Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

Cudzinci pred bránami? Opäť hra s migračnou kartou

  Lživé video z dielne strany Smer je v porovnaní s doterajšími spôsobmi Roberta Fica a jeho strany negatívne prelomové: už to nie je len rétorická lož, ale lož je tu emotívne vizualizovaná a takto smerovaná proti politickému oponentovi.

V tieni súdneho procesu stále funguje systém ochrany „našich ľudí“

  Prokurátor Jozef Čentéš sa v týchto dňoch vyjadril, že „situácia v justícii a na prokuratúre je veľmi zlá“. Hoci prof. Čentéš to vysvetľuje zlyhaním jednotlivcov, predsa len dodajme, že táto situácia je výsledkom systematického budovania toxických prepojení, kontaktov a vplyvov (aby sme nepoužili pomenovanie mafiánsky štát) v ére vládnutia Roberta Fica a strany Smer.

Fašisti si trpezlivo razili cestu. Teraz sú skúškou našej rezistencie

  Keď v júli 1990 v Bánovciach nad Bebravou osadili pamätnú tabuľu Jozefa Tisa a novovymenovaný kardinál Ján Chryzostom Korec ju posvätil, vyvolalo to pobúrenie doma i v zahraničí. Cirkev to však prešla mlčaním. Až po odmietavom stanovisku vtedajšej federálnej vlády tabuľu demontovali.

Naozaj chceme, aby politiku určovali nenávistní zúrivci?

  „Obrazy nepriateľa majú najvyššiu prioritu pri konfliktoch,“ upozornil nemecký sociológ Ulrich Beck v knihe Vynachádzanie politiky. Takéto obrazy a konštrukty „predstavujú takpovediac alternatívny zdroj energie pre konsenzus.“

Cynické gestá skeptického ekológa Bjørna Lomborga

  Roku 2001 vyvolala rozruch kniha politológa a profesora štatistiky na Kodanskej univerzite Bjørna Lomborga Skeptický ekológ. Lomborg v nej popieral, že by zhoršovanie stavu životného prostredia bolo vážne a rizikové. Od bývalého člena Greenpeace to boli šokujúce tvrdenia, ktoré vyvolali vlnu kritiky a búrlivé reakcie expertov i ekologických aktivistov.

Žijú z politiky a nivočia demokraciu

  Sú takí, čo žijú „pre“ politiku a takí, čo žijú „z“ politiky. Žiaľ, tých druhých je viac, upozornil nemecký sociológ Max Weber začiatkom roka 1919 v slávnej prednáške na Mníchovskej univerzite.

Homo sovieticus stále žije

  S filozofmi Alexandrom Zinovievom a Józefom Tischnerom môžeme povedať, že homo sovieticus je zotročený klient komunizmu, ktorý sa živil výlučne tým, čo mu ponúkal komunistický režim.

Za zločiny komunistického režimu sú v Česku stíhania a obžaloby, na Slovensku prokuratúra nekoná

  V Českej republike sa začalo trestné stíhanie bývalého generálneho tajomníka ÚV KSČ Milouša Jakeša, bývalého komunistického predsedu vlády Lubomíra Štrougala a bývalého ministra vnútra Vratislava Vajnara.

Ani Matovič nepriniesol žiadnych nových voličov

  Hneď na úvod treba upresniť, že veta z nadpisu platí iba pri použití Matovičovej logiky. Tej logiky, ktorou zaútočil na Andreja Kisku, že nepriniesol opozícii žiadnych nových voličov, iba preberá voličov od iných.

Kolaborujúci cirkevní funkcionári brojili proti zmenám ešte aj po 17. novembri 1989

  Dňa 21. novembra 1989 sa v priestoroch Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty v Bratislave objavili letáky pozývajúce bohoslovcov na zhromaždenie pri soche Jána Hollého pri Dóme sv. Martina. Dekan fakulty a jeden zo zakladajúcich členov prorežimného kňazského združenia Pacem in terris (PiT) Štefan Janega plagáty strhol a študentov varoval, aby nerobili hlúposti.

Za náboženskú literatúru šli do väzenia

  V decembri 1983 poľskí pohraničníci zatkli troch mladých Slovákov, robotníka Alojza Gabaja a vysokoškolských študentov Tomáša Konca a Branislava Borovského. Zatkli ich v poľskej obci Piwniczna (v blízkosti obce Mníšek na Popradom) krátko potom, ako na dohodnutom mieste prevzali od poľských aktivistov batohy so zakázanou náboženskou literatúrou.

O tom, ako ŠtB vlákala zakladateľa značky ETA do pasce

  Jednou z najzvrhlejších a najzákernejších provokačných akcií komunistického režimu a ŠtB bola Akcia Kameň realizovaná hneď po komunistickom politickom puči vo februári 1948.