Archív | Dalito.sk RSS pre túto sekciu

Po odlete pápeža Františka museli cítiť viacerí predstavitelia cirkvi nebývalú úľavu

  Po odlete pápeža Františka museli cítiť viacerí predstavitelia cirkvi nebývalú úľavu. Už dávno im nik nespôsobil toľko nepríjemností a potláčanej nervozity.

Kolosálne fiasko klamára a demagóga Matoviča

  Ministerstvo financií na svojej webovej stránke informuje, že očkovacia prémia a sprostredkovateľský bonus sú „podporné nástroje, aby sme motivovali čo najväčšie množstvo ľudí k očkovaniu proti ochoreniu Covid-19“.

Žilinkove rozhodnutia vyvolávajú otázniky

  To, či špeciálny prokurátor svojimi verejnými vyjadreniami prekročil mieru potrebnej zdržanlivosti a či sú výhrady generálneho prokurátora oprávnené, treba prenechať odborníkom. To isté by malo platiť aj pre politikov, ktorých komentovanie sporu je nenáležité.

Je najvyšší čas otvoriť diskusiu o povinnom očkovaní vybraných profesií

  Vzhľadom na veľmi nízku zaočkovanosť by mali byť otvorenejšie úvahy o povinnom očkovaní vybraných profesií samozrejmosťou. Toho sa však vláda zjavne bojí. Prečo nik nemá odvahu navrhnúť takéto riešenie?

Váhať s očkovaním a zostávať vo svojich obavách nič nerieši

  Vláda očkovaciu kampaň vrátane informačnej kampane zanedbala. Všetko nechala na náhodu a tá nevyšla. Teraz je to už len bezradné čakanie na zázrak.

Sociálne siete sa správajú nezodpovedne, keď umožňujú šíriť nenávisť a neznášanlivosť

  Sociálne siete zlyhávajú v boji proti nenávisti, neznášanlivosti a antisemitizmu. Na drvivú väčšinu takýchto nahlásených príspevkov a materiálov nereagujú a naďalej ich ponechávajú na internete. Upozornilo na to britsko-americké Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH) v najnovšej štúdii s názvom Failure to Protect.

Britskí lekári bijú na poplach: nezaočkovaní mladí ľudia končia s vážnym priebehom covidu na jiskách

  V Británii narastá počet mladých ľudí hospitalizovaných po nákaze koronavírusom. Stále viac mladých ľudí má ťažký priebeh covidu a končí na jednotkách intenzívnej starostlivosti. „Zdravotníci bijú na poplach,“ uviedol denník The Guardian.

Škôlky, návštevy druhých domácností a hromadné podujatia sú pre šírenie covidu dnes najrizikovejšie

  Podľa štúdie Anglického inštitútu verejného zdravia (Public Health England, PHE) patria medzi najrizikovejšie z hľadiska šírenia infekcie nového koronavírusu škôlky, návštevy druhých domácností, festivaly a iné hromadné podujatia, naopak najmenej rizikové sú dnes obchody.

O paradoxe vzdelaného šarlatána alebo Prečo aj vedec šíri nezmysly

  V súvislosti s pseudovedeckými a antivakcinačnými názormi MUDr. Jána Lakotu, ktorý je síce zamestnaný v SAV, no svojimi názormi sa posunul do prostredia dezinfoscény, sa mnohí môžu pýtať, ako je možné, že vedec šíri nezmysly a nepodložené presvedčenia a ako je možné že takýto človek stále ešte pracuje v inštitúcii, ktorá by mala zoskupovať kompetentné a dôveryhodné vedecké špičky.

O politikoch, čo dopujú ľudí demagógiou, vytvárajú chaos a podkopávajú demokraciu

  Priľnuli k paranoidným predstavám, ľudí dopujú demagógiou, radikalizujú svoj jazyk, vyvolávajú konflikty a namiesto bežných politických argumentov poukazujú na ohrozenie zo strany nepriateľov. Aj takéto sú podľa americkej historičky a novinárky, nositeľky Pulitzerovej ceny Anne Applebaumovej charakteristické črty politikov, ktorí sa od demokracie posunuli k podkopávaniu jej hodnôt a pravidiel.

Dopady covidu na organizmus môžu viesť aj po vyliečení k vážnym zdravotným komplikáciám, varuje americká štúdia

  Infikovanie koronavírusom má na organizmus dlhodobejšie dopady než len do času, kým sa pacient vylieči. Tí, čo prekonali covid, čelia riziku vážnych zdravotných problémov aj po šiestich mesiacoch. Čelia dokonca aj riziku úmrtia v dôsledku dlhodobých komplikácií, a to aj v prípade ľahšieho priebehu ochorenia. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie expertov z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v St. Louis (Missouri).

Prekonanie covidu dlhodobo nechráni, trvalejšiu imunitu poskytuje len očkovanie, uvádza oxfordská štúdia

  Prekonanie infekcie koronavírusom dlhodobo nechráni pred covidom, najmä nie pri nových variantoch. Trvalejšiu imunitu zabezpečuje len očkovanie. Taký je záver výskumu, resp. štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity, ktorú vo svojom článku zhrnul vedecký editor denníka The Guardian Ian Sample.