Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa (I.)

 

Ako tu žiť a nevzdať to? Kľúčom je náš vlastný postoj, spôsob, ako sa nastavíme.

Slovensko je znovu na vážnej križovatke. Rozhoduje sa o tom, či budeme mať vládu s demokratickými hodnotami a ukotvením v západnom civilizačnom okruhu alebo budú vládnuť tí, čo budovali oligarchický, korupčný a klientelistický systém „našich ľudí“.

Už dlhý čas sme svedkami chaosu, parlamentného eldoráda, silnej polarizácie, vulgarizovania politiky, demagógie, útokov a všetkého, čo slušného človeka odrádza, znechucuje a frustruje.

V ďalších týždňoch a mesiacoch bude silnieť konflikt v kultúrno-etických témach a tiež polarizácia či konflikt v rovine západná demokratická orientácia vs. príklon k Moskve maskovaný falošnou mierotvornou rétorikou.

Do volieb je ešte ďaleko a kampaň bude gradovať v špinavosti a útokoch. Fico s Matovičom sa o to dostatočne postarajú.

Naďalej budeme tiež počúvať sebavedomých politikov, ktorí mali príležitosť i mandát na zmenu, no sklamali dôveru voličov a skončili s rekordne rýchlou a rekordne vysokou stratou dôvery.

Ako to všetko zvládnuť

Ako to má zvládnuť človek, ktorému nie je ľahostajné, v akej krajine a v akej spoločenskej atmosfére žije a zároveň je svedkom všetkého toho, z čoho je už priam nevoľno? Ako balansovať medzi záujmom a negativizmom? Ako zvládnuť negatívne pocity a uchrániť sa pred rezignáciou?

Kľúčom je náš vlastný postoj. Spôsob, ako sa nastavíme. To znamená napríklad si ujasniť a nastaviť si disciplínu, ako chceme fungovať na sociálnych sieťach, aké správy budeme sledovať, aké informácie chceme prijímať, ako chceme tráviť voľný čas, o čom sa chceme bežne rozprávať s druhými atď.

Toto naše nastavenie nás povedie ďalej a bude mať vplyv aj na naše pocity a emócie. Je to vlastne o osobnej disciplíne a nevyhnutnej psychohygiene.

Tu si stručne naznačme aspoň jednu z vecí, v ktorých sa musíme vedome nastaviť, aby sme sa uchránili emočného diskomfortu: ako pristupovať k správam a informáciám.

Nepotrebujeme sledovať a čítať všetko

Sledovať všade všetko je to najhoršie. Je to spôsob, ktorý nás dovedie k úzkosti, hnevu a frustrácii. Množstvo informácií v tradičných i moderných médiách, teda v televízii, rozhlase a na internete je aj za jeden deň obrovské, preplnené mnohými nepodstatnými až bulvarizujúcimi a posunuté do emočnej roviny.

Vyberajme si preto relevantné a dôveryhodné zdroje správ a informácií. Také, ktoré fungujú spôsobom profesionálnej žurnalistiky a stavajú na overovaní faktov. Nenechajme sa v tom odradiť politikmi, ktorí neznesú kritiku či nastavené zrkadlo a preto útočia na relevantné médiá.

Určime si, kedy a aké správy a informácie budeme prijímať

K správam pristupujme aktívne, t. j. sami si určime, kedy a koľko času venujeme sledovaniu alebo čítaniu správ. Rovnako dôležité je vyberať si medzi správami a informáciami aj v danom médiu, ktoré sledujeme alebo čítame.

Najhoršie je pasívne konzumovať prílev všemožných informácií. Nepotrebujeme čítať celé noviny, sledovať celé správy a čítať všetko, čo sa na nejakom webe objavilo v daný deň alebo sa nám podsúva na sociálnych sieťach.

Nie všetko potrebujeme, nie všetko je pre nás užitočné. Odsledujme si ten blok správ, ktorý nás zaujíma alebo tie články, ktoré nás skutočne zaujímajú a potom sa venujme niečomu inému. Získame tak viac času pre seba alebo pre našich blízkych.

Je tu však jeden spôsob, ktorý nám ušetrí veľa čas a uchráni nás aj od emočného diskomfortu. Relevantné spravodajské weby ponúkajú newslettery, v ktorých sú vybrané najpodstatnejšie informácie, také, ktoré postačujú k základnému prehľadu o dianí. Bežne viac ani nepotrebujeme. Stačí si kliknúť ich odber alebo denne si ich vyhľadať a prečítať. To stačí. Výberom podstatných správ urobili redakcie prácu aj za nás a my tak získame drahocenný čas. A azda aj väčšiu pohodu.

4.5.2023