Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

Žilinka láme demokraciu. Hanebne a drzo

  Lámať demokraciu možno nielen obchádzaním zákonov a zneužívaním kompetencií. Možno to robiť aj spôsobom, akým sa s kompetenciami narába. A presne to robí opakovane – na svoju hanbu – generálny prokurátor. A to aj v prípade, ak s predmetným rozhodnutím prichádza jeho námestník.

Je neprípustné, aby politik používal mafiánsky slovník

  „Povedal mi, že niekto ho chce dať dole,“ vypovedala svojho času na súdnom pojednávaní bývalá manželka mafiána Jozefa Eštóka. Ten bol šéfom jednej z košických mafiánskych skupín. Keď zasahoval do kšeftov Okoličányovcov, zavraždili ho.

Pán premiér, dovzdelajte sa a nešírte nezmysly

  U premiéra Hegera sme si už, žiaľ, zvykli, že podobne ako Matovič a Fico aj on všetkých dokáže nahádzať do jedného špinavého vreca a že jeho rétorika je matovičovsky nadutá, keď verejnosti opakovane podsúva predstavu, že doteraz nikto nič nerobil, alebo aspoň nie toľko čo táto vláda, ale teraz konečne sme tu my, ktorí pracujeme […]

Nová koalícia s fašistami, extrémistami a obvinenými osobami

  Od Eduarda Hegera už nemožno nič čakať, akékoľvek normálne očakávania sú už naivné. Veľkohubé reči sú asi tak všetko, na čo sa zmôže. Absolútne poddané Matovičovo jojo bez kúska dôstojnosti a svojbytnosti. Tým je povedané všetko. Definitívne. Bodka.

V priamom prenose sledujeme rozvrat vládnutia

  Kým má Heger opäť silácke a hrdinské reči a tvári sa ako majster sveta, poslanec OĽaNO nehlasuje za zmenu, ktorú má vláda vo svojom programe a Kollár už funguje v spojenectve so Smerom (to sú tí, ktorých Matovič s Hegerom nazývajú mafiou). Vetrák nás silou mocou presviedča, že je to len nedorozumenie, chyba v komunikácii, ktorú si musia vysvetliť na […]

Premiér Heger zasa len vyčkáva a predlžuje nefunkčnosť vlády

  Pred časom nás premiér Heger presviedčal, že nebude žiť zbabelý život. Ak to myslel len vo vzťahu k dianiu na Ukrajine, tak v poriadku, svoje zlyhanie ako-tak napravil a za geopolitické postoje ho možno pochváliť. No ak to myslel všeobecne ako črtu svojho prístupu k riešeniu problémov, tak zostalo len pri slovách.

Hegerove návrhy sú prejavom úplnej neschopnosti

  Eduard Heger pochoval aj posledné zvyšky nádeje, že by mohol prispieť k vyriešeniu vládnej krízy.

Je najvyšší čas prestať vydávať Rusom turistické víza

  Slovensko síce obmedzilo vydávanie víz ruským občanom, ale toto obmedzenie je príliš chabé a nijako nebráni ruskej turistike.

Vláda sa na fungovanie dezinfoscény už len prizerá

  Dezinformačné weby, ktoré boli istý čas vypnuté, sú späť. Fungujú rovnako ako pred vypnutím, ich obsah sa nezmenil, dôvody na ich blokovanie pretrvávajú. No štát im umožňuje pokračovať v rozkladaní demokracie. To všetko v čase zúriacej ruskej vojnovej propagandy.

Je to aj Hegerova hanba

  Aj v útokoch proti hlave štátu trvajúcej na slušnosti a demokratických pravidlách je Matovič rovnaký ako Fico

Cyrilometodská tradícia je mýtus

  Malé národy si z dejinných udalostí vytvárajú mýty, ktoré slúžia ako náhrada za chýbajúce staršie etnické dejiny, sebakoncepciu alebo ideu vlasti. Alebo ako oporný bod pri hľadaní identity a jej zdôvodňovaní. K mýtom sa potom neraz pripájajú aj stereotypy a predsudky.

Politické odpustenie vyvoláva pochybnosti, vhodnejšie je hovoriť o zmierení

  Odpustenie je hlboko vnútorný, osobný akt. Slobodný, nezištný a nevynútiteľný. Má však miesto aj  v politickej sfére? V priestore, kde nejde o vzťah medzi dvomi osobami, ale medzi politickými subjektmi? Môže mať udalosť či gesto odpustenia takúto inštitucionalizovanú podobu? Nebude len teatrálnym gestom a cynickým politickým kalkulom?