Archív | ČLÁNKY, KOMENTÁRE RSS pre túto sekciu

Výrok týždňa: Ako sa Fico prirovnáva k futbalistom

  „Koľko je rôznych futbalistov, ktorí oznámia šesťkrát, že končia, a vždy na tom trávniku zostanú,“ reagoval Robert Fico na otázku, prečo sedí v parlamentnej lavici, keď v minulosti vyhlásil, že ako opozičný politik v parlamente sedieť nebude.

Čas ruských disidentov

  Ruské vojnové ťaženie proti Ukrajine prinieslo vytriezvenie z pohodlia či akejsi samozrejmosti mieru a slobody v 21. storočí. Zo dňa na deň sme sa ocitli zoči-voči novému ohrozeniu celej Európy. Nie je to nadnesené či prehnané tvrdenie, napokon svedčí o tom aj opakované konštatovanie, že Ukrajina bojuje aj za nás, za celú Európu.

Problémom nie je len Blaha a jeho najnovšia stupídnosť

  Nad vulgárnosťou poslanca (a nezabúdajme, že zároveň zamestnanca SAV) Blahu na adresu hlavy štátu sa slušní ľudia oprávnene rozhorčujú. Pobúrené a odsudzujúce reakcie, statusy a komentáre sú namieste. Sú dôležité. Nastavujú zrkadlo a vyjadrujú nároky aspoň na minimum slušnosti vo verejnej sfére.

Výrok týždňa: O papalášizme poslankyne Hatrákovej

  Poslankyňa OĽaNO Katarína Hatráková na zdôvodnenie, prečo nezahlasuje za súhlas s väzobným stíhaním poslanca Fica povedala: „Pred zákonom a pred Bohom sme si všetci rovní. Ale v tomto zmysle on (rozumej Fico) nie je bežný človek…“

Práce ruských vedcov kontroluje a schvaľuje tajná služba

  Už od roku 1993 museli ruskí veci predkladať tajnej službe na schválenie svoje výsledky a výstupy, vedecké práce a články súvisiace najmä s oblasťou priemyslu.

Ako sa z okrajovej myšlienky eurázie stal Putinov kľúčový geopolitický a ideologický koncept

  V sovietskych časoch Rusko stotožňovalo seba s celým Sovietskym zväzom. Kultúrne, civilizačne a tiež v rovine identity. Kým na jednej strane každá republika mala svoj príbeh, kultúrnu jedinečnosť a vlastnú identitu, na druhej strane Rusko svoju identitu spájalo so ZSSR. Ten mal zároveň svoje satelity východného bloku a bol svetovou veľmocou.

Výrok týždňa: Ako sa Krajniak s Matovičom sami spochybnili

  Mala to byť tlačovka s oznámením veľkých zmien v pomoci občanom. Pomoc je napokon chabá, pričom vláda napríklad dôchodcov úplne odignorovala. To je však iná téma. Tu si pripomeňme zarážajúcu neprofesionálnosť (ak nechceme rovno povedať matematický prepadák) úradníkov, ktorí prezentáciu pripravili i ministrov, ktorí si ju pred tlačovkou buď neskontrolovali alebo skontrolovali ľahostajne a povrchne.

Nie je pravda, že Západ sľúbil nerozširovať NATO smerom na východ

  „V deväťdesiatych rokoch nám sľúbili“, že sa NATO nebude rozširovať smerom na východ, tvrdí Putin. Lenže takéto tvrdenie sa nezakladá na pravde.

Výrok týždňa: Ako premiér Heger opäť ukázal cynizmus voči občanom

  Podľa premiéra Eduarda Hegera je v reakciách ľudí na brutálne zdražovanie „priveľa emócií hraničiacich s panikou“. A vláda pomôže iba „ľuďom v núdzi“.

Kríže a piety, ktoré vyrušujú

  Sú piety, vyobrazenia krížov či podobné pamiatky, ktoré sa vymykajú zo zaužívaných neškodných vyobrazení. Vyzývajú nás zastaviť sa, načúvať, premýšľať. Nechať ich pôsobiť na naše vnútro a vnímať ich ozveny v nás.

Výrok týždňa: Keď Sulík nazýva kritiku obmedzovaním slobody slova

  Za vyjadrenie, že ak to bude nevyhnutné, budeme platiť za ruský plyn rubľami, Richard Sulík oprávnene zožal kritiku.

Guttenberg by bol zhrozený

  Už Sokrates si v spise Phaidros povzdychol nad vyprázdňovaním slov, ktoré badal už vo svojej dobe.