Viete si predstaviť, že vám niekto nadšene napíše, že zohnal kávu? Toto nie je spomienkové retro, ale dnešná kubánska realita.
Takúto správu od svojho kamaráta dostal kubánsky žurnalista Abraham Jiménez Enoa, ktorý je korešpondentom denníka The Washington Post a píše aj pre denníky The New York Times a El País. Za publikovanie článkov o Kube mu už aj v minulosti hrozilo väzenie.
V najnovšom článku pre americké vydanie španielskeho denníka El País píše, že mnohí Kubánci celé noci čakajú v rôznych úkrytoch neďaleko obchodov, alebo zaplatia cudzím ľuďom bývajúcim v blízkosti obchodov, aby mohli noc stráviť na ich balkónoch, niektorí sa v noci schovávajú dokonca v korunách neďalekých stromov, aby sa už na brieždení mohli postaviť do radu, medzi prvými čakať na otvorenie obchodov a z toho, čo vôbec dostať, si aspoň niečo kúpiť.
„Na Kube sú ľudia kvôli prežitiu nútení konať takto,“ píše Enoa. „Všetko toto úsilie je zamerané jednoducho na to, aby si mohli kúpiť pár vecí, ktoré sú dostupné v obchodoch alebo na trhoch.“
Ani po odchode Castrovcov sa teda situácia nemení. Ako upozorňuje kubánsky žurnalista, moc dnes síce preberá nová generácia komunistických byrokratov, tí však pokračujú v historickej, respektíve politickej kontinuite. Režim „dal jasne najavo, že generačná výmena v strane neznamená politickú zmenu v krajine“. Naopak, komunisti všetkých vyzývajú pokračovať „podľa rovnakého vzorca na udržanie status quo“. Chcú, aby Kuba zostala „rovnaká napriek tomu, že realita naliehavo vyžaduje zmenu“. Táto kontinuita je však dobrá „iba pre tých, čo sú pri moci, alebo pre tých, čo sú v ich blízkosti a z toho ťažia“.
Mnohí kritici kubánskeho režimu sú naďalej vo väzení. Popri tom kubánska štátna bezpečnosť drží v domácom väzení viacerých novinárov, umelcov, občianskych aktivistov a ďalších kritikov režimu.
Komunistickým režimom proklamovaná kontinuita na najbližšie roky „znamená pokračovanie v pošľapávaní občianskych práv a v udržiavaní systému, v ktorom úzka skupina ľudí predstavujúca vedenie komunistickej strany svojvoľne rozhoduje o budúcnosti krajiny“, konštatuje Abraham Jiménez Enoa, ktorý pre svoje kritické články opakovane riskuje väzenie.