Archív | Dalito.sk RSS pre túto sekciu

Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa (V.): Len žiadny multitasking

  Naše návyky nás sprevádzajú a ovplyvňujú aj bez toho, aby sme si to uvedomili. Platí to aj o návykoch pri používaní moderných technológií. Jedným z moderných návykov je aj multitasking, súbežné vykonávanie viacerých činností alebo úloh.

Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa (IV.): O vnútornej slobode a empatii

  Sloboda bola pôvodne skúsenosťou výlučne v politickej sfére. Patrila k základným životným postojom starých Grékov. Polis bolo chápané ako slobodné mesto slobodných občanov dodržiavajúcich zákony. Slobodný občan mohol ísť kamkoľvek. Grécky aj rímsky svet poznal len politickú slobodu a tá bola spojená s polis. Avšak tí, ktorým bola vonkajšia sloboda odopretá, postupne začali objavovať […]

Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa (III.): Čo je úradnícka vláda a prečo je dobré, že ju prezidentka vymenovala

  Slovensko je opäť na vážnej križovatke. Z hľadiska budúcnosti demokracie to opäť budú mimoriadne dôležité voľby. Preto nie je ľahostajné, ako sa k nim postavíme. Nielen samotnou voľbou, ale aj k spôsobom niektorých politikov, ich trollov a fanúšikov a k atmosfére, ktorú vytvárajú a ktorá na nás vplýva. V týchto úvahách sa snažím načrtnúť jednoduché odpovede a stručné rady a odporúčania, ako si zachovať […]

Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa (II.): O trolloch a ako na nich reagovať

    Zopakujme si, že Slovensko je znovu na vážnej križovatke a vo voľbách sa bude rozhodovať o ďalšom smerovaní našej krajiny. Vidíme chaos, útoky, agresivitu, lži, demagógiu a mnohé ďalšie momenty, ktoré slušných ľudí znechucujú a odrádzajú. Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa? Ako tu žiť a nevzdať to? V predchádzajúcom článku som napísal, že kľúčom je náš vlastný postoj, […]

Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa (I.)

  Ako tu žiť a nevzdať to? Kľúčom je náš vlastný postoj, spôsob, ako sa nastavíme. Slovensko je znovu na vážnej križovatke. Rozhoduje sa o tom, či budeme mať vládu s demokratickými hodnotami a ukotvením v západnom civilizačnom okruhu alebo budú vládnuť tí, čo budovali oligarchický, korupčný a klientelistický systém „našich ľudí“. Už dlhý čas sme svedkami chaosu, parlamentného eldoráda, […]

Spútavame sa karikatúrou skutočnosti

  Naše myslenie je čoraz väčšmi orientované na výkon a ovplyvňované postojom či otázkou: „Čo z toho mám?“.

Deň, keď Matovič pochoval Hegerovu vládu

  Situácia už bola taká chaotická, že nik nemohol predvídať, ako to všetko dopadne. Chaos už bol taký, že ďalší vývoj by nedokázala predvídať ani Sibyla cez telemost s Nostradamom.

Hlasovanie o dôvere a erózia demokracie

  Najprv sa všetci navzájom dourážali, obviňovali, nahádzali jeden na druhého kýble špiny. Keď sa malo hlasovať, stalo sa niečo nevídané: v sále boli všetci poslanci. Do nohy. Ten plný počet bol pre vládu rizikový.

Ďalšie maslo na Mikulcovej hlave

  Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol, že ministerstvo vnútra pod vedením nominanta OĽaNO Romana Mikulca porušilo zákon. Heger mlčí, Matovič mlčí, v OĽaNO nič nevidia a nepočujú.

Faktúry za protiústavnú karanténu? Ďalší dôvod na odvolanie ministra Mikulca

  Po návrate zo zahraničia museli ísť – bez možnosti stráviť karanténu doma – do povinnej štátnej karantény, o ktorej neskôr Ústavný súd vyhlásil, že bola protiústavná. Dnes posiela štát týmto ľuďom faktúry. Mnohým reálne hrozí, že na ich dvere zaklope exekútor.

Heger opäť ako vždy: nikto nič nerobil, všetci sú špinaví, len my sme majstri sveta

  Premiér Eduard Heger na tlačovej besede v reakcii na požiadavky lekárov okrem iného povedal, že dostať zdravotníctvo „zo stavu, v akom sme ho zdedili po predchádzajúcich vládach, ktoré ho dvanásť rokov tunelovali, to nie je úloha na pár mesiacov“. Vážte slová, pán premiér!

Hľadá sa Šeligova červená čiara

  Pred časom som na inom mieste napísal, že Juraj Šeliga stále patrí medzi slušnejšiu časť politickej reprezentácie a stále má potenciál zdvihnúť padnutú vlajku politickej kultúry a písaných i nepísaných demokratických pravidiel. Dnes však už treba dodať, že tento potenciál sa stráca v jeho ochote tolerovať netolerovateľné a vymýšľať alibistické bláboly.