Kuchár, ktorý varil v top svetovom hoteli: Benefity a bonusy pre zamestnancov sú až neuveriteľné

 
V Austrálii sa vyučil za kuchára a tam aj začal pracovať. Keď mu už chýbala rodina aj priatelia, na istý čas sa vrátil na Slovensko. Neskôr si to namieril do Írska. V hoteli, kde pracoval, nebol celkom spokojný, preto si hľadal iné možnosti. Karol Šiška sa nakoniec stal kuchárom v top svetovom hoteli, resp. hotelovom rezorte Adare Manor v írskom meste Limerick. Tento luxusný päťhviezdičkový hotel v zrekonštruovanom zámku bol vyhlásený za hotel roka 2018. Nájdete tu vyše sto izieb, tanečnú sálu s kapacitou 350 hostí, golfový areál a môžete využívať aj kúpeľné služby. Karol pracoval ako kuchár na mnohých miestach, no ako sám vraví, žiadne nebolo na takej úrovni ako Adare Manor. A celkom isto by nikde inde nemal možnosť vidieť toľko hviezd svetového golfu ako práve tu.
 

Pracovali ste v hoteli, respektíve hotelovom a golfovom rezorte, ktorý je zaraďovaný medzi top hotely sveta. Bude to asi znieť ako prvoplánová otázka, ale inak sa náš rozhovor ani nedá začať. Aké to je pracovať v takomto top svetovo hoteli?

Práca v takomto luxusnom hoteli je veľmi zaujímavá a zároveň náročná tým, že tam treba dodržiavať vysoké štandardy. Ako kuchár som už pracoval na viacerých miestach, no žiadne nebolo na takejto úrovni.

Mali sme vyskladaný naozaj skvelý tím, spolupracoval som s kolegami z celého sveta. Pomáhali sme si a odovzdávali skúsenosti, ktoré sme získali predtým v iných hoteloch či reštauráciách po celom svete. To nás ešte viac zjednotilo. Tak vznikol silný tím, v ktorom sme sa mohli spoľahnúť jeden na druhého. To nám našu vzájomnú spoluprácu veľmi uľahčovalo.

Takže aj mimoriadna skúsenosť.

Bola to jedna z najlepších skúseností v mojej profesijnej kariére, akú som mohol dostať a za ktorú som veľmi vďačný. Bola to skúsenosť, ktorá mi dala veľmi veľa a posunula ma dopredu.

Ako ste sa do Adare Manor vôbec dostali?

Celkom náhodou. Predtým som pracoval v jednom hoteli v Írsku. Nebol som tam celkom spokojný, tak som si hľadal inú alternatívu. Na internete som potom natrafil na hotel Adare Manor. Napísal som mail, v ktorom sa spýtal, či nehľadajú kuchárov. Prišla mi odpoveď, že áno, práve hľadajú, a vyžiadali si môj životopis. Keď som im ho poslal, pozvali ma na pohovor. No a potom mi oznámili, že by boli radi, keby sme spolupracovali. Ani som sa nenazdal a o tri týždne som už bol v areáli Adare Manor, ktorý bol úchvatný.

Každý, kto si pozrie dostupné fotografie hotela a celého rezortu, musí žasnúť. Je to naozaj skvost.

Áno, areál hotela je úžasný, takisto aj interiér. Žiaľ zamestnanci majú kvôli súkromiu klientov zakázané pohybovať sa v priestoroch hotela. Je to pochopiteľné a aj preto sa hotel dostal na takú vysokú úroveň. Zamestnanci sa pohybujú po chodbách, ktoré sú vyčlenené len pre nich, mimo priestorov, ktoré používajú klienti a návštevníci.

Spomínali ste, že to bola pre vás dôležitá skúsenosť. No čím je tento hotel výnimočný a jedinečný pre vás osobne, a to bez ohľadu na to, že ste tam pracovali?

