Ako prežiť do volieb a nezblázniť sa (VII.): Doprajte si digitálny detox

 

Článkov o tom, ako nám moderné technológie uľahčujú každodenný život, no na druhej strane aké vážne dopady má ich nadmerné používanie, sa už napísalo a ešte aj napíše veľa. Napokon už aj v tejto sérii článkov som písal napríklad o návyku na mediálny multitasking, o tom, ako reagovať na trollovanie a na rôzne nekultúrne prejavy na sociálnych sieťach, alebo tiež o tom, ako pristupovať k správam, že nepotrebujeme sledovať a čítať všetko atď.

Nadmerné používanie moderných technológií však už nastolilo ďalšiu novú tému: potrebu tzv. digitálneho detoxu alebo digitálneho minimalizmu. To sa týka aj nášho kontextu, teda atmosféry, keď sa na nás valí špinavá kampaň, ktorá toxicky zaplavuje nielen virtuálny svet.

Čo je digitálny detox

Termín digitálny detox sa dostal už aj do Oxfordského slovníka, ktorý ho definuje ako dobu, „počas ktorej človek nepoužíva digitálne zariadenia, ako sú smartfóny a počítače, a to najmä s cieľom znížiť stres a relaxovať“. Cambridský slovník ako dôvod rozhodnutia sa pre digitálny detox pridáva aj nadmerné používanie digitálnych technológií.

Ide o to, napríklad raz za týždeň si dať takýto „voľný“ deň od moderných technológií vrátane sociálnych sietí. Pretože moderné technológie sú dnes už súčasťou práce takmer všade, najvhodnejší deň môže byť nedeľa.

Alebo inou verziou môže byť určiť si každý deň určitý čas, keď nebudeme používať tieto technológie a budeme napríklad čítať knihu, pôjdeme sa prejsť, budeme športovať, alebo ten čas venujeme výlučne našim najbližším.

Ak v takto vymedzenom čase máte nutkavú potrebu napríklad siahnuť po mobile, resp. máte stres z toho, že vám niečo ujde, je to znak závislosti. Tak ako pri každom detoxe aj pri tomto potrebujeme na vymedzený čas náhradu, presmerovať pozornosť na niečo iné. Preto je potrebné na ten čas si jasne určiť inú aktivitu alebo činnosť.

Čo je digitálny minimalizmus

Pretože moderné technológie nás sprevádzajú prakticky na každom kroku a sú už bežnou súčasťou našej práce a množstva aktivít, mnohí už hovoria o tzv. digitálnom minimalizme.

Rozumie sa tým obmedzenie či zníženie nadmerného používania moderných, digitálnych technológií na nevyhnutnú, resp. minimálnu mieru. Následne to zníži mieru stresu a poskytne viac voľného času pre iné aktivity vrátane času pre našich blízkych.

Čo tým získame

Výhod, ktoré nám digitálny detox alebo digitálny minimalizmus môžu priniesť, je veľa. Spomeňme aspoň tie základné.

Návyk neustále sledovať mobil, tablet, maily, esemesky, facebook atď. v dôsledkoch znamená byť v neustálom strese a dopracovať sa k zníženej schopnosti sústredenia na úlohy či povinnosti. Takže digitálny detox a digitálny minimalizmus nám umožnia lepšiu sústredenosť. No a samozrejme menej stresu.

Zníženie týchto stresorov na minimum nám prostredníctvom lepšej sústredenosti pomôže dosiahnuť aj väčšiu vytrvalosť a dôslednosť pri zvládaní úloh.

Vedecky je preukázané, že časté sledovanie displeja počítača, tabletu či smartfónu znižuje tvorbu melatonínu, t. j. spánkového hormónu, čo má za následok horší spánok alebo dokonca až poruchy spánku. To znamená, že digitálny detox a digitálny minimalizmus dávajú predpoklad pre kvalitnejší spánok. Dobrá rada je, aspoň pol hodinu pred spánkom už nepoužívať počítač, tablet ani mobil.

V neposlednom rade nám digitálny minimalizmus poskytne viac času pre našich blízkych a príležitosť pre skvalitňovanie či prehlbovanie týchto vzťahov. Niekedy možno až obnovu vzťahov.

Nejde o to vôbec nepoužívať moderné technológie. To sa dnes už ani nedá. Ide však o to nebyť v ich zajatí, ale mať nad nimi kontrolu, byť slobodnejší a lepšie využívať čas.