Počet prihlásených do lotérie nič nehovorí o jej efektívnosti

 

Bez ohľadu na to, či sa do lotérie prihlási tisíc ľudí alebo päťstotisíc, nič to nehovorí o tom, koľko ľudí sa dalo zaočkovať kvôli lotérii. Počet prihlásených do žrebovania nič nehovorí o motivácii nových očkovaných.

Minister financií nadšene oznamuje počet prihlásených do lotérie. Môže si vypisovať takéto statusy koľko chce, môže sa z toho čísla aj zblázniť, bez zverejneného počtu tých, ktorí sa motivovaní lotériou dali zaočkovať, je to len ďalšia demagógia a ďalší populizmus.

Očkovanie v ambulanciách či mobilných očkovacích centrách by mohlo zvýšiť počet zaočkovaných. Avšak pre vyhodnotenie efektívnosti samotnej lotérie by bolo potrebné (a malo byť samozrejmosťou) od jej spustenia zisťovať motivácie tých, čo sa dajú zaočkovať. V očkovacích centrách, v ambulanciách, všade tam, kde sa očkuje.

Podľa výpočtov Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) sa návratnosť lotérie dosiahne počtom minimálne šesťtisíc zaočkovaných. Či sú v tom zarátané všetky premenné, je otázka pre expertov, no nateraz je daný takýto údaj. Je to relatívne malé číslo, no ani takýto nárast počtu očkovaných ešte nič nepovie o efektívnosti lotérie, ak sa nezisťujú motivácie. Lebo to je jediný relevantný údaj. Iba ten môže dať pravdivú odpoveď, či lotéria stála za to. Nič iné. Iba tak je možné pravdivo vyhodnotiť jej efektívnosť. Zatiaľ však nevieme, či to niekto zisťuje. Efektívnosť očkovacej lotérie je sama osebe jednou veľkou lotériou.

Ak by bola lotéria od začiatku očkovania súčasťou kampane, mohli by sme o nej polemizovať, no nemohli by sme mať voči tomuto pomocnému nástroju vážnejšie námietky. No teraz je to už len zúfalý pokus zachrániť, čo sa dá. Namiesto toho, aby sa už dávno spustila silná informačná kampaň. Môžeme si byť istí, že ak sa na jeseň situácia zhorší, minister financií bude nadávať už aj tým, ktorí tento jeho nevkusný nápad kritizujú.

Spomeňme si, ako vtedajší premiér namiesto toho, aby manažovanie pandémie zveril odborníkom a pomáhal zvyšovať dôveru verejnosti, neustále ich spochybňoval, podrážal im nohy, útočil proti nim a svojvoľne menil ich rozhodnutia. K tomu hádky v koalícii podkopávajúce dôveru občanov vo vládu. Chaos a nesystémovosť, nefunkčný systém registrácie, poníženie občanov pretekmi o registráciu, ale aj ignorovanie seniorov a občanov digitálne menej zručných alebo bez internetového pripojenia. Ďalej ani nepokračujme, všetko to máme v živej pamäti.

No a teraz tu máme prekrývanie dopadov tohto všetkého ďalšou, po opakovanom celoplošnom testovaní a letiskovom vítaní neregistrovaného Sputnika už treťou reality šou. A sprostredkovateľským bonusom, ktorý je ponížením všetkých, ktorí sa správali zodpovedne a dali sa zaočkovať, prípadne v uplynulých mesiacoch na zaočkovanie presvedčili aj niektorých váhavých.

Kým budú rovnaké pravidlá pre očkovaných aj tých, čo očkovanie odmietajú a kým sa nezavedie povinné očkovanie vybraných profesií, budeme sa točiť v bludnom kruhu a vymýšľať hlúposti. A dívať sa, ako minister financií nadáva všetkým, ktorí si dovolia s ním nesúhlasiť.