Strana Most-Híd zdôvodňovala vstup do vlády so Smerom a SNS najmä hrozbou extrémizmu. Následne aj koalícia spoločne začala zdôrazňovať túto tému, ktorú zakomponovala aj do vládneho programu. V takomto kontexte bolo oprávnené očakávať, že vládna koalície prijme silný a modernej dobe zodpovedajúci balík zákonov o boji proti extrémizmu.
Prijaté opatrenia v boji proti extrémizmu sú však natoľko lajdácke, že oprávnene vyvolávajú pochybnosti, či vládna koalícia považuje extrémizmus za naozaj vážny problém.
Ministerka Žitňanská nepredložila žiadny samostatný balík zákonov proti extrémizmu, nijakú samostatnú novelu trestného zákona, ale iba nepriamu novelu. Prijaté zmeny sú prilepené k Zákonu o uznávaní a výkone majetkového rozhodnutia vydaného v trestnom konaní v Európskej únii a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Nie, nie je to vtip, čitateľ číta dobre.
Medzirezortný materiál K prevencii extrémizmu a radikalizmu, na ktorom sa podieľali aj zástupcovia troch ministerstiev, konštatuje presun šírenia radikalizmu a extrémizmu na internet, respektíve na sociálne siete. Podobne aj Výbor pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie, ktorý pôsobí v gescii ministerstva vnútra, nedávno upozornil na vážnosť problému šírenia radikalizmu a extrémizmu na sociálnych sieťach a v online priestore vôbec.
Opatrenia z dielne ministerky Žitňanskej však tieto skutočnosti nijako nereflektujú. Zameriavajú sa len na staré formy, nie na novú situáciu. Nenájdeme v nich odpoveď na nové formy šírenia extrémizmu, žiadne paragrafy o extrémizme na sociálnych sieťach, diskusných fórach či v online priestore ako takom. Najväčším zdrojom šírenia extrémizmu a neznášanlivosti i regrutovania nových stúpencov je internet, respektíve sociálne siete. Prijaté opatrenia však túto realitu ignorujú.
Neznamená to však, že dnes nie je možné trestnoprávne postihovať extrémizmus či oslavu fašizmu na sociálnych sieťach. No ak sa mení legislatíva v problematike, ktorá bola komunikovaná ako mimoriadne vážna a naliehavá, malo by sa to diať adekvátne vážnosti problému, charakteru súčasnej situácie a novým výzvam. A nie ako z minulého storočia.
(Aktuálne.sk 1. 11. 2016)