Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

Štyri dôvody, prečo je návrh zákona o STaR neprijateľný

  Po voľbách v roku 1994 sa verejnoprávne médiá stali nástrojom politických dezinformačných kampaní. Na druhej strane sa práve v zápase s vládnou mocou vyprofiloval relatívne silný nezávislý mediálny priestor.

Pokrytectvo a faloš smeráckej úderky

  Môžeme  sa sporiť, či je vhodné povedať, že Slováci sú zbabelý národ, ktorý nikdy poriadne nebojoval, prípadne, že Slováci sú národ zbabelcov. Avšak trestné oznámenie za takýto názor je absurdné. Oni to vedia, my to vieme a isto to vie každý príčetný vyšetrovateľ.

Matovič opäť normalizuje nenormálne

Ak sa sťažujeme, že žijeme v čase, keď sa nenormálne stáva akoby normálnym, tak v politickom priestore za to nesú zodpovednosť nielen ľudia ako Robert Fico a spol., ale aj Igor Matovič. So zdanlivo dobrými úmyslami opakovane vystupuje manipulatívne a normalizuje nenormálne.

Hirsi Aliová konvertovala na kresťanstvo. V čom môže byť jej konverzia poučná?

  Keď kritička islamu a bývalá politička Ayaan Hirsi Aliová nedávno oznámila svoju konverziu na kresťanstvo a publikovala esej Prečo som dnes kresťanka, spôsobilo to rozruch. Najmä preto, že po rozchode s islamom sa hlásila k tzv. novému ateizmu.

Návrat oligarchickej a mocenskej politiky je opäť aj skúškou občianskej spoločnosti a politickej alternatívy

Kľúčovým prvkom komunistickej ideológie bol boj proti takzvaným triednym nepriateľom. Rétorika vychádzala z delenia sveta na spojencov a nepriateľov. Režim udržiaval vo funkčnosti lživý a zločinný systém, ktorý jeho aktérov chránil ako „našich ľudí“.

Pápežova výzva k zmenám a kritika rigidnosti siaha ďaleko poza múry Rímskej kúrie

  V tradičnom vianočnom posolstve k Rímskej kúrii vyzval pápež František kardinálov, biskupov, kňazov i laických zamestnancov, aby boli otvorení zmenám a odolávali „rigidným ideologickým postojom“, ktoré „nás často pod rúškom dobrých úmyslov oddeľujú od reality a bránia nám napredovať“.

Mesto Betlehem prvýkrát bez vianočnej výzdoby

  Vedenie mesta Betlehem na znak solidarity s Palestínčanmi v Gaze zrušilo tradičnú vianočnú výzdobu, vianočné osvetlenie i všetky vianočné podujatia. Mesto zrušilo aj vianočný strom.

Možno budú aj národné Vianoce so slovenským Ježiškom

  Máme národné výstupy na Kriváň, ktorých korene siahajú ku dňu, keď štúrovci barbarsky zničili pamätnú tabuľu na Kriváni pripomínajúcu výstup saského kráľa Fridricha Augusta II. Máme aj národného hrdinu. Teda vlastne fabuláciu, mýtus, ktorý má s historickou realitou pramálo spoločné, ale znie pekne a ľúbivo ako všetky mýty, ktorými si kompenzujeme nevzdelanosť a spletité korene, liečime […]

Už sa kuje pomsta aj proti nepohodlným médiám a novinárom

  Demokracia nie je možná bez spoločného uznávania základných hodnôt, noriem a pravidiel. O tie sa opierajú spoločenské inštitúcie aj spoločenské vzťahy. Zároveň to dáva predpoklad aj pre dôveru, ktorá je nevyhnutným pilierom demokracie a funkčnosti jej inštitúcií.

Žiaden človek nedokáže tak zosmiešniť Žilinku, ako dokáže zosmiešniť len Žilinka Žilinku

  Keď generálny prokurátor Maroš Žilinka ohlásil, že „vo veľmi rozumnom a primeranom čase“ oznámi zásadné rozhodnutie, začali sa šíriť špekulácie a dohady. O to viac, že podľa vlastných slov svoje vnútorné rozhodnutie už prijal a informoval aj svojich najbližších rodinných príslušníkov. A hovoril o údajných útokoch proti jeho osobe, ktoré ho priviedli k určitým úvahám.

Danko už opäť predvádza svoj nevkus. A bude to ešte horšie

  Dajme góly človeku ako len človek človeku. Tento vtipný nápis pripomínajúci Dankov rétorický skvost sme videli v máji 2017 v hokejovom hľadisku v Kolíne nad Rýnom počas majstrovstiev sveta. Šéfa národniarov to trápiť nemuselo, lebo – parafrázujúc jeho niekdajšie slová – jeho voliči nie sú na hokeji, oni sú v regióne.

Medzi pragmatizmom a ideálmi nemusí byť neprekonateľné napätie

  Už dlhší čas pred voľbami bolo jasné, že žiadna koalícia nebude možná bez Hlasu. Mnohí vrátane autora tohto textu pripomínali, že Slovensko je opäť na vážnej križovatke. Museli sme reálne uvažovať o možnej vláde Fica s fašistami (so všetkými dôsledkami takejto vlády), čo bola najhoršia možná predstava. Diskusie sa tak týkali otázky, či je kvôli vláde […]