Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

Aká je naša spomienková kultúra?

  Takzvaná spomienková kultúra sa začala viditeľnejšie utvárať pravdepodobne v osemdesiatych rokoch 20. storočia, keď narastal záujem o reflexie historických udalostí, o skúmanie archívov a všetkého, čo malo svoj historický príbeh alebo na takýto príbeh odkazovalo, prípadne narastal záujem o poznanie príbehu zaujímavých stavieb a monumentov a pod.

Je najvyšší čas zastaviť to nebezpečné šialenstvo

  Spomínate si na Matovičove psychopatické výpady proti šéfke ŠÚKL? Spomínate si na jeho spochybňovanie vedcov a odborníkov a útoky proti nim? Na jeho nedôstojné statusy? Tým všetkým podnecoval a smeroval agresivitu a primitívne pudy, až sa napokon lekári a vedci museli začať obávať o vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych.

Fico vie ponúknuť už iba ventilovanie hnevu

  Predseda Smeru vytvára ilúzie. Dlhé roky predstiera politiku. Tvári sa, že mu ide o sociálny štát, o dôchodcov, o sociálne istoty, o nižšie ceny. Tvári sa, že robí politiku, že mu ide o ľudí. Pritom ich len sprosto využíva.

Ovčáček s Mlynářom to doviedli k fraške a hanbe

  To, čo predvádza česká prezidentská kancelária od začiatku hospitalizovania prezidenta Zemana, nemá nič spoločné ani s profesionalitou ani so slušnosťou.

Environmentálna kríza odkazuje aj na morálny a hodnotový kontext

  Kultúrny antropológ Peter Sutoris v článku Environmentálna kríza je krízou kultúry a politiky, nielen vedy a techniky poukázal na mimoriadne dôležitý, no často opomínaný aspekt environmentálnej problematiky. Totiž, že environmentálna kríza má širší rozmer a jej podstatu i riešenie nemožno redukovať len na vedeckú a technickú rovinu.

Vládne strany sú nepoučiteľné a neschopné sebareflexie

  Strany vládnej koalície sľubovali zmenu štýlu politiky. Lenže zmena štýlu politiky či politickej kultúry nenastala. Hádky v priamom prenose, papalášizmus, chaos a tak ďalej a tak ďalej. No a Matovičovo nedôstojné vystupovanie a choré útoky na vedcov, odborníkov i všetkých kritikov.

Pápež František zviditeľňuje ducha Druhého vatikánskeho koncilu

  Dynamika dejinného vývoja je pre cirkev výzvou aj k tomu, aby neprestávala reflektovať svoju službu pre človeka a svet. Čo však znamená služba svetu?

Ťažko už teraz Žilinkovi veriť

  Na otázku redaktora televízie Markíza, prečo neboli pustení na tlačovú konferenciu aj zástupcovia tlačených médií, generálny prokurátor Maroš Žilinka jednoznačne argumentoval priestorom: „Vidíte, aké sú priestorové možnosti Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky na vykonávanie takýchto tlačových besied… Je vykonávaný priamy prenos… Aby sme tu neboli ako jeden na druhom ako ruksaky navešaní…“

Takto sa dôveryhodnosť generálnej prokuratúry neobnoví

  O reálnej vine či nevine Pčolinského nevieme nič. Generálna prokuratúra nám neumožnila dozvedieť sa pravdu. Nenechala to na súdy, aby tie rozhodli. Údajné procesné chyby však ešte nič nehovoria o vine či nevine.

Počet prihlásených do lotérie nič nehovorí o jej efektívnosti

  Bez ohľadu na to, či sa do lotérie prihlási tisíc ľudí alebo päťstotisíc, nič to nehovorí o tom, koľko ľudí sa dalo zaočkovať kvôli lotérii. Počet prihlásených do žrebovania nič nehovorí o motivácii nových očkovaných.

Mikulec je ešte minister?

  Polícia sa niekoľko hodín nečinne prizerá, ako antivaxerskí ultras blokujú premávku v jednom z kľúčových dopravných ťahov hlavného mesta, blokujú aj prejazd vozidiel s právom prednostnej jazdy, útočia na vodičov, ako opäť napadli kameramana.

O troch podobách sebacelebritizácie

  Dado Naď vo svojom texte O syndróme varenej žaby výstižne poznamenal, že „v dnešnej dobe si vďaka sociálnym sieťam môže svojich desať minút slávy užiť takmer každý. Stačí len nezaťažovať sa faktmi, zahodiť zábrany a ísť si svoje. Čím viac do extrému, tým viac lajkov.“