Archív | Denník N RSS pre túto sekciu

Predstava o zmene sa zrútila ako tá bájna Babylonská veža

  Zmena, nová kultúra politiky či protikorupčná politika. Toto všetko malo byť výstavnou skriňou Matovičovej i Hegerovej vlády. Povýšenecky vyhlasovali, že budú najlepšou vládou, aká tu doteraz bola. Lenže to všetko sa zrútilo ako tá mýtická Babylonská veža, z ktorej zostali iba ruiny.

Šovinista, arizátor a spolutvorca ľudáckeho režimu má byť blahorečený? To naozaj?

  Prvý pokus blahorečiť biskupa Vojtaššáka zastavil Vatikán roku 2003 pre nepopierateľné fakty o jeho angažovaní v časoch Slovenského štátu a jeho ľudáckeho režimu. Pred dvomi rokmi však slovenské cirkevné kruhy dosiahli opätovné otvorenie procesu, ktorý sa teraz snažia dotiahnuť do konca.

Čas zatvorených kostolov zostal nevyužitou príležitosťou

  Obdobie zatvorených kostolov bolo jedinečnou príležitosťou, ktorá sa už zrejme v takom časovom rozsahu nezopakuje. Tak ako každá kríza prináša zároveň nové výzvy a príležitosti, aj zatvorené kostoly boli príležitosťou na hlbšiu inštitucionálnu aj osobnú reflexiu.

Ani pandémia neoslobodzuje Matoviča od povinnosti postupovať podľa zákona

  Schvaľovanie zahraničných pracovných ciest členov vlády je povinnosťou podľa Zákona č. 575/2001 o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Konkrétne § 39 hovorí, že vláda schvaľuje „zahraničné cesty predsedu vlády, podpredsedov vlády, ministrov, štátnych tajomníkov a predsedov ostatných ústredných orgánov štátnej správy a vedúceho Úradu vlády Slovenskej republiky“.

O skutočnom zmysle pravidla „oko za oko, zub za zub“

  Starozákonný princíp „oko za oko, zub za zub“ si mnohí vysvetľujú v zmysle pomsty či odplaty v medziľudských vzťahoch. Napríklad za nejakú urážku, kritiku a podobne.

Ľudia zomierajú, riadenie štátu je nefunkčné a vy handlujete s funkciami

  Vláda je v troskách. Nemáme ministra zdravotníctva a nemáme ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Nemáme ministra hospodárstva ani školstva ani zahraničných vecí. Nemáme ani ministra spravodlivosti. V podstate ani premiéra. Nemáme ani šéfa SIS, ktorý je spolu so svojim námestníkom vo väzbe.

Urážkou druhého štátu sa Matovič zaradil vedľa Mečiara

  Vladimír Mečiar a Igor Matovič sú dvaja premiéri, ktorí nevhodným vtipkovaním urazili druhú krajinu a jej občanov. Dvaja premiéri, kvôli ktorým Slovensko dostalo oficiálny protest, resp. demarš.

V diskusii o odborných riešeniach pôsobia mysteriózne náboženské argumenty ako gýč

  Zo stredoveku poznáme špecifický druh literatúry, tzv. hagiografiu. Boli to životopisy svätých, kde bolo priam povinnosťou uviesť aj nejaké zázraky.

Politické zneužívanie náboženstva a rozpútavanie kultúrnej vojny je otravou pre spoločnosť

  Pred časom americká historička ideí Gertrude Himmelfarbová v knihe Jeden národ, dve kultúry upozornila, že v Spojených štátoch je už od šesťdesiatych rokov nová deliaca čiara. Tá nekopíruje tradičnú líniu medzi bohatými a chudobnými, vzdelanými či nevzdelanými, ale tiahne sa naprieč spoločenskými triedami, etnikami a náboženstvami. Nová deliaca čiara je podľa nej daná morálnymi a kultúrnymi hodnotami.

Prečo sa Putin musí obávať Navaľného

  Keď sa Vladimir Putin stal roku 1999 premiérom, v priebehu roka a pol to bol už tretí ruský premiér s minulosťou spojenou s KGB. Náhoda to však nebola.

Amaterizmus a chaos aj pri očkovaní seniorov

  Všetci odborníci volajú po čo najskoršom zaočkovaní najrizikovejších skupín, teda seniorov, no vláda akosi zabudla zabezpečiť ich informovanie a bezproblémové registrovanie. Nevedno kto si zmyslel, že každý senior má internet a je počítačovo zdatný. Alebo že každý má niekoho ochotného príbuzného či blízkeho človeka, ktorý vyhľadá potrebné informácie a zaregistruje ho.

Joe Biden v inauguračnej reči ukotvenej v tzv. civil religion naznačil morálny rámec ďalšieho príbehu Ameriky

  Inaugurácia amerického prezidenta je vždy vrcholným sviatkom tzv. civil religion (civilného náboženstva; naše slovo „náboženstvo“ je v tomto kontexte zavádzajúce, preto zostaneme pri anglickom termíne).