Postoj Slovana a DAC, ale i trénera Weissa je hanbou pred celým civilizovaným svetom

 
Postoj futbalového Slovana i DAC je obrovskou hanbou nielen vedenia jedného i druhého klubu, ale aj samotných hráčov a trénerov. Na tejto hanbe majú svoj diel všetci rovnako. Všetci sú to dospelí a svojprávni ľudia.

Neochota postaviť sa k transparentu Stop vojne a symbolicky tak prejaviť solidaritu, ľudskosť a spolucítenie a odsúdiť vojenskú agresiu sa nedá nijako ospravedlniť. Bez ohľadu na prípadné biznisové záujmy Kmotríka či Világiho je dištancovanie sa oboch klubov od iniciatívy Únie ligových klubov k situácii na Ukrajine ľudským a morálnym zlyhaním a hanbou pred celým civilizovaným svetom.

Komentáre, podľa ktorých tento nešťastný signál ide viac na vrub vedenia klubov a nie hráčov nie sú namieste. Hráči sú dospelí a svojprávni ľudia. Bolo ich morálnou povinnosťou pridať sa k ostatným hráčom futbalovej ligy, hoci aj proti vôli vedenia. Ak už pre nič iné, tak aspoň zo solidarity s futbalistami a vôbec všetkými športovcami a ich blízkymi na Ukrajine. Ak by váhali, malo byť morálnou povinnosťou trénerov ich k tomu povzbudiť a vziať na seba zodpovednosť. Čo by sa stalo? Nikoho by si nedovolili potrestať. Zrejme by sme o hanebnom postoji Kmotríka s Világim ani nevedeli.

V kontexte diania na Ukrajine je však obrovským sklamaním a hanbou aj postoj trénera Weissa, ktorý tvrdí, že nechce spájať politiku s futbalom.

Majte odvahu, pán tréner, povedzte to tvárou v tvár tým, ktorým zavraždili ich najbližších, tým, ktorí prišli o všetko, tým, ktorí si zachraňujú svoj život útekom, tým, ktorí sa strachujú o svojich najbližších. Hovorili by ste rovnako, keby nad Vašou hlavou lietali ruské rakety, keby ste aj Vy s Vašimi blízkymi museli utekať preč alebo by niekoho z Vašich blízkych zasiahla smrtiaca strela? Hanbite sa, pán tréner.

Športovci, športové federácie a zväzy po celom svete vyjadrujú solidaritu a vyvodzujú opatrenia napríklad proti ruským reprezentáciám. Spájajú šport s politikou? Nie. Spájajú šport so solidaritou, ľudskosťou, slobodou a mierumilovnosťou. To, čo ste Vy, pán tréner, odmietli.

Môžeme vylúčiť, že by tréner Weiss súhlasil s vojnou. Preto si jeho postoj môžeme interpretovať tak, že si nechce pohnevať vedenie Slovana, prípadne si nechce zatvoriť dvere pred možným pôsobením v Rusku. Aj tak je to nekonečná hanba a ľudské zlyhanie.

Lenže paradoxne aj ono Weissovo vyjadrenie je spájanie futbalu s politikou. Pretože v danej situácii nejestvuje žiadna neutralita. V danej situácii je odmietnutie symbolického gesta solidarity v podstate sama osebe politickým stanoviskom – v prospech agresora.

Mimochodom finále Ligy majstrov sa neuskutoční v Petrohrade. FIFA až do odvolania zakázala v Rusku medzinárodné zápasy. Rusko smie k domácim zápasom nastúpiť len na neutrálnej pôde a bez divákov a nemôže používať ruskú vlajku ani hymnu. Manchester United odstupuje od kontraktu s Aeroflotom (klub príde o milióny libier, ale dobré meno klubu je pre nich dôležitejšie ako peniaze) a nemecké Schalke 04 odstraňuje z dresov logo Gazpromu. Vo výpočte by sme mohli  pokračovať.

„Všetci dospelí v Európe dobre vedia, že Putin je šialený zabijak a Rusko vedie ofenzívnu vojnu proti slobodnej krajine a jej ľuďom,“ napísal Dominik Hašek na Twitteri v reakcii na alibistické vyjadrenia ruskej hokejistu Alexandra Ovečkina. „Každý športovec reprezentuje nielen seba a svoj klub, ale aj svoju krajinu a jej hodnoty a činy.“

„V ťažkej situácii, ktorú v súčasnosti zažívame, musí šport hrať ešte väčšiu úlohu pri šírení posolstva mieru a odsúdení všetkých foriem násilia,“ uviedol prezident Európskej cyklistickej únie Enrico Della Casa. V zrkadle týchto i mnohých podobných vyjadrení je postoj Slovana a DAC i postoj trénera Weissa ešte väčšou hanbou.