Archív | KOMENTÁRE A ČLÁNKY RSS pre túto sekciu

O tom, ako rešpektovaný novinár Gianni Licheri ovplyvnil voľbu pápeža a otvoril cestu k zvoleniu Karola Wojtylu

  S pripomenutím si sto rokov od narodenia Karola Wojtylu môže byť zaujímavé spomenúť aj nenápadnú udalosť, ktorá roku 1978 zásadne ovplyvnila voľbu nového pápeža.

Mať moc a fanúšikov ešte automaticky neznamená byť aj dôveryhodný

  Dať dôveru nesprávnemu človeku, hoci vzbudzuje očakávané emócie a nádej na potrebnú zmenu, môže mať zničujúce dôsledky. Klamné signály „môžu spôsobiť, že dôveru venujeme tomu nesprávnemu“ na dostatočný čas, aby vkĺzol do pozície lídra. „No slepá dôvera, hoci môže byť užitočná, nie je najlepším riešením, najmä nie vtedy, ak sa používa nekriticky,“ upozorňuje renomovaný americký psychológ […]

Premiérka Nového Zélandu je príkladom, ako sa majú v časoch krízy správať politickí lídri

  Pandémia nového koronavírusu je mimoriadnou skúškou politického vodcovstva. Politickí lídri na celom svete musia riešiť rovnakú hrozbu, resp. rovnaké riziká, pričom „každý z nich reaguje odlišne, vo svojom vlastnom štýle“, pripomína editor prestížneho amerického magazínu The Atlantic Uri Friedman.

Je načase pochopiť našu zraniteľnosť aj v súvislosti s klimatickou zmenou

  Pandémia nového koronavírusu môže byť upozornením aj na iné závažné problémy, ktoré sme ešte donedávna zľahčovali. Takýmto problémom je predovšetkým klimatická kríza. Pandémia nás môže poučiť, že „naše moderná, vzájomne prepojená globálna ekonomika je oveľa zraniteľnejšia, než sme si mysleli,“ napísal klimatický vedec Wolfgang Knorr z prestížnej Lunds universitet na portáli The Conversation.

Koronavírus nás môže vytrhnúť z nášho individualizmu

  Mimoriadne situácie, ako je aj táto pandémia a núdzový stav, „dokážu využiť občiansky potenciál solidarity a sebaobetovania“, napísal írsky politický a sociálny filozof David Thunder v článku pre The Irish Times. Thunder pôsobí na Inštitúte pre kultúru a spoločnosť pri Navarrskej univerzite v španielskej Pamplone.

O narcizme a nutkavej potrebe sebaprezentácie

  Človek s narcistickým charakterom si vytvoril hrdinský obraz o sebe, avšak jeho „idealizácia vlastnej osoby a vlastných schopností je veľmi vzdialená realite“, pripomína nemecký terapeut Heinz-Peter Röhr v knihe Narcizmus – vnútorný žalár.

Ťažkosti ešte budú, no môžeme ich urobiť ľudsky prijateľnejšími

  Pandémia koronavírusu, ktorá má už dnes množstvo obetí, „spustila toľko nepredvídateľných, paralelne prebiehajúcich procesov, že aj tie najracionálnejšie analýzy, modely a prognózy sú voči metafyzickému strachu bezmocné“, napísal poľský sociológ Andrzej Zybertowicz, docent na torunskej Univerzite Mikuláša Kopernika.

Ako sa zmení svet po pandémii? Toto sú štyri scenáre

  Sú historické okamihy, tzv. hĺbkové krízy, ktoré zásadne menia smerovanie budúcnosti. Jednu z takýchto kríz zažívame práve teraz. Svet, ako ho poznáme, sa práve mení, tvrdí prognostik Matthias Horx, zakladateľ frankfurtského Zukunftinstitut, ktorý sa venuje výskumu trendov a tvorbe scenárov budúcnosti.

Matovič svojim hrubým slovníkom prispel k deštrukcii politickej kultúry

  Gágaji, táraji, prďúsi – tieto slová adresoval svojho času svojim kritikom  Vladimír Mečiar. Pred rokmi Dobroslav Trnka hovoril o poslancoch, že sa „trtošili“ a „pregrciavali“. Nuž a v januári minulého roka Igor Matovič označil Andreja Danka slovami „zlodej zaprdený“ a odkázal mu, že mu šľahne jednu po papuli.

Matovič sa mýli, predseda parlamentu nikdy nevystupuje v zahraničí len ako predseda strany

  „Nikdy som v minulosti nevyhľadával spoločnosť ľudí ako Boris Kollár. Rovnako nechápem jeho túžbu byť v bande s ľuďmi ako Marine Le Pen, Gert Wilders a podobné nebezpečné indivíduá,“ povedal Igor Matovič v apríli 2019, keď Boris Kollár pozval do Bratislavy predstaviteľov európskych ultranacionalistických a krajne pravicových strán.

TV Danko aneb proč Slováci vzhlížejí k České televizi

  Často se píše o špatné kondici veřejnoprávních médií v Maďarsku nebo v Polsku. O Slovensku se tolik nemluví, ačkoliv ani tam není situace zdaleka ideální.

Takýto cirkus pri skladaní vlády tu ešte nebol

  Matovič je nespochybniteľným víťazom parlamentných volieb a historickým víťazom nad stranou Smer-SD (hoci hneď treba dodať, že k tomu mu nahrávali aj známe okolnosti). Voliči teraz očakávajú, že étos víťazstva a etický étos budú pokračovať.