Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

V diskusii o odborných riešeniach pôsobia mysteriózne náboženské argumenty ako gýč

  Zo stredoveku poznáme špecifický druh literatúry, tzv. hagiografiu. Boli to životopisy svätých, kde bolo priam povinnosťou uviesť aj nejaké zázraky.

Politické zneužívanie náboženstva a rozpútavanie kultúrnej vojny je otravou pre spoločnosť

  Pred časom americká historička ideí Gertrude Himmelfarbová v knihe Jeden národ, dve kultúry upozornila, že v Spojených štátoch je už od šesťdesiatych rokov nová deliaca čiara. Tá nekopíruje tradičnú líniu medzi bohatými a chudobnými, vzdelanými či nevzdelanými, ale tiahne sa naprieč spoločenskými triedami, etnikami a náboženstvami. Nová deliaca čiara je podľa nej daná morálnymi a kultúrnymi hodnotami.

Prečo sa Putin musí obávať Navaľného

  Keď sa Vladimir Putin stal roku 1999 premiérom, v priebehu roka a pol to bol už tretí ruský premiér s minulosťou spojenou s KGB. Náhoda to však nebola.

Amaterizmus a chaos aj pri očkovaní seniorov

  Všetci odborníci volajú po čo najskoršom zaočkovaní najrizikovejších skupín, teda seniorov, no vláda akosi zabudla zabezpečiť ich informovanie a bezproblémové registrovanie. Nevedno kto si zmyslel, že každý senior má internet a je počítačovo zdatný. Alebo že každý má niekoho ochotného príbuzného či blízkeho človeka, ktorý vyhľadá potrebné informácie a zaregistruje ho.

Joe Biden v inauguračnej reči ukotvenej v tzv. civil religion naznačil morálny rámec ďalšieho príbehu Ameriky

  Inaugurácia amerického prezidenta je vždy vrcholným sviatkom tzv. civil religion (civilného náboženstva; naše slovo „náboženstvo“ je v tomto kontexte zavádzajúce, preto zostaneme pri anglickom termíne).

Niekoľko poznámok o paranoidne schizoidnom správaní

  Najnovší arogantný a hanebný útok premiéra Matoviča na vedecké autority je ďalším prehĺbením dna politickej kultúry. V civilizovanej časti sveta je to bezprecedentný útok nielen pre obsah, ale aj preto, že na vedeckú obec zaútočil človek, ktorý sám nedokázal napísať ani diplomovku a k svojmu titulu sa dostal podvodom.

Pokračovanie Kollára vo funkcii je hanbou celej koalície

  O tom, že sa Boris Kollár vôbec nemal stať predsedom parlamentu (a že v žiadnej verejnej funkcii nemá čo hľadať), sa už napísalo veľa. Podobne aj o tom, že v politicky kultúrnejších krajinách by už plagiátorskí podvodníci neboli vo svojich funkciách.

Tieto dni ukázali zúfalstvo vlády, dôvera sa bude obnovovať veľmi ťažko

  Igor Matovič veľmi dlho pracoval na tom, aby sa mu percentá vyšvihli čo najvyššie. Velil do boja proti korupcii a vedel vzbudiť emócie. Lenže popri tom kopal do všetkých, podlo a zákerne útočil na svojich potenciálnych spojencov – s výnimkou človeka, ktorý sa svojho času pohyboval v  prostredí mafiánov a robil s nimi biznis. Vulgarizoval politiku, ponižoval druhých, vyrábal […]

Spejeme k rozvratu štátu, dôsledky môžu byť katastrofálne

  „Čo nám však dnes chýba, je politika zdravého rozumu, bez malicherností a vzájomných hádok,“ uviedlo 17. novembra 2018 Matovičovo hnutie Oľano. Ako je to dnes, keď je premiérom práve Matovič, vidíme denne.

Koalícia predviedla obyčajný papalášizmus

  Nedávno v Českej republike minister zdravotníctva za ANO Roman Prymula a spolu s ním aj podpredseda vládnej strany ANO Jaroslav Faltýnek porušili protipandemické opatrenia. Dnes už ani jeden z nich je vo funkcii. Na Slovensku predstavitelia vládnej koalície porušili opatrenia, ktoré všetci občania musia dodržiavať. Sú ešte vo svojich funkciách?

Vláda odignorovala 17. november. Je to hanba

  Aj napriek pandémii bolo žiaduce, aby si vláda Igora Matoviča oficiálne uctila Deň boja za slobodu a demokraciu. Možností ako si pripomenúť odkaz 17. novembra, bolo aj v dnešnej situácii viac než dosť.

Boccaccio nám pripomína, ako veľmi potrebujeme aj dnes trpezlivosť

  Keď v 14. storočí pristála v sicílskej Messine janovská obchodná flotila s námorníkmi nakazenými morom, bol to začiatok epidémie obrovských rozmerov. Už počas plavby zomrelo veľa námorníkov. V dôsledku kontaktov s preživšími nakazenými námorníkmi sa mor, príznačne označovaný aj ako Čierna smrť, rýchlo šíril po celej Sicílii a odtiaľ na celý kontinent. Do piatich rokov už bola nakazená celá Európa, […]