Lunterova kandidatúra na šéfa Banskobystrického kraja je pre kraj dobrou správou. Úspech však paradoxne nebude závisieť iba od neho.
Župné voľby v Banskobystrickom kraji budú patriť zrejme medzi tie najviac sledované. Stret občianskej a demokratickej sféry na jednej strane a extrémistickej na strane druhej bude akoby zástupným z hľadiska celého Slovenska, bude mať silnú výpovednú hodnotu a pre ďalší vývoj na Slovensku môže byť mimoriadne dôležitý.
Vládna koalícia cielene zmenila systém na jednokolové voľby, aby si Fico, Danko a Bugár vo svojich regiónoch zvýšili predpoklad víťazstva svojich ľudí. Obetujú Bystricu a ponechajú ju Kotlebovi, aby viac získali inde. V situácii jednokolových volieb si výzva poraziť Kotlebu žiada nielen program, ale aj spoluprácu a zhodu na jednom silnom vyzývateľovi.
Lunter začal viac než dobre. Pri oznámení kandidatúry prišiel s vecnou agendou, s programovými prioritami a s pomenovaním problémov regiónu. Jasne, zrozumiteľne a uveriteľne. A stoja za ním aj občiansky aktívne osobnosti regiónu. Kto sleduje jeho vyjadrenia, nemohol si nevšimnúť črtu, ktorá sa v našom verejnom priestore takmer ani necení: pozitívne myslenie. V čase poznačenom negativizmom a množstvom negatívnych javov môže byť jeho pozitívna energia inšpirujúca.
Mnohí poznajú Lunterove výrobky viac než jeho meno. Ale má ešte dostatok času. Jeho výhodou je čistý a úspešný podnikateľský príbeh, vízia a v neposlednom rade znalosť všetkého, čo napríklad s tvorbou a podporou pracovných miest v kraji nefunguje.
Kým Klus má pre lídrov strán, ktoré za ním stoja, obmedzený voličský elektorát, Lunter má predpoklady osloviť širšie spektrum voličov. Ak sa bude črtať, že Lunter ako nestranícky kandidát dokáže osloviť širšie publikum než Klus, budú na ťahu SaS a OĽaNO i ostatné strany, ktoré môžu ukázať, že viac než na straníckej prestíži či straníckom tričku im záleží na osude demokracie. Potom postačí málo: stiahnuť Klusa a podporiť Luntera. Treba si vziať ponaučenie z predošlých župných volieb.
(Aktuálne.sk 4. 4. 2017)