Okrem toho, že je úchvatný, Adare Manor je výnimočný a jedinečný najmä tým, aký má prístup ku klientom a takisto aj k zamestnancom. Prístup je veľmi férový. Pokiaľ je v ich možnostiach vám vyhovieť, vždy sa dá nájsť spoločná reč a dohodnúť sa.

Všade sú aj nejaké nedostatky, ani Adare Manor nie je výnimkou, no je tam viac plusov ako mínusov. Benefity, podujatia a vôbec všetky tie bonusy, ktoré zamestnancom ponúkajú, sú až neuveriteľné.

Adare Manor je zároveň jednou z najlepších golfových destinácií sveta. Hráte golf?

Majú úžasný golfový areál, kde sa dokonca bude hrať aj Ryder Cup. Je to jeden z najväčších golfových turnajov na svete. To ihrisko je fakt nádherné a v neuveriteľne vynikajúcom stave. Hrávam golf a bol som na mnohých golfových ihriskách, ale krajšie ako v Adare Manor som ešte nevidel. Nemal som tú česť zahrať si na ňom, hoci by som mohol. Verím, že jedného dňa si na ňom zahrám.

Videli ste tam hrať nejaké svetové golfové hviezdy?

Mal som šťastie, že sa tam hral jeden veľký turnaj JP Pro-Am, na ktorý som sa bol pozrieť. Vedenie hotela darovalo všetkým zamestnancom vstupenky, takže som na vlastné oči mohol vidieť hviezdy ako Xander Schauffele, Sam Burns, Shane Lowry, Tyrrell Hatton, Rickie Fowler, Rory Mcilroy, Justin Thomas či Lee Westwood.

Hovoríme o Adare Manor, ale pokiaľ viem, pôvodne ste skúsili šťastie v Austrálii.

Áno, šťastie som skúšal najprv v Austrálii, ktorá mi napokon aj prirástla k srdcu. Je to úžasná krajina s nádhernou prírodou, ktorú treba vidieť a zažiť. A žijú tam veľmi milí ľudia. Kuchársku školu som vyštudoval práve v Austrálii a tam som aj začal pracovať ako kuchár.

Z viacerých dôvodov som sa však na nejaký čas vrátil na Slovensko. No hlavným dôvodom bolo, že mi chýbala rodina a kamaráti.

Ak dovolíte, odbočím aj k príbehu vašej rodiny. Váš starý otec profesor Karol Šiška bol popredný kardiochirurg, ktorý roku 1968 viedol prvú transplantáciu srdca v strednej a východnej Európe. Bol tiež zakladateľom Ústavu pre výskum srdca SAV. Váš otec je známy advokát. Nelákala vás ani jedna z týchto profesií?

Áno, keď som bol menší, premýšľal som, že by som bol chirurgom ako môj starý otec. Lenže potom som zistil, že na takúto profesiu, respektíve na zvládnutie toho všetkého, čo musí chirurg bežne vidieť a zvládať, nemám dostatočne silný žalúdok. Nezvládol by som to.

Keď som začal hrávať golf, ktorý ma veľmi bavil, chvíľu som rozmýšľal aj nad tým, že by som študoval trénerstvo golfu. No ale mojou vášňou bolo predsa len varenie, takže som sa vydal touto cestou.

Čo je vašim snom, vašou profesijnou métou, ktorú by ste chceli dosiahnuť?

Varenie ma stále baví a je viacero pozícií, ktoré môže kuchár dosiahnuť. Raz možno skúsim aj manažérstvo, ktoré by mi rozšírilo perspektívy gastronómie. Stále pracujem v kuchyni, takže takto by som získal aj iný pohľad. Ale otázka, čo by som chcel dosiahnuť, je pomerne zložitá. Kedysi som rozmýšľal nad otvorením vlastnej prevádzky, ale od toho som už viac menej upustil.

Viem si pomerne ľahko nájsť prácu v zahraničí a to by som rád spojil s túžbou vidieť ďalšie pekné a zaujímavé miesta a krajiny. Kuchár sa učí celý život a pre mňa je veľmi zaujímavé naberať skúsenosti v rôznych krajinách. Je to dôležité aj pre môj profesijný rast.