Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

Čas ruských disidentov

  Ruské vojnové ťaženie proti Ukrajine prinieslo vytriezvenie z pohodlia či akejsi samozrejmosti mieru a slobody v 21. storočí. Zo dňa na deň sme sa ocitli zoči-voči novému ohrozeniu celej Európy. Nie je to nadnesené či prehnané tvrdenie, napokon svedčí o tom aj opakované konštatovanie, že Ukrajina bojuje aj za nás, za celú Európu.

Problémom nie je len Blaha a jeho najnovšia stupídnosť

  Nad vulgárnosťou poslanca (a nezabúdajme, že zároveň zamestnanca SAV) Blahu na adresu hlavy štátu sa slušní ľudia oprávnene rozhorčujú. Pobúrené a odsudzujúce reakcie, statusy a komentáre sú namieste. Sú dôležité. Nastavujú zrkadlo a vyjadrujú nároky aspoň na minimum slušnosti vo verejnej sfére.

Ako sa z okrajovej myšlienky eurázie stal Putinov kľúčový geopolitický a ideologický koncept

  V sovietskych časoch Rusko stotožňovalo seba s celým Sovietskym zväzom. Kultúrne, civilizačne a tiež v rovine identity. Kým na jednej strane každá republika mala svoj príbeh, kultúrnu jedinečnosť a vlastnú identitu, na druhej strane Rusko svoju identitu spájalo so ZSSR. Ten mal zároveň svoje satelity východného bloku a bol svetovou veľmocou.

Nie je pravda, že Západ sľúbil nerozširovať NATO smerom na východ

  „V deväťdesiatych rokoch nám sľúbili“, že sa NATO nebude rozširovať smerom na východ, tvrdí Putin. Lenže takéto tvrdenie sa nezakladá na pravde.

Dôvody, prečo Ruská pravoslávna cirkev podporuje Putinovu vojnu

  Nemecký sociológ náboženstva Detlef Pollack pripomína, že moskovský patriarcha Kirill, hlava Ruskej pravoslávnej cirkvi pripisuje vojne proti Ukrajine metafyzický význam. Samotný Kirill sa vyjadril, že táto vojna je vojnou medzi ruskou a západnou kultúrou, v ktorej ide o to, či sa podarí ochrániť Rusko pred západnou kultúrou.

Už zásah proti múzeu Perm-36 bol predobrazom Putinovej štvavej rétoriky a vojny proti Ukrajine

  Z múzea, ktoré stojí na mieste niekdajšieho gulagu Perm-36 na Urale, pred piatimi rokmi odstránili zmienky o zločinoch i obetiach komunistickej diktatúry. Aj takúto podobu nabralo už pred časom putinovské prepisovanie dejín.

Tie tváre zúfalo volajú o pomoc

  Filozof Emmanuel Lévinas by dnes povedal, že milióny ľudí na Ukrajine vojna vytrhla z ich každodenného života a ocitli sa v role, v ktorej sa nespoznávajú. Ich tváre k nám hovoria.

Postoj Slovana a DAC, ale i trénera Weissa je hanbou pred celým civilizovaným svetom

  Postoj futbalového Slovana i DAC je obrovskou hanbou nielen vedenia jedného i druhého klubu, ale aj samotných hráčov a trénerov. Na tejto hanbe majú svoj diel všetci rovnako. Všetci sú to dospelí a svojprávni ľudia.

Veľký uvoľnením opatrení vláda ustupuje kričiacej menšine a priznáva zlyhanie

  Nezmyselné povinné celoplošné antigénové testovania v rozpore s odporúčaniami odborníkov. Bezprecedentné grobianske útoky proti vedcom a expertom, ich spochybňovanie a podkopávanie rešpektu k vedeckým autoritám. Lockdown, ktorý ani nebol (s výnimkou toho prvého, keď sme boli všetci vystrašení).

Žilinka ukázal cynizmus voči obetiam invázie a normalizácie

  Pri porovnávacom testovaní výrobkov sa vždy porovnávajú rovnaké funkcie, komponenty, zloženie a podobne a na základe toho sa robia závery o výhodnosti/nevýhodnosti toho či onoho výrobku v porovnaní s inými.

Je najvyšší čas aj na Slovensku prijať pravidlá a regulatívy pre nový typ médií

  Najnovší prípad zneužitia mena známeho virológa Borisa Klempu opäť ukazuje, že na Zuckerbergovom Facebooku je beztrestne a bez zodpovednosti možné čokoľvek. Žiadne klasické médium by si niečo také nemohlo dovoliť, a keby predsa, čelilo by žalobe a sankciám.

Naozaj chceme občiansku studenú vojnu?

  Potom, ako sa na začiatku nového tisícročia začali objavovať úvahy a otázky, aké bude toto nové obdobie a či sa ľudstvo dokáže zomknúť, či sa vieme na globálnej i národnej úrovni spojiť k spolupráci, nemecký sociológ Ulrich Beck uvažoval o tom, že takéto zomknutie, spojenectvo bude vynútené nejakou celosvetovou katastrofou.