Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

O kultúrnosti a nekultúrnej politike

  Medzi jazykom a myslením je veľmi úzky vzťah. Keď prestávame formovať, rozvíjať svoje myslenie a poznanie, upadá aj naša reč, náš jazykový prejav. A naopak, keď prestávame kultivovať našu reč, nastáva problém aj s myslením.

Ďalšie pokrytectvo tejto vládnej moci

  „Škole, ktorá nemá žiadny vedecký tím, a dupľom nie excelentný, vládna strana pridelí dotáciu 4,4 milióna z našich spoločných peňazí,“ rozhorčoval sa v januári 2016 v opozícii Igor Matovič.

Bolo by čestnejšie, keby sa Kyselica po odstúpení z funkcie vzdal aj poslaneckého mandátu

  Podľa premiéra Matoviča ľudia blízki vtedajšiemu premiérovi Pellegrinimu vo vedení Vojenského spravodajstva chceli Kyselicu „zneužiť pred voľbami na rozvrat hnutia OĽaNO zvnútra“. Vraj „chceli dosiahnuť rozpad hnutia“ a „za akúkoľvek cenu zabrániť“, aby mohlo zostaviť vládu. Ak by aj bola pravda, že vedenie vojenských tajných chcelo od Kyselicu, aby donášal na Naďa a Mikulca, a on […]

S vakcínou rátajme najskôr koncom budúceho leta, tvrdí írsky expert

  „Na to, aby sme mali skutočne bezpečnú vakcínu, je potrebné testovanie stoviek tisíc ľudí,“ upozorňuje írsky profesor farmakológie a expert v oblasti translačnej medicíny Garret FitzGerald v článku pre denník The Irish Times. FitzGerald je vedúcim Katedry farmakológie na Pennsylvánskej univerzite.

Ničením prírody si privolávame ďalšie pandemické choroby, upozorňuje nový svetový výskum

  Ničenie prírodných ekosystémov vedie k zvýšenému výskytu živočíchov, ktoré sú šíriteľmi nákaz s rizikom podobných pandémií ako Covid-19. Vyplýva to z rozsiahlej vedeckej štúdie, ktorú uverejnil časopis Nature.

Keď sa víťazi správajú ako rozmaznaní a nevychovaní fagani na detskom ihrisku. Lebo na viac nemajú

  Dnes vidíme politických víťazov, ktorým „bez uceleného politického programu zostáva len odhodlanie zničiť nepriateľov“, napísal  v apríli minulého roku britský novinár Nick Cohen v článku pre magazín Standpoint.

Vyhlasujú sa za tribúnov obyčajných ľudí. Pritom rozvracajú demokratickú politiku a šliapu po politickej kultúre

  Anne Applebaumová dokáže ozrejmiť rozklad demokratickej politiky lepšie ako väčšina súčasných autorov, napísal komentátor The Guardian Nick Cohen v článku o americkej historičke a novinárke a jej novej knihe Súmrak demokracie: Zlyhanie politiky a rozdelenie priateľov.

O morálnom pokrytectve a mocenskej pýche

  „Morálne pokrytectvo je situácia, v ktorej ľudia nedodržiavajú morálne pravidlá a princípy, o ktorých sami hovoria,“ napísal známy český neuropatológ František Koukolík v knihe Mocenská posadnutosť.

Je dôležité, aby sme pochopili, čo sme zažili a čo sme videli, keď sme uviazli v pandémii

  Ľudia strácajú zrak, v meste nastáva epidémia slepoty. Vláda prijíma prísne opatrenia, vyjadrenia a rozhodnutia sú však neraz chaotické. Každý postihnutý touto chorobu a tiež každý, kto s takouto osobou prišiel do kontaktu, musí ísť povinne do štátnej karantény, z ktorej sa stáva sústreďovací tábor.

Prečo a ako odhaľovať konšpiračné teórie

  „Konšpirační teoretici sú obchodníci s ilúziami. Ponúkajú určitú mieru pohodlia, a to ich robí takými príťažlivými. Vedú však do slepej uličky, pričom odvádzajú pozornosť od skutočných spoločenských problémov a ich riešení,“ napísal psychológ Jovan Byford z britskej Open University v internetovom magazíne The Conversation.

Hongkong nám dnes pripomína hodnotu slobody

  Pokus Pekingu uvaliť na Hongkong zákon o národnej bezpečnosti, ktorý by zničil jeho čiastočne autonómne postavenie a podkopal systém angloamerického práva (tzv. common-law), je dnes najdôležitejším politickým príbehom na svete, napísal americký novinár Michael Brendan Dougherty v prestížnom konzervatívnom magazíne National Review.

O tom, ako rešpektovaný novinár Gianni Licheri ovplyvnil voľbu pápeža a otvoril cestu k zvoleniu Karola Wojtylu

  S pripomenutím si sto rokov od narodenia Karola Wojtylu môže byť zaujímavé spomenúť aj nenápadnú udalosť, ktorá roku 1978 zásadne ovplyvnila voľbu nového pápeža.