejovi Kiskovi, resp. strane Za ľudí, potom musíme povedať, že Matovič nepriniesol celku týchto strán nových voličov.
Na Matovičovu nekorektnú kritiku Andreja Kisku sa odvolával aj Richard Sulík. Preto sa v tomto kontexte pozrime aj na prieskumy z obdobia pred i po založení SaS.
SaS sa začala objavovať v prieskumoch od októbra 2009. Ak použijeme prieskumy agentúry Focus, ktoré sú z toho obdobia najviac dostupné, tak počas štyroch mesiacov pred vznikom SaS bol priemerný súčet preferencií SDKÚ-DS, KDH, SMK a od augusta 2009 aj Most-Híd zhruba 37 percent. Po vzniku SaS bol počas šiestich mesiacov súčet preferencií všetkých uvedených strán v priemere zhruba 35 percent. Ak sa Sulík stotožnil s Matovičovou logikou, potom rovnakou logikou treba pripomenúť, že ani SaS nepriniesla vtedajšej opozícii nových voličov, iba preberala voličov od iných.
Sulík aj Matovič by zrejme oponovali, že vo voľbách napokon priniesli nových voličov. Takýto argument by však neobstál. Pretože buď porovnávame preferencie pred vznikom novej strany a po vzniku, a v tom prípade ani Matovič ani Sulík nepriniesli nových voličov, alebo vyhodnocujeme výsledky volieb, a v tom prípade si treba počkať na nadchádzajúce voľby.
Nekorektný útok proti Kiskovi opäť len ukazuje na populistické, agresívne a deštruktívne spôsoby Igora Matoviča, ktoré by si mali v strane Za ľudí začať vyhodnocovať už aj optikou povolebnej perspektívy.