Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa (III.): Čo je úradnícka vláda a prečo je dobré, že ju prezidentka vymenovala

 

Slovensko je opäť na vážnej križovatke. Z hľadiska budúcnosti demokracie to opäť budú mimoriadne dôležité voľby. Preto nie je ľahostajné, ako sa k nim postavíme. Nielen samotnou voľbou, ale aj k spôsobom niektorých politikov, ich trollov a fanúšikov a k atmosfére, ktorú vytvárajú a ktorá na nás vplýva.

V týchto úvahách sa snažím načrtnúť jednoduché odpovede a stručné rady a odporúčania, ako si zachovať duševnú pohodu v čase predvolebnej kapane, ktorá je už teraz zo strany niektorých politikov špinavá, manipulatívna a demagogická.

V prvých dvoch textoch som naznačil, ako sa orientovať v správach a informáciách a ako reagovať na trollov v diskusiách a na sociálnych sieťach. Teraz sa pozrieme na to, čo znamená tzv. úradnícka vláda či vláda odborníkov, čo môže a čo nie a prečo je dobré, že ju prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala.

Čo je úradnícka vláda

Slovenská ústava nepozná termín „úradnícka vláda“, no kompetencie hlavy štátu umožňujú za istých okolností takúto vládu vymenovať. Mimochodom ústava neurčuje ani povinnosť hlavy štátu poveriť zostavením vlády najprv víťaza volieb, je to len zaužívaná zvyklosť.

Úradnícka vláda (niekedy sa používa aj označenie vláda odborníkov) prichádza do úvahy, keď parlament vysloví vláde nedôveru alebo po parlamentných voľbách nová vláda nezíska dôveru parlamentu.

Táto možnosť prichádza do úvahy najmä v situácii silného oklieštenia poverenej vlády (vláda bez viacerých ministrov) alebo v čase prehlbujúcej sa politickej krízy. Na Slovensku nastala kombinácia oboch prípadov.

Keď poverená vláda Eduarda Hegera postupne prišla o ďalšieho ministra a kríza sa prehlbovala, prezidentka v rámci svojich kompetencií veľmi správne pristúpila k vymenovaniu tzv. úradníckej vlády, resp. vlády odborníkov.

Aj úradnícka vláda musí do 30 dní od vymenovania predložiť programové vyhlásenie a uchádzať sa o dôveru parlamentu. Ak jej parlament vysloví dôveru, bude vládnuť s plnými kompetenciami až do vymenovania novej vlády po voľbách. Ak dôveru nezíska, hlava štátu ju odvolá a následne poverí vládnutím s obmedzenými kompetenciami do vymenovania novej vlády po voľbách. To znamená, že úradnícka vláda bude v každom prípade vládnuť až do vymenovania novej vlády po voľbách.

Prezidentka postupovala správne  

Niektorí kritizujú pani prezidentku, že zloženie úradníckej vlády vopred nekonzultovala s predstaviteľmi politických strán. Žiaľ, k týmto demagogickým útokom sa pridala aj Veronika Remišová. Vraj to bude prezidentská vláda a my predsa máme parlamentný typ demokracie, nie prezidentský.

Ústava nenariaďuje konkrétny postup, ten je v kompetencii hlavy štátu. V situácii, keď sa množia vzájomné útoky a nevraživosť medzi stranami a ich predstaviteľmi, by bolo zbytočné konzultovať s nimi zloženie úradníckej vlády. Prezidentka by sa stala rukojemníčkou ich hier a vlastnej ústretovosti. Rozhodla sa správne, že tak nekonala. To neznamená, že je to v rozpore s parlamentnou demokraciou. Tá je rešpektovaná povinnosťou úradníckej vlády uchádzať sa o dôveru parlamentu.

Niektorí politici budú naďalej podlo útočiť na pani prezidentku a aj na týchto útokoch stavať svoju kampaň. Budú ju znevažovať, vymýšľať si klamstvá, šíriť zlobu a nenávisť. A k tomu podnecovať aj svojich fanúšikov.

Nepočúvajte tých, čo šíria hnev a zlobu, útočia a znevažujú druhých. Ich agresivita sa vám nenápadne vkradne do vášho vnútra a nahlodá váš pokoj. A ak vás zneistia, ich tvrdenia si môžete veľmi ľahko overiť. (Ako na takýchto ľudí reagovať na diskusných fórach a sociálnych sieťach, som písal v predchádzajúcom texte.)

Dôležité je, komu dôverujete a prečo.

Úloha a možnosti úradníckej vlády

Úlohou tejto úradníckej vlády je najmä previesť krajinu cez obdobie politickej krízy, upokojiť a stabilizovať situáciu a priviesť krajinu k predčasným voľbám. Tak to formulovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Jej limity sa budú odvíjať od toho, či získa dôveru parlamentu alebo nie. Tak či tak vzhľadom na krátkosť času a letné parlamentné prázdniny už zrejme nebude predkladať návrhy zákonov. To však neznamená, že nič nemôže. Môže urobiť oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá.

Nastupujúca úradnícka vláda môže upokojiť situáciu, o to viac, že jej členovia nie sú v politickom boji ani v kampani. Môže ukázať, ako sa dá vládnuť a viesť rezorty slušne, odborne, bez demagógie a populizmu, bez útokov a politikárčenia. Môže pomenovať kľúčové problémy a priniesť konštruktívnu odbornú diskusiu. Môže na úrovni ministerstiev nastaviť parametre zodpovedajúce aktuálnym výzvam. Môže ukázať, aké dôležité je mať na jednotlivých postoch odborníkov. Môže nastaviť zrkadlo.

To všetko nie je málo.

P.S. V tejto sérii textov odporúčam vždy aj jednu knihu, ktorá môže rozšíriť poznanie a byť obohatením domácej knižnice (áno aj v ére internetu hovorím o domácej knižnici). V kontexte situácie si dovolím odporučiť knihu Ľudovíta Ódora Rýchlokurz geniality. Budete milo prekvapení.