Archív | Dalito.sk RSS pre túto sekciu

Matovič spolitizoval voľbu generálneho prokurátora

  Ak by dnes napríklad proti Šantovi alebo Žilinkovi kandidoval povedzme Trnka alebo niekto jemu podobný, Matovičovo vyhlásenie, že ak by niektorá koaličná strana zvolila generálneho prokurátora s podporou opozície, Oľano vystúpi z koalície, by bolo namieste. Lenže dnes situácia vôbec nie je čiernobiela ako v čase, keď sa rozhodovalo medzi Trnkom a Čentéšom.

Politika hnevu, strachu a znevažovania druhých nevedie k ničomu dobrému

  Americké voľby sa skončili, ale Trumpov populizmus nie. „Keď sa vnútorná zlosť premení na tvrdohlavé fantázie o podvode a sprisahaní, ako uhasíme oheň?“ – pýta sa americká spisovateľka Siri Hustvedtová v článku pre anglické vydanie španielskeho denníka El País.

„Ľudia sa proti úpadku kultúrnosti cítia bezmocní.“

  Po celé obdobie stredoveku sa ľudia obávali moru natoľko, že mali strach už aj zo samotného tohto slova. Vyhýbali sa vysloviť ho a neraz dokonca odmietali urobiť nevyhnutné opatrenia (čím sa epidémie ešte zhoršili), aby si nemuseli priznať realitu. Ako píše francúzsky filozof kultúry René Girard v knihe Obetný baránok, bola to „zúfalá snaha popierať zjavnú […]

Spokojnosť s postupom vlády pri zvládaní pandémie výrazne klesá

  Spokojnosť občanov s tým, ako si vláda počína pri zvládaní pandémie, sa medzi aprílom a septembrom prepadla z vyše 53 percent na necelých 30 percent. Pokles o zhruba 23 percentuálnych bodov (v prepočte vyše 43 percent) je vážny signál.

Premiér preráža dno politického nevkusu

  Pri vyhlásení plošného testovania ani premiér ani nik iný nebol schopný povedať jedinú relevantnú informáciu, ako sa bude takéto testovanie robiť, za akých zdravotne-bezpečnostných podmienok a opatrení atď.

Neobťažujte nás teraz svojimi spormi a rozhasenými kamarátstvami

  Ostentatívne odísť zo zasadnutia krízového štábu, hoci aj preto, lebo sa rozhoduje bez analýz a dát, je nevhodné a hlúpe. Navyše to svedčí o rozporoch, ktoré môžu byť hlbšie, než sa zdá.

Ignorovanie kultúry môže mať vážny deštruktívny dosah. Ako za Mečiara

  Ak treba ministerstvo kultúry za niečo pochváliť, tak za predĺženie termínu na predloženie žiadostí o štipendiá z Fondu na podporu umenia, aby umelecká obec mohla využiť všetky dostupné finančné prostriedky. Zároveň však treba povedať, že to nie je riešenie kritickej situácie v kultúre, nie je to kompenzačná pomoc umelcom za neraz až existenčné výpadky v […]

Nevhodné zovšeobecňovanie je neférovou komunikačnou skratkou

  Švédsky lekár a svetový expert na globálne zdravie Hans Rosling spolu so svojím tímom dlhé roky testoval úroveň poznania o svete.

Ani prípadná frustrácia nedáva premiérovi právo vymýšľať si a hovoriť nepravdy

  Premiér Igor Matovič môže byť frustrovaný z toho, že za zvládnutie prvej vlny pandémie nežne takú pochvalu, akú si podľa vlastných predstáv zaslúži. To ho však neoprávňuje hovoriť lži a vymýšľať si fantazmagórie.

Vláda trestuhodne premrhala čas na prípravu na druhú vlnu pandémie

  Počet pozitívne testovaných hrozivo narastá. V nemocniciach je viac pacientov nakazených koronavírusom než v čase vrcholiacej prvej vlny. Popri tom nik netuší, koľko je infikovaných bezpríznakových nosičov vírusu.

Krajniakove predstavy spochybňujú jeho odbornú zdatnosť

  Zdá sa, že minister Krajniak nepozná základné dokumenty, ktorými sa musí vo svojom rezorte riadiť. Inak by nemohol hovoriť o pláne zmeniť legislatívu tak, aby súčasťou tripartity mohli byť nielen odbory, ale aj ďalšie organizácie či záujmové združenia (podľa neho napríklad Inštitút zamestnaneckej politiky či občianske združenie Pracujúca chudoba). Výsledkom by totiž bolo porušenie princípu […]

Populistov ani pandémia nezastaví

  S predstavami, že pre pandémiu zvýšený rešpekt voči expertom odsunie bokom populizmus, alebo, že populisti na spôsob vystupovania počas pandémie, štýl politiky a spôsob riešenia koronakrízy doplatia, by sme mali byť opatrní, upozorňuje vo svojom článku londýnska redaktorka magazínu The Atlantic Yasmeen Serhanová.