Nová koalícia s fašistami, extrémistami a obvinenými osobami

 

Od Eduarda Hegera už nemožno nič čakať, akékoľvek normálne očakávania sú už naivné. Veľkohubé reči sú asi tak všetko, na čo sa zmôže. Absolútne poddané Matovičovo jojo bez kúska dôstojnosti a svojbytnosti. Tým je povedané všetko. Definitívne. Bodka.

Avšak to, že Juraj Šeliga, ktorý kedysi stál v čele volania po slušnejšom Slovensku, pošliape tento étos, alibisticky umožní, aby grobian a plagiátor zostal vo funkcii ministra a k tomu ešte aj skončí v koalícii s extrémistami, je jeho obrovská hanba a pre mnohých, ktorí mu dôverovali, sklamanie a vytriezvenie.

Šeliga stále patrí medzi slušnejšiu časť politickej reprezentácie, to bez pochýb. Politickú budúcnosť má stále pred sebou, aj keď teraz musí zvažovať, ako ďalej (natoľko naivný, aby nevedel, že „zaľudia“ skončili, nie je). No ak chce zostať pozitívne zapísaný do slovenského príbehu, bude musieť čo to zmeniť. Napríklad mať vlastnú autentickú tému, no najmä jasné hodnotové postoje v politickej praxi.

Stále má potenciál na to, aby zdvihol padnutú vlajku politickej kultúry a písaných i nepísaných demokratických pravidiel. Ak by na to našiel odvahu a sám v sebe svoju vlastnú vnútornú oporu, demokratický občan v ňom môže mať v budúcnosti istotu. Aktuálne však robí presne to, čo by robiť nemal. Neguje to, s čím do politiky šiel a vďaka čomu si získal dôveru.

Najprv silné reči o tom, čo a kedy bude pre neho neprijateľné, kde sú aké čiary, kto má zatiahnuť ručnú brzdu a tak ďalej. No keď ide do tuhého a má to potvrdiť aj v praxi, skončí s hlavou v piesku alebo prednáša výhovorky a hlúpe alibistické reči.

Vyhlasuje, že Matovič by mal zatiahnuť ručnú brzdu. Nakoniec ju zbabelo zatiahne on sám a arogantného Matoviča podrží. A k tomu si ešte vymyslí veľmi hlúpu legendu.

Presviedča nás, že nebude v koalícii, ktorá vládne s extrémistami. No práve v takej koalícii zostáva.

Extrémisti podržali Matoviča a odrazu im prechádzajú návrhy. Ešte aj koaličná rada sa ich návrhmi zaoberala, čo teda znamená, že sú de facto súčasťou koalície. A oni odrazu hlasujú za vládne návrhy. Tento kšeft je síce nechutný, ale takto nechutne to dnes za Hegera, Matoviča a Kollára (a Remišovej) funguje.

Všetky tie sebavedomé reči Hegera aj Šeligu o tom, kde sú aké čiary a čo je už neprijateľné, boli len hmlou. Koalícia vládne s extrémistami.

Ďalší ponor do politického bahna. Už je možné asi naozaj všetko.