Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

Vláda odignorovala 17. november. Je to hanba

  Aj napriek pandémii bolo žiaduce, aby si vláda Igora Matoviča oficiálne uctila Deň boja za slobodu a demokraciu. Možností ako si pripomenúť odkaz 17. novembra, bolo aj v dnešnej situácii viac než dosť.

Boccaccio nám pripomína, ako veľmi potrebujeme aj dnes trpezlivosť

  Keď v 14. storočí pristála v sicílskej Messine janovská obchodná flotila s námorníkmi nakazenými morom, bol to začiatok epidémie obrovských rozmerov. Už počas plavby zomrelo veľa námorníkov. V dôsledku kontaktov s preživšími nakazenými námorníkmi sa mor, príznačne označovaný aj ako Čierna smrť, rýchlo šíril po celej Sicílii a odtiaľ na celý kontinent. Do piatich rokov už bola nakazená celá Európa, […]

Pandémia ukazuje, aké dôležité je podporovať vedu a výskum

  Pandémia naplno ukázala, aké krehké je naše zdravie a aký zraniteľný je náš život. Odkryla ďalšie rezervy vo vedeckých poznatkoch a stala sa výzvou pre medicínske i sociálne vedy. Môžeme sa nádejať, že práve teraz sa robí významný krok dopredu, dôležitý nielen pre nás, ale aj pre všetky ďalšie generácie. Pandémia tak ukazuje aj na zodpovednosť […]

Koalícia pri odstránení právnych nejasností vytvorila nové a k tomu pridala aj dávku cynizmu

  Novelou zákona o verejnom zdraví chcela vláda najmä  odstrániť právne nejasnosti pri realizovaní opatrení súvisiacich s pandémiou. To by bolo vskutku chvályhodné, keby pritom koalícia nevniesla do zákona novú právnu nejasnosť. Navyše ešte aj zaváňajúcu hrubým cynizmom.

Toto nie je čas na nerozvážnosti, frajerskú revoltu či šírenie bludov

  Kým niektoré známe české osobnosti šíria svoje názory typu, že koronavírus nikoho neohrozuje, infikovaný herec Petr Čtvrtníček leží na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Vláda bez vízie a bez plánu

  Leto malo byť „reformné“ a mali byť tri desiatky konferencií, na ktorých sa malo diskutovať o reformných plánoch súvisiacich s miliardami eur z Fondu obnovy EÚ. Diskusia mala byť politická, odborná a verejná. Potom mala nasledovať práca úradníkov a expertov na výslednom dokumente. Nič sa napokon nedialo a vláda k tomu ešte premrhala aj čas na prípravu na druhú vlnu pandémie.

Takúto víziu i hodnotovú rétoriku dnes v Európe bytostne potrebujeme

  „Európska únia stojí na strane bieloruského ľudu“ – toto prehlásenie šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej v Správe o stave Únie je dnes mimoriadne dôležitým signálom smerom k bieloruskej demokratickej opozícii. Rovnako dôležité je pripomenutie, že Európa musí zaujať „jasné a pohotové stanovisko“ k dianiu kdekoľvek, či už v Hongkongu, Moskve alebo v Minsku.

O kultúrnosti a nekultúrnej politike

  Medzi jazykom a myslením je veľmi úzky vzťah. Keď prestávame formovať, rozvíjať svoje myslenie a poznanie, upadá aj naša reč, náš jazykový prejav. A naopak, keď prestávame kultivovať našu reč, nastáva problém aj s myslením.

Ďalšie pokrytectvo tejto vládnej moci

  „Škole, ktorá nemá žiadny vedecký tím, a dupľom nie excelentný, vládna strana pridelí dotáciu 4,4 milióna z našich spoločných peňazí,“ rozhorčoval sa v januári 2016 v opozícii Igor Matovič.

Bolo by čestnejšie, keby sa Kyselica po odstúpení z funkcie vzdal aj poslaneckého mandátu

  Podľa premiéra Matoviča ľudia blízki vtedajšiemu premiérovi Pellegrinimu vo vedení Vojenského spravodajstva chceli Kyselicu „zneužiť pred voľbami na rozvrat hnutia OĽaNO zvnútra“. Vraj „chceli dosiahnuť rozpad hnutia“ a „za akúkoľvek cenu zabrániť“, aby mohlo zostaviť vládu. Ak by aj bola pravda, že vedenie vojenských tajných chcelo od Kyselicu, aby donášal na Naďa a Mikulca, a on […]

S vakcínou rátajme najskôr koncom budúceho leta, tvrdí írsky expert

  „Na to, aby sme mali skutočne bezpečnú vakcínu, je potrebné testovanie stoviek tisíc ľudí,“ upozorňuje írsky profesor farmakológie a expert v oblasti translačnej medicíny Garret FitzGerald v článku pre denník The Irish Times. FitzGerald je vedúcim Katedry farmakológie na Pennsylvánskej univerzite.

Ničením prírody si privolávame ďalšie pandemické choroby, upozorňuje nový svetový výskum

  Ničenie prírodných ekosystémov vedie k zvýšenému výskytu živočíchov, ktoré sú šíriteľmi nákaz s rizikom podobných pandémií ako Covid-19. Vyplýva to z rozsiahlej vedeckej štúdie, ktorú uverejnil časopis Nature.