Politické prítmie

 
Smeru mediálne grilovanie Plavčana vyhovuje. Už nik nezvoláva protestné pochody a zhromaždenia, nik nežiada odvolať Kaliňáka ani vyšetriť Bašternákove kšefty, už nik nepripomína Ficovo bývanie u Bašternáka.

Treba pravdivo povedať, že Plavčan nepatrí do kategórie politikov s agresívnym alebo arogantným vystupovaním. V tejto vládnej zostave už aj toto je plus. Ak by však toto malo byť jediné kritérium na ministerský post, bolo by to žalostne málo.

Ak na tlačovej konferencii po boku jedného z ministrov vystupuje vplyvný podnikateľ a obhajuje spôsob prideľovania dotácií (a navyše z ministra urobí obyčajného komparzistu), je to ako obrázok z nejakej banánovej republiky. V žiadnej kultivovanej demokratickej spoločnosti by si minister takéto niečo nedovolil. Je to nielen ministrova hanba, ale hanba celej vládnej koalície. A popri tom to znamená, že minister nedokáže svoje konanie prijateľne vysvetliť a svoju pozíciu obhájiť.

Ešte donedávna sa Plavčanove komunikačné schopnosti začínali a končili slušným poďakovaním za položenú otázku. Kto si myslel, že prekonať sa to už nedá, mýlil sa. Dôkazom je ministrov komparz pre vplyvného podnikateľa a rozpačitý útek.

Škandál okolo spôsobu prideľovania dotácií z druhej výzvy na vedu a výskum a (nateraz) podržanie Plavčana len dokresľuje charakter, spôsoby a úroveň tejto vládnej koalície. Boj medzi Ficom a Dankom (a ich biznisovým pozadím) sa ešte môže vyvŕbiť všelijako, no jedno je isté: v tejto chvíli predčasné voľby nehrozia, uškodili by všetkým a aj lup je ešte dostatočne veľký, než aby sa ho zúčastnení vzdali. A k tomu aj parlamentná budúcnosť Mosta je otázna, takže Bugár nutne musí opakovať frázy o plnení programu, ktoré v týchto dňoch necháva hádzať občanom do poštových schránok.

Čas na roztrhanie koaličnej zmluvy jednoducho ešte nenastal, všetci to vedia. Celé toto divadlo sa čoskoro skončí slovami o tom, že koaliční lídri sa vzájomne počúvali, problémy si vydiskutovali a vládna koalícia pokračuje pevná a stabilná, pretože to iba médiá všetko nafúkli a napriek neprajnosti niektorých médií a novinárov vláda pokračuje v ekonomických úspechoch a v riešení problémov občanov. A prokuratúra i justícia bude naďalej chrániť všetkých, čo patria do kategórie „náš človek“.

Pred vyše ôsmimi desaťročiami Karel Čapek opakovane podroboval ostrej kritike vtedajší politický život, politické mravy a spôsoby. Upozorňoval, že z politického priestoru sa šíria frázy, polopravdy, urážky, lži, demagógia, podráždenosť a že toto všetko spolu s ďalšími negatívnymi javmi utvára všeobecnú atmosféru, v ktorej žijeme. V článku O štátotvornosti na adresu vtedajších politikov napísal, že nimi najviac hýbe „vzájomná nedôvera, nesúčinnosť, slepý partajný egoizmus, osobná rivalita alebo hnev, nezáujem o väčšie koncepcie, neschopnosť väčších riešení, neochota vziať na seba zodpovednosť“. Takúto situáciu označil ako „politické prítmie“. Akoby to písal tu a teraz.

(Aktuálne.sk 16. 8. 2017)