Hegerove návrhy sú prejavom úplnej neschopnosti

 

Eduard Heger pochoval aj posledné zvyšky nádeje, že by mohol prispieť k vyriešeniu vládnej krízy.

Prezentované návrhy na riešenie krízy sú potvrdením jeho neschopnosti a bezpodmienečnej lojálnosti (povedali by sme to aj inak, ale nebudeme expresívni) voči Matovičovi. A teda zároveň potvrdením, že v skutočnosti vládne Matovič a on je len jeho obyčajný jojo.

Premiér opakuje, že je dôležité udržať koalíciu a že neprijíma prehru. Aj by sme ho chválili, keby v tejto situácii začal konečne konať tak, ako sa od premiéra očakáva, teda kompetentne a s razantnými rozhodnutiami a zmysluplnými krokmi. Lenže pre udržanie koalície nerobí nič a prehru si svojim alibistickým vystupovaním privoláva sám. Ničnerobením si vskutku vybral: namiesto pokračovania koalície uprednostňuje Matoviča. A dobrovoľne sa vzdáva svojej autority ako premiéra.

Pred časom nás Heger presviedčal, že sa nebude správať zbabelo. No teraz je opäť zbabelý a alibisticky opakuje prázdne frázy a nič nehovoriace floskuly.

Nevieme, či mu prezentované návrhy spísal niekto iný alebo ich vymyslel vlastnou hlavou, ale v zásade je to jedno. Sú ako z hlavy nejakého politického záškoláka. Sú nanič a svedčia o úplnej neschopnosti. Alebo o zámere jeho šéfa situáciu v skutočnosti neriešiť a hodiť vinu na koaličného partnera.

Pri nápade s komisiou, ktorá má riešiť spory v koalícii, si politicky čo len trochu rozhľadený pozorovateľ a nejaký ten pozostalý zahraničný spravodajca musí ťukať na čelo a pýtať sa na diagnózu. Ale, aby sme boli aj konštruktívni, dovolíme si premiérovi odporučiť pre istotu zriadiť aj komisiu 2.0, ktorá bude riešiť spory v komisii 1.0.

Na základe čoho by mali byť rozhodnutia komisie záväzné? Čo v prípade neakceptovania jej rozhodnutí? Ak komisia navrhne napríklad odstúpenie ministra financií alebo jeho odvolanie, potom už bude premiér konať?

Ak jej rozhodnutia nebudú záväzné, na čo vôbec takáto komisia? Lenže v skutočnosti záväzné ani byť nemôžu, pretože takáto komisia nemá žiadny mandát ani legislatívnu oporu. Takže by to mohla byť len dohodnutá veľkorysá a dobrovoľná záväznosť zainteresovaných strán. To je však ilúzia. Veď ani koaličná dohoda už pre nikoho nie je záväzná, stal sa z nej zdrap papiera, veselo ju porušujú (dokonca aj spolčením sa s fašistami) a pritom aké veľké reči sme pri jej podpisovaní počúvali od Matoviča.

Premiér tiež navrhuje, aby Matovič a Sulík nechodili na koaličnú radu. No dobre. Niekoho tam síce pošlú, ale ako ich oboch poznáme, buď odmietnu súhlasiť s tým, čo tam dohodli bez nich alebo ich vyslanci budú každú chvíľu odbiehať a telefonovať, lebo bez ich súhlasu nebudú môcť o ničom rozhodnúť.

Nuž a návrhu zadefinovať plán opatrení, ako v najbližšom období pomôcť občanom, máme rozumieť tak, že koalícia takýto plán aktuálne nemá? To naozaj v týchto ťažkých časoch vláda, resp. vládna koalícia nemá definovaný plán, ako pomôcť občanom? To si z nás robíte dobrý deň, pán premiér?

Celý tento chaos, babráctvo a neschopnosť ničia posledné zvyšky nádeje i ilúzií a v konečnom dôsledku otvárajú cestu pre návrat tých, čo ukradli štát. Ešte stále to nechápete, pán premiér?