Útek na župu

 
Vo všeobecnosti je funkcia župana politicky hodnotnejšia než funkcia primátora. Na rozdiel od Česka či Rakúska to však na Slovensku v niektorých prípadoch neplatí. Kým inde by bol posun z primátorskej funkcie do kresla župana považovaný za kariérny postup, v Bratislave a Košiciach je to naopak. Spýtajte sa Košičanov, čo vedia o práci súčasného šéfa župy a čo vedia o Rašiho košickej politike. Funkcia župana je v Košiciach politicky i voličsky menej atraktívna než funkcia primátora. To, čo by bol inde postup, je v Košiciach ústup. A v niektorých konkrétnych prípadoch aj útek.

Dôvody tejto obrátenej logiky nateraz nechajme bokom. No práve pre túto obrátenú logiku by sa mohol javiť Rašiho ústup (rozumej útek) z magistrátu na župu nepochopiteľný. Nie preto, že by sme nerozumeli rozdielu v kompetenciách či v dosahu rozhodnutí alebo v rozpočtových možnostiach župana a primátora. Ale preto, že primátorské kreslo je v Košiciach cenené viac ako župné. Svedčí o tom aj mizerná účasť voličov v župných voľbách.

Pochybnosti o Rašiho dôvodoch sú namieste. Škandály okolo parkovacieho biznisu ho dobiehajú, zneisťujú a znižujú jeho šance na primátorské pokračovanie. Po tom, ako Bugárov Most-Híd pomohol zmeniť dvojkolové voľby na jednokolové, na župe sa mu zvyšujú šance (nebuďme naivní, Fico, Danko a Bugár si zákon zmenili účelovo tak, aby zvýšili šance svojich ľudí). Útek pred zodpovednosťou za celý ten škandalózny parkovací chaos (biznis) môže byť pre neho lepším riešením. Napokon župa narába aj s väčším objemom finančných prostriedkov než mesto, navyše tie košické sú už priveľmi pod dohľadom verejnosti i médií.

Rašiho rozhodnutie smerom k župe tak umožňuje hľadať v jeho motiváciách aj obyčajnú potrebu ujsť na pokojnejšie miesto. A vyhnúť sa zodpovednosti za situáciu okolo EEI či najnovšie aj okolo odpadového biznisu.

Ešte raz: to, čo by bol inde postup, je v Košiciach ústup. V niektorých prípadoch aj útek.

(kosicednes.sk 7.7.2017)