Problémy so spánkom spôsobujú aj syntetické látky. Toto sú najnovšie zistenia

 
Značná časť dospelej populácie trpí nedostatkom spánku, respektíve poruchami spánku. Potvrdil to aj jeden výskum z roku 2022. Tieto poruchy majú často psychický pôvod, avšak najnovší výskum ukázal, že príčinou tohto čoraz častejšieho problému môžu byť aj syntetické chemické látky (PFAS) prítomné v ľudskom organizme. Ďalším zistením je, že na kvalitu spánku vplývajú aj niektoré gény.

Per- a polyfluóralkylové látky (PFAS) predstavujú veľkú skupinu tisícok syntetických chemických látok, ktoré sú mimoriadne odolné a nesmierne dlho trvácne. Boli vytvorené na báze väzieb uhlíka s fluórom, čo sú mimoriadne silné väzby v organickej chémii. Boli teda vytvorené tak, aby boli mimoriadne odolné.

Táto pevnosť a odolnosť však zároveň znamená, že sú mimoriadne odolné aj proti odbúravaniu a rozpadu. To zároveň znamená mimoriadne dlhú trvácnosť v prírode i v ľudskom organizme. Veľmi ľahko sa dostávajú do životného prostredia a veľmi často kontaminujú pôdu a podzemné i povrchové vody. Do ľudského organizmu sa môžu dostať napríklad pitnou vodou. Nachádzajú sa aj v obaloch potravín. Keď sa mikročastice dostanú do ľudského organizmu, môžu podľa zistení vedcov spôsobiť poruchy spánku.

Syntetické látky a poruchy spánku

Výskum, ktorý robili experti z Lekárskej fakulty Univerzity v Južnej Karolíne (Keck School of Medicine of University of Southern California) odhalil súvislosti medzi týmito syntetickými chemickými látkami a ľudským spánkom. Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Environmental Advances a na interdisciplinárnej vedeckej webovej stránke ScienceDirect, ktorá poskytuje prístup k vedeckým štúdiám recenzovaných vedeckých a zdravotníckych časopisov z celého sveta.

Na výskume sa zúčastnili dobrovoľníci vo veku 19-24 rokov, ktorí sa na výskume spánku zúčastnili už v minulosti. Vedci tak mali k dispozícii ich výsledky z minulosti a mohli ich využiť a porovnať v novom výskume. Teraz im odobrali vzorky krvi, aby zistili úroveň látok PFAS v ich krvi. Vedci zároveň zisťovali zvyklosti dobrovoľníkov v súvislosti so spánkom a kvalitou spánku vrátane dĺžky spánku a prípadných ťažkostí počas spánku.

Zo siedmych látok PFAS, ktoré vedci skúmali, štyri (PFDA, PFHxS, PFOA a PFOS) preukázateľne prispievajú k zhoršeniu kvality spánku.

Látky PFAS majú schopnosť prekročiť hematoencefalickú bariéru v mozgu,  narušiť tiež hladiny neurotransmiterov (napr. dopamín, glutamín, glutamát a serotonín) a narušiť aj homeostázu vápnika. Tak sa potom narúša aj zdraví spánok a môžu nastať poruchy spánku.

Hematoencefalická bariéra vytvára prechod medzi mozgovými kapilárami a mozgovým tkanivom. Alebo inak je to fyziologická bariéra medzi krvným obehom a centrálnou nervovou sústavou. Udržiava potrebné podmienky v mozgu a zabraňuje prenikaniu baktérií a toxínov do mozgu. Jej narušenie môže spôsobiť vážne problémy.

Neurotransmitery sú chemické látky uvoľňované z nervových zakončení. Slúžia na prenos impulzov a umožňujú tak napríklad ďalšie šírenie podráždenia v nervovom systéme alebo vyvolanie určitej reakcie (napr. stiahnutie svalu). Narušenie „zdravej“ hladiny neurotransmiterov, a teda ich porucha, vedie k niektorým neurologickým ochoreniam.

Látky PFAS môžu tiež „narušiť imunitné a metabolické funkcie a tak nepriamo ovplyvniť aj spánok,“ konštatujú vedci z University of Southern California. „Nedostatok spánku a poruchy spánku môžu mať okamžitý dopad na každodenné aktivity, náladu a zdravie.“

Gény a poruchy spánku

Vedci zároveň identifikovali aj gény, ktoré môžu spôsobiť poruchy spánku.

Podľa vedcov je z hľadiska spánku mimoriadne dôležitý gén s značením HSD11B1, pretože pomáha produkovať hormón kortizol. Ten je známy ako stresový hormón, no je aj kľúčovou zložkou mnohých fyziologických procesov. Jeho nerovnováha môže viesť k zdravotným problémom aj psychickým poruchám. A môže mať dopad aj na kvalitu spánku.

Vedci tiež zistili, že na kvalitu spánku má vplyv aj ďalší gén s označením CTSB. Tento gén produkuje enzým katepsín B, ktorého pôsobenie súvisí podľa vedcov aj s Alzheimerovou chorobou.

Vedci zistili, že látky PFAS negatívne vplývajú na fungovanie oboch uvedených génov. V dôsledku toho spôsobujú nielen poruchy spánku, ale môžu naštartovať aj problémy s pamäťou.

Spánok je nenahraditeľný

Dlhodobý nedostatok spánku môže viesť k mnohým zdravotným problémom, ako sú neurologické poruchy, zvýšené riziko Alzheimerovej choroby a tiež cukrovky 2. typu a podobne.

Jedna z autoriek štúdie Dr. Shiwen Li konštatuje, že kvalita spánku zásadne ovplyvňuje každodenný život, preto je mimoriadne dôležité podrobne skúmať všetko, čo ovplyvňuje náš spánok. Výsledky tohto výskumu a nové zistenia o negatívnom vplyve látok PFAS na náš spánok by podľa expertky mohli byť podnetom pre novú legislatívu a nové environmentálne predpisy.

Odborníci na základe uvedených zistení odporúčajú konzumovať a používať filtrovanú vodu, nekupovať produkty, ktoré obsahujú látky PFAS a napokon žiadať a podporovať prísnejšie environmentálne zákony a pravidlá súvisiace s používaním týchto látok.