Most si už tvár nezachráni

 
Bugár vie, že keby Most v župných voľbách podporil Rašiho, mohlo by to znamenať ďalšie vážne riziko pre stranu, ktorá sa horko-ťažko drží nad čiarou zvoliteľnosti do parlamentu. Každý odchádzajúci volič je už pre Most rizikom.

Keby košická pobočka Mosta pomenovala kauzy a problémy Rašiho mestskej politiky, dalo by sa to brať ako politická voľba reagujúca na realitu. Nič z toho však nezaznelo. Ani nemohlo. Motiváciou nepodporiť Rašiho nie je jeho politika, teda to, čo ako primátor urobil alebo neurobil, ale pud straníckej, a teda politickej sebazáchovy.

Most si tým tvár nezachráni, no možnosť zviditeľniť pomerne neznámeho primátora je pre stranu i samotného kandidáta bonus. Nič sa tým nezmení, primátor Kráľovského Chlmca sa županom nestane (bol by to zázrak), ale strana ani nestratí.

Ak chcel Most naozaj zmenu v župnej politike, mal možnosť podporiť kandidáta, ktorý má reálne najväčšie šance byť Rašiho dôstojným súperom. To by sa však Bugárovci v župných voľbách otvorene dostali do protismeráckej koalície, čo by pre nich v týchto časoch nebolo dobré. Vlastný kandidát, čo ako do počtu, je výhodnejší.

Most nie je v Košickom kraji nijako silný, takže zviditeľnenie ich kandidáta môže byť iba prínosom. Úspešne však odoberie hlasy Trnkovi (možno predpokladať, že členovia a zostávajúci voliči Mosta by pri voľnej ruke dali hlas buď Rašimu alebo z ďalších kandidátov práve Trnkovi), čo pri nízkej voličskej účasti iba posilňuje Rašiho šance. Pri kšeftárskej politike ani takáto úvaha nie je od veci.

(kosicednes.sk 14. 7. 2017)

pošli na vybrali.sme.sk
Print Friendly
Marián Balázs