Vláda sa na fungovanie dezinfoscény už len prizerá

 

Dezinformačné weby, ktoré boli istý čas vypnuté, sú späť. Fungujú rovnako ako pred vypnutím, ich obsah sa nezmenil, dôvody na ich blokovanie pretrvávajú. No štát im umožňuje pokračovať v rozkladaní demokracie. To všetko v čase zúriacej ruskej vojnovej propagandy.

Toto nie je len chyba, ale ďalšia obrovská nezodpovednosť. Nielen NBÚ, ale aj vlády a vládnej koalície. Tá má totiž v rukách všetky nástroje ako ďalej zužovať priestor a dosah dezinfoscény. Namiesto toho boj s dezinformáciami, ničivou propagandou a konšpiračnými teóriami vzdáva. Prenecháva ho zopár angažovaným jednotlivcom (našťastie aj v niektorých štátnych inštitúciách) a mimovládkam, ktorých angažovanosť však nemôže suplovať systémové a komplexné opatrenia vlády.

Na základe rozhodnutia parlamentu má Národný bezpečnostný úrad možnosť blokovať dezinformačné médiá do konca septembra. Pôvodný čas blokovania bol do konca júna, parlament ho predĺžil do konca septembra. NBÚ však namiesto pokračovania v blokovaní dezinformačných webov aj napriek pretrvávajúcim dôvodom umožnil ich opätovné fungovanie.

Zároveň je však jasné, že na konci septembra by sa problém vynoril (to však nie je dôvod dovtedy nepokračovať v blokovaní webov). Očakávali by sme, že čas blokovania využije koalícia na to, aby prišla so zásadnejším, komplexnejším a systémovejším riešením. Je zarážajúce, že so zákonom, ktorý by problém dezinformačných médií a ich blokovania riešil komplexnejšie a systémovejšie, sa neponáhľa. Boj s dezinformáciami, bludmi a proruskou propagandou sa tak stáva ďalšou obeťou koaličnej krízy. Tak ako riešenie problémov v školstve, zdravotníctve či iných oblastiach.

Koalícia je zaťažená vlastnou krízou a vlastnými spormi a konfliktmi. Tie nerieši, ale udržiava. Na ich udržiavaní si aktéri budujú svoje pozície. Na riešenie vážnych problémov koalícia nemá čas ani potenciál.

Časť koalície je navyše zaťažená nutkavou potrebou viesť kultúrne vojny, obhajovať diplomovaného podvodníka či vymýšľať argumenty na obhajobu spolčenia sa – ako to pomenoval poslanec Krúpa – s rôznymi kriminálnikmi, extrémistami a fašistami, či s tými, čo „hrozili popravčími čatami a stavali v čase proticovidových opatrení šibenice pred domami našich zdravotníkov, ktorí zachraňovali s absolútnym vlastným vypätím, životy iným“. No a časť koalície považuje niektoré relevantné médiá za rovnaké ako tie dezinformačné, pri niektorých témach sama zdieľa bludné a dezinformačné videnie sveta.

Koalícia už zrejme zabudla, aké vážne dopady na celú spoločnosť malo šírenie dezinformácií a bludov v najťažších vlnách pandémie. Ako to sťažilo boj s pandémiou a akú agresivitu to vyvolalo. Ak ste na to už zabudli, spýtajte sa zúfalých a vyčerpaných zdravotníkov vrátane tých, ktorým sa luza nebezpečne vyhrážala priamo pred ich domami.

Opakovane konštatujeme klesajúcu dôveru občanov v štát a demokratické inštitúcie. Opakovane konštatujeme vážny dosah konšpiračných teórií, dezinformácií a bludov šírených na sociálnych sieťach a v dezinformačných médiách. A v celom tomto kontexte sa ten istý štát, tá istá vláda a vládna koalícia na obnovené fungovanie dezinformačných médií len rezignovane prizerá a s komplexnejším a systémovejším riešením sa neponáhľa.