Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

Pápež František zviditeľňuje ducha Druhého vatikánskeho koncilu

  Dynamika dejinného vývoja je pre cirkev výzvou aj k tomu, aby neprestávala reflektovať svoju službu pre človeka a svet. Čo však znamená služba svetu?

Ťažko už teraz Žilinkovi veriť

  Na otázku redaktora televízie Markíza, prečo neboli pustení na tlačovú konferenciu aj zástupcovia tlačených médií, generálny prokurátor Maroš Žilinka jednoznačne argumentoval priestorom: „Vidíte, aké sú priestorové možnosti Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky na vykonávanie takýchto tlačových besied… Je vykonávaný priamy prenos… Aby sme tu neboli ako jeden na druhom ako ruksaky navešaní…“

Takto sa dôveryhodnosť generálnej prokuratúry neobnoví

  O reálnej vine či nevine Pčolinského nevieme nič. Generálna prokuratúra nám neumožnila dozvedieť sa pravdu. Nenechala to na súdy, aby tie rozhodli. Údajné procesné chyby však ešte nič nehovoria o vine či nevine.

Počet prihlásených do lotérie nič nehovorí o jej efektívnosti

  Bez ohľadu na to, či sa do lotérie prihlási tisíc ľudí alebo päťstotisíc, nič to nehovorí o tom, koľko ľudí sa dalo zaočkovať kvôli lotérii. Počet prihlásených do žrebovania nič nehovorí o motivácii nových očkovaných.

Mikulec je ešte minister?

  Polícia sa niekoľko hodín nečinne prizerá, ako antivaxerskí ultras blokujú premávku v jednom z kľúčových dopravných ťahov hlavného mesta, blokujú aj prejazd vozidiel s právom prednostnej jazdy, útočia na vodičov, ako opäť napadli kameramana.

O troch podobách sebacelebritizácie

  Dado Naď vo svojom texte O syndróme varenej žaby výstižne poznamenal, že „v dnešnej dobe si vďaka sociálnym sieťam môže svojich desať minút slávy užiť takmer každý. Stačí len nezaťažovať sa faktmi, zahodiť zábrany a ísť si svoje. Čím viac do extrému, tým viac lajkov.“

OĽaNO dnes hovorí v rozpore s vlastným programom

  „Navrhneme novelu Ústavy SR… Okrem otázok, ktoré sú v rozpore s Ústavou SR, nebude možné vyhlásiť referendum ani vo veci skrátenia volebného obdobia NR SR.“ Toto je, prosím, citát z volebného programu OĽaNO.

Zaočkovaní a tí, čo očkovanie odmietajú, by nemali mať rovnaké výhody ani rovnaké obmedzenia

  Po očkovacom chaose je dnes už situácia neporovnateľne lepšia. Kto chce, môže sa dať zaočkovať bez problémov, čakáreň je voľná, vakcíny sú na sklade, registrácia funguje.

Prestaňme hovoriť o návrate k normálnemu životu. Pripravme sa na novú podobu normality

  Pri zdôvodnení potreby zaočkovať čo najviac ľudí sa neraz argumentuje, že nám to umožní vrátiť sa k normálnemu životu. Lenže takýto argument nefunguje. Navyše je aj nesprávny.

Predstava o zmene sa zrútila ako tá bájna Babylonská veža

  Zmena, nová kultúra politiky či protikorupčná politika. Toto všetko malo byť výstavnou skriňou Matovičovej i Hegerovej vlády. Povýšenecky vyhlasovali, že budú najlepšou vládou, aká tu doteraz bola. Lenže to všetko sa zrútilo ako tá mýtická Babylonská veža, z ktorej zostali iba ruiny.

Šovinista, arizátor a spolutvorca ľudáckeho režimu má byť blahorečený? To naozaj?

  Prvý pokus blahorečiť biskupa Vojtaššáka zastavil Vatikán roku 2003 pre nepopierateľné fakty o jeho angažovaní v časoch Slovenského štátu a jeho ľudáckeho režimu. Pred dvomi rokmi však slovenské cirkevné kruhy dosiahli opätovné otvorenie procesu, ktorý sa teraz snažia dotiahnuť do konca.

Čas zatvorených kostolov zostal nevyužitou príležitosťou

  Obdobie zatvorených kostolov bolo jedinečnou príležitosťou, ktorá sa už zrejme v takom časovom rozsahu nezopakuje. Tak ako každá kríza prináša zároveň nové výzvy a príležitosti, aj zatvorené kostoly boli príležitosťou na hlbšiu inštitucionálnu aj osobnú reflexiu.