Archív | ČLÁNKY, KOMENTÁRE RSS pre túto sekciu

Predstava o zmene sa zrútila ako tá bájna Babylonská veža

  Zmena, nová kultúra politiky či protikorupčná politika. Toto všetko malo byť výstavnou skriňou Matovičovej i Hegerovej vlády. Povýšenecky vyhlasovali, že budú najlepšou vládou, aká tu doteraz bola. Lenže to všetko sa zrútilo ako tá mýtická Babylonská veža, z ktorej zostali iba ruiny.

Politik presvedčený, že je obeťou neprajníkov, si myslí, že môže čokoľvek

  Pozícia či status obete sa stáva novou negatívnou osobnostnou črtou, naznačuje psychologička Rahav Gabayová z Telavivskej univerzity na základe výskumu, ktorý robila spolu s ďalšími odborníkmi.

Matovičův nástupce nepochopil, že má být skutečným premiérem

  Igor Matovič vydržel v premiérském křesle pouze rok, když po vnitrokoaliční roztržce ohledně dovozu neschválené ruské vakcíny proti koronaviru a následné vládní krizy musel rezignovat na svou funkci. Ve slovenské vládě však zůstal jako ministr financí, což ztěžuje život jeho nástupci v čele kabinetu Eduardu Hegerovi.

Ako ľahko sa przní pravda. Štyri formy jej likvidovania

  „Ak nič nie je pravda, potom je všetko divadlo,“ odkazuje Timothy Snyder v knihe Tyrania s podtitulom Dvadsať ponaučení z 20. storočia.

Jedným z kľúčových ponaučení je, že musíme viac počúvať odborníkov

  „Nie je dôležité, či je štátny aparát veľký alebo malý, ale ako dobre štát spravuje,“ napísal politológ Fareed Zakaria v najnovšej knihe 10 ponaučení pre postpandemický svet.

Šovinista, arizátor a spolutvorca ľudáckeho režimu má byť blahorečený? To naozaj?

  Prvý pokus blahorečiť biskupa Vojtaššáka zastavil Vatikán roku 2003 pre nepopierateľné fakty o jeho angažovaní v časoch Slovenského štátu a jeho ľudáckeho režimu. Pred dvomi rokmi však slovenské cirkevné kruhy dosiahli opätovné otvorenie procesu, ktorý sa teraz snažia dotiahnuť do konca.

Treba presvedčiť čo naviac ľudí, aby sa zaočkovali. V záujme nás všetkých

  Na začiatku pandémie, keď sa vakcíny ešte len vyvíjali, resp. testovali, sa ako o cieli hovorilo o kolektívnej imunite. Jej predpokladom je dostatočné množstvo zaočkovaných ľudí, aby bola možná významná ochrana pred nákazou a návrat k normálnemu životu.

OĽaNO má opäť dvojaký meter. Pokrytecký

  Líder „obyčajných“ nemá dôveru k ministerke Kolíkovej a chcel, aby na svojom poste skončila. Lebo – vraj – konflikt záujmov. Avšak konflikt záujmov v prípade štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Kamila Száza, ktorý prevádzkuje mobilné odberové miesta, a teda robí biznis s antigénovými testami, mu neprekáža.

Život na Kube sa nemení ani po ére Castrovcov

  Viete si predstaviť, že vám niekto nadšene napíše, že zohnal kávu? Toto nie je spomienkové retro, ale dnešná kubánska realita.

Čas zatvorených kostolov zostal nevyužitou príležitosťou

  Obdobie zatvorených kostolov bolo jedinečnou príležitosťou, ktorá sa už zrejme v takom časovom rozsahu nezopakuje. Tak ako každá kríza prináša zároveň nové výzvy a príležitosti, aj zatvorené kostoly boli príležitosťou na hlbšiu inštitucionálnu aj osobnú reflexiu.

Poučenie podľa Harariho: ďalšie masívne šírenie pandémie už bude ľudským a politickým zlyhaním

  Keď v minulosti vypukli morové epidémie, nik netušil, čo ich spôsobilo, ani ako ich zastaviť. Podobne nedokázalo ľudstvo účinne čeliť ani španielskej chrípke roku 1918. Dnešné epidémie však už veda zmenila na „zvládnuteľnú výzvu“, napísal historik Yuval Noah Harari, autor kníh Sapiens, Homo Deus a 21 lekcií pre 21 storočie v článku pre Financial Times.

Ani pandémia neoslobodzuje Matoviča od povinnosti postupovať podľa zákona

  Schvaľovanie zahraničných pracovných ciest členov vlády je povinnosťou podľa Zákona č. 575/2001 o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Konkrétne § 39 hovorí, že vláda schvaľuje „zahraničné cesty predsedu vlády, podpredsedov vlády, ministrov, štátnych tajomníkov a predsedov ostatných ústredných orgánov štátnej správy a vedúceho Úradu vlády Slovenskej republiky“.