Zákony nemožno len tak zobrať bagrom

 

Svojho času Matovič priznal, že tzv. prorodinný balíček zámerne zobrali bagrom. Legitímnu diskusiu nazval zbytočnou, hovoril o zaujatých médiách a kritikov balíčka a spôsobu jeho schvaľovania označil za nepriateľov rodín. Vo svetle rozhodnutia Ústavného súdu sú Matovičove vyjadrenia ešte cynickejšie a obludnejšie.

Z rozhodnutia ústavných sudcov si však Matovič ťažkú hlavu nerobí. Bagrovanie mu prinieslo to, čo chcel. Všetko ostatné, nejaké tie zákony, ústava, pravidlá a podobné detaily ho netrápia. Účel u neho svätí prostriedky. Následky sú nepodstatné. Dovolené je čokoľvek. Nerešpektovať pravidlá, nadávať oponentom, vynadať rešpektovaný odborníkom, klamať aj šíriť nezmysly. Veď čo, je autentický. Machiavelli by sa usmieval.

Rozhodnutie Ústavného súdu je však pre budúcnosť nesmierne dôležité. Ide o precedens, ktorý bude limitovať prípadné ďalšie rozvratné nápady ignorovania legislatívnych pravidiel. Už nik (ani Matovič pred voľbami) nebude môcť svoje nápady len tak prehnať bagrom. Prezidentka Čaputová urobila podaním na Ústavný súd dôležitú službu demokracii.

Výčitkou, respektíve poukázaním na to, že dotknuté subjekty nemali možnosť k návrhu sa vyjadriť, Ústavný súd jasne naznačil význam a dôležitosť riadneho legislatívneho konania. Keby vláda dodržala riadne legislatívne pravidlá a nehnala to bagrom cez skrátené konanie, aspoň tie najvážnejšie nedostatky sa mohli vychytať hneď na začiatku a prezidentka by balíček nemusela vrátiť do parlamentu. Šlo by to bez celého toho cirkusu okolo.

To by však Matovič prišiel o čaro útokov na prezidentku i všetkých svojich kritikov. Pretože ten, kto svoju politiku zakladá na konfliktoch, útokoch a obrazoch nepriateľa (a inak to nevie a ani nechce), sa ničoho neštíti a nemá žiadne medze ani zábrany.

Mimochodom, tým, že po vrátení zákona do parlamentu koalícia akceptovala vecné výhrady prezidentky, sama v skutočnosti priznala, že Matovičov bager bol nezmyselný a hlúpy a jeho balíček v pôvodnom znení bol zlý.

Prezidentka Zuzana Čaputová v podaní na Ústavný súd tvrdila, že „jediným dôvodom skráteného legislatívneho konania v tomto prípade bolo zabrániť legitímnej politickej a odbornej diskusii (…) a umlčať oponentov a kritikov“. V Košiciach jej teraz dali za pravdu. A Matovičovi a jemu podobným odkázali, že zákony nemožno svojvoľne obchádzať. Alebo inak povedané nemožno ich len tak zobrať bagrom